کد خبر 390112

پیشنهادات یک نماینده مجلس برای ساماندهی بازار مسکن

یک عضو کمیسیون عمران مجلس یکی از راهکارهای ساماندهی بازار مسکن را وسیع شدن حوزه اخذ مالیات بر سود سرمایه دانست و گفت: از طریق اخذ مالیات بر سرمایه در بخش مسکن، بازارهای مختلف که نقدینگی سرگردان به سوی آنها جذب شده، ساماندهی می‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمد دامادی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی  به التهابات چند ماه اخیر در بازار مسکن اشاره کرد و گفت:یکی از دلایل ایجاد التهاب در بازار مسکن، عمل نکردن به قوانین موجود است، طبق برنامه ششم توسعه، دولت باید 9 هزار واحد مسکونی ایجاد کند که این امر تاکنون عملیاتی نشده است.

وی با بیان اینکه دولت و مجلس باید از طریق طرح‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت، بازار عرضه و تقاضای مسکن را مدیریت کنند، اظهار داشت: معتقدم، دولت می‌بایست برای کاهش التهابات بازار مسکن، خودرو و طلا و سایر بازار‌ها، لایحه مالیات بر سود سرمایه را به مجلس ارائه دهد.

عضو کمیسیون عمران مجلس، یکی از راهکارهای ساماندهی بازار مسکن را وسیع شدن حوزه اخذ مالیات بر سود سرمایه دانست و تصریح کرد: حوزه اخذ مالیات بر سود سرمایه باید وسیع‌تر شود، می‌بایست سامانه‌هایی در بازارهای مختلف ایجاد و به سامانه‌ای که سازمان امور مالیاتی ایجاد کرده، متصل شوند تا از فرارهای مالیاتی، به‌خصوص در حوزه مسکن نیز جلوگیری شود.

دامادی اضافه کرد: از طریق اخذ مالیات بر سرمایه در بخش مسکن، بازارهای مختلف که نقدینگی سرگردان به سوی آنها جذب شده، ساماندهی می‌شوند؛ مالیات بر سود سرمایه در بسیاری از کشور‌های توسعه‌یافته اخذ می‌شود که باید زیرساخت‌های آن در کشور ما نیز فراهم شود.

وی در پایان با بیان اینکه فرارهای مالیاتی در بخش مسکن موجب افسارگسیختگی در قیمت مسکن و به‌خصوص اجاره‌بها شده است که باید چاره‌ای برای آن اندیشیده شود، خاطرنشان کرد: معتقدم ضروری است تا بانک اطلاعاتی و سامانه‌هایی در حوزه مسکن، طلا، خودرو، ارز و سایر حوزه‌های سرمایه‌گذاری ایجاد شود تا از این طریق بتوان از سود سرمایه‌ها، مالیات دریافت کرد، این روش باعت تعدیل قیمت‌ها نیز می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بی ربط!
  نه آماری، نه استدلال منطقی، فقط شعار پوپوليستی.
  طبق آمار اجاره 30 درصد و تورم 42 درصد بوده. پس چطور ادعا می کنه که اجاره بالا رفته؟ با این ترتیب هیچ احمق جدیدی پا به باتلاق سرمایه گذاری در مسکن نمی گذاره.
  آخه ساختار اقتصاد ایران قابل مقایسه با پیشرفته ترین اقتصاد های دنیاست؟ ایشون در کدام اقتصاد پیشرفته دنیا مدیر بوده که حالا می خواد تجربیاتش رو به این جا منتقل کنه؟
  متاسفم!

 • ناشناس
  ۱ ۰

  همين الانشم كسي نميسازه
  حالا هي اين بازارو انگولك كنين چند سال ديگه از انفجار قيمت ندونين چيكار كنين

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خدا شفا بده!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اما اینجا ایرانس نه اروپا!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری