کد خبر 211238

روند تغییرات و تحولات قیمت اجاره مسکن

آیا اجاره‌بها افزایش می‌یابد؟/ کدام سال رکورد‌دار افزایش اجاره‌بها بود؟

با توجه به اینکه شاخص اجاره بهای مسکن در بهار امسال ۹.۴ درصد نسبت به بهار ۹۵ رشد داشته،کارشناسان از احتمال افزایش این شاخص مؤثر بر تورم در تابستان امسال خبر داد.

بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود درباره مسکن، شاخص «بهای مسکن اجاری» در سه ماهه نخست امسال را اعلام کرده است.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر ،«شاخص بها» نوعی متغیر در اقتصاد است که بر اساس آن، تحولات قیمت بر مبنای یک سال پایه نشان داده می شود؛ «شاخص بهای مسکن اجاری» در بهار ۹۶ نیز نوعی متغیر است که روند تغییرات و تحولات قیمت اجاره مسکن (اجاره بها) را نسبت به یک سال پایه (دوازده ماه منتهی به خرداد ۹۶) نشان می دهد.

نحوه محاسبه این شاخص به صورت تقسیم دو عدد بر یکدیگر است که هر کدام از این دو نیز خود حاصل ضرب قیمت و فراوانی اجاره بها در سال مورد نظر به قیمت و فروانی اجاره بها در سال پایه است.

بر اساس گزارش این نهاد، شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران در سه ماهه نخست امسال عدد ۲۰۴ و نیم بود که نسبت به سه ماهه مشابه سال گذشته (ابتدای فروردین تا انتهای خرداد سال ۹۵)، ۹.۴ درصد رشد داشته است.

به عبارتی دیگر، روند تغییرات اجاره بها در ۳ ماه اول امسال نسبت به همین ۳ ماه در سال گذشته، افزایشی ۹.۴ درصدی را داشته که نشان می دهد میزان تغییرات قیمت اجاره مسکن در فصل بهار سال ۹۶ بسیار بالا بوده است. هرچند این شاخص در خصوص سه ماه قبل از آن (زمستان ۹۵) تنها ۱.۴ درصد رشد داشته که مشخص می کند افزایش اجاره بها که در بهار امسال روند تصاعدی به خود دید، از زمستان سال گذشته آغاز شده بود.

گفتنی است این شاخص برای شهرهای: اراک، اردبیل، ارومیه، اصفهان، اهواز، بندرعباس، تبریز، تهـران، خـرم آبـاد، رشـت، زاهـدان، زنجان، ساری، سنندج، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، کرمانشاه، گرگان، مشهد، همدان و یزد، که در گزارش بانک مرکزی، شهرهای بزرگ معرفی شده اند، در بهار سال جاری نسبت به بهار سال گذشته، ۹.۶ درصد بوده که نشان می دهد بیشترین افزایش قیمت اجاره مسکن در این ۲۴ شهر رقم خورده است.

همچنین بانک مرکزی برای شهرهای آبادان، اسلامشهر، ایلام، بابل، بجنورد، بروجرد، بندرانزلی، بندربوشهر، بیرجند، تربـت حیدریـه، جهرم، خوی، دزفول، رفسنجان، زابل، ساوه، سقز، سمنان، شهرضا، شهرکرد، کـازرون، کاشـان، گنبـدکاووس، مراغـه، ملایر، مهاباد و یاسوج که از آنها با عنوان شهرهای متوسط نام برده، شاخص بهای مسکن اجاری را در سه ماهه اول امسال نسبت به سه ماهه نخست سال قبل، ۸.۸ درصد رشد اعلام کرده است که نشان می دهد روند افزایشی اجاره بها در شهرهای سطح دوم ایران از نظر جمعیتی، همانند شهرهای پرجمعیت رشد نسبتا جهشی داشته است.

سال ۹۱ ؛ رکورددار افزایش اجاره بها

 از ابتدای دهه ۹۰ تا به حال، بیشترین رشد شاخص بهای مسکن اجاری (اجاره بهای مسکن در مناطق شهری) در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ رخ داد که رشد ۱۴ درصدی اجاره بها اتفاق افتاد. کارشناسان در آن زمان یکی از دلایل افزایش ناگهانی اجاره بها را که حتی در یکی از بازه های سه ماهه (زمستان ۹۱ نسبت به زمستان ۹۰) رشد عجیب ۳۴ درصدی اتفاق افتاده بود را سیاست اشتباه وزارت مسکن و شهرسازی سابق می دانستند که در سه سال پایانی دهه ۸۰ به اجرا گذاشته شده بود؛ بر اساس طرحی که در آن زمان اعلام شده بود، مقرر شد مالکان می توانند تنها ۱۰ درصد بر روی اجاره بهای سال قبل از آن اضافه کنند که نتیجه این سیاست، رهاشدگی یک باره اجاره بها در سال های ابتدایی دهه ۹۰ شد.

دولت مانع فعالیت سودجویان شود

مسعود دانشمند در خصوص تفاوت فاحش شاخص «بهای مسکن اجاری» در بازه های زمانیِ مختلفِ نزدیک به هم، اظهار کرد: به نظر می رسد سیاست بازار آزاد و نبود نظارت در سال های اخیر می تواند همانند سیاست تعیین سقف برای افزایش اجاره بها به بهانه نظارت بر بازار مسکن که در سال های قبل اجرا شد، افزایش ناگهانی اجاره بها را در پی داشته باشد.

کارشناس بازار مسکن افزود: بهترین روش در این حوزه، تعیین قیمت بر اساس عرضه و تقاضای واقعی است به این معنا که مردم خود اجاره بها را بر اساس اصل عرضه و تقاضا تعیین کنند، اما دستگاه حاکمیتی و سیاستگذار این بخش نیز با همکاری نظارتی نباید اجازه ورود دلالان و سودجویان برای بالا بردن قیمت ها به صورت تبانی آنها با یکدیگر را بدهد.

این اقتصاددان معتقد است: شاخص بهای مسکن اجاری در سه ماهه دوم (تابستان) امسال رشد بالایی حتی بیشتر از رشد حدودا ۱۰ درصدی بهار ۹۶ را خواهد داشت. به خصوص که روند تغییرات اجاره بها در ماه های تیر و مرداد امسال نسبت به ماه های فروردین و اردیبهشت، افزایش ۴۰ درصدی دارد که این افزایش نرخ ها در محاسبات تعیین شاخص بهای مسکن اجاری بسیار اثرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه شاخص «بهای مسکن اجاری» یکی از شاخص های تعیین نرخ تورم است پیش بینی کرد: با توجه به اهمیت بالای اجاره بهای مسکن در سبد هزینه های خانوار، این شاخص می تواند بر روی نرخ تورم در انتهای نیمه اول سال جاری اثرگذار باشد.

ارسال نظر

 • منتقد
  ۱۵ ۲۹

  دولت اگه می توانست جلوی افزایش قیمت کالاها را می گرفت که نتوانسته افزایش اجاره بها تابع تورم کالاهاست الان 5 یاله که اجاره بها ثابت بوده حالا بعد از 5 سال تازه تورم اجاره شروع شده و به نظر من باز هم جا برای افزایش اجاره ها وجود دارد.

  • sajad
   ۲۱ ۶

   پس بشین تا افزایش پیدا کنه

  • نکته بین
   ۱۸ ۵

   منتقد جان اگه بره بالا اسمت میشه طرفدار ؟ آخه حماقت تا کی؟ تو میخوای کرایه و خونه بره بالا و بعد هزاران قلم کالای دیگه هم به طبع میره بالا و دور بدبختی وووووو
   التماس تفکر

  • ناشناس
   ۱ ۱۵

   بهتره بجای اینکه اسمتون روبنویسین نکته بین بنویسین نزول بین تا تکلیفمون مشخص باشه

 • علی
  ۱۸ ۰

  چند مدت پیش در برنامه اقتصاد با من و تو شبکه من و تو کارشناس اقتصادی برنامه در مورد اقتصاد های کشورهای مختلف جهان صحبت میکرد که اقتصاد کشورها به 3 بخش تقسیم می شوند: 1- اقتصاد زمین محور 2- اقتصاد کار محور 3- اقتصاد دانش بنیان
  کارشناس برنامه می گفت کشورهای صنعتی تمامشون این سه مرحله را طی کردند و کشور ایران را هم در بخش اقتصاد زمین محور قرار داد اگر ایران بخواهد به کشور پیشرفته تری تبدیل شود به هر حال باید در نقطه ای از این اقتصاد زمین محور گذر کند.
  اگر یک مقاله هم در این مورد هم بنویسید به دانش خوانندگانتان اضافه می شود.

 • ناشناس
  ۱۹ ۳

  رئیس اتحادیه مسکن مشاوران شمیرانات.. محمدرضا قاسمی در حاشیه رونمایی از سامانه هوشمند مسکن در خبرنگاران افزود: پیش بینی ما این است که تا چند سال آینده جهشی در قیمت مسکن نخواهیم داشت چرا که قدرت خرید پایین است .به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس،قاسمی ادامه داد: ورود افراد غیرحرفه ای و بدون صلاحیت و حتی برخی از بانک ها که قیمت های بالایی برای خرید مسکن هر ارائه می کنند باعث شده این بخش دچار انحراف و سوداگری در بازار مسکن شود.

 • ناشناس
  ۱۵ ۳

  1- دولت باید از اجاره های بالا مالیات بگیرد 2- در تهران زمینهای مازاد مانند پارکها و فضای سبز تبدیل به آپارتمان ارزان قیمت شود تا قیمتها بشکند

 • ناشناس
  ۱۶ ۰

  اگر توجه خاص به روند رکود دربخش مسکن را کرده باشید ومسائل حاشیه ای که دراین بخش به وضوح به وقوع پیوسته را رد یابی کنید کاملا احساس ومشاهده خواهید کرد.وبنظر میاید با وضعیتهائی که پیش آمده خبرهائی از افت قیمت درزمینه املاک بزودی عیان خواهد شد واندوختگان مسکن وملاکین پر طمع بزودی بنا به دلایل ذیل دربازار آشکار ا متضرر خواهند شد
  1- درج آگهی های روزانه و فروش ملتمسانه بیشتر شرکتهای ساختمانی وبانکها ومزایده های عمومی آنهم بطور اقساط با شرایط را در روزنامه های کثیرالانتشار چاپ و برای فروش فوری خانه های مسکونی واداری وتجاری را میبینید وبازهم در اینده نزدیک خواهید دید
  2-قیمتهای کاذب وحباب دار مسکن هرگز توسط 98% مردم قابل قبول در طول 5سال رکود نبوده واصولاً به دلیل قیمتهای غیر منطقی ونبود توان خرید کاملاً قابل لمس بوده و درکل خریداری وجود ندارد
  3-عدم استقبال از وامهای مسکن که اقساط وبهره های زیادی دارند واز توان پرداخت اکثریت مردم خارج است
  4-تا شرایط مسکن وقیمتهای غیر متعارف بدین گونه است مطلقاً متقاضی خرید در بازار نمیباشد وپیش کسوتان اقتصادی صریحاً این موضوع را تائید میکنندورکود هر چه شدیدتر ادامه خواهد داشت
  5- درنهایت نوع افکار وسرمایه گذاری دربخش مسکن سنتی شده وبدلیل گرانی ونبود متقاضی رکود ادامه خواهد داشت ودلالان ومالکانی که قصد فروش املاک دپو کرده خودرا دارند ناگریز در پی کاهش قیمتهاودریافت مالیاتهای سنگین تسلیم به فروش با قیمتهای معقول خواهند شد شک نکنید که کاهش قیمت صورت خواهد گرفت

 • ناشناس
  ۱۷ ۰

  کلاغ پر ، دلال پرَ.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری