تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها؛

ارتباط صنعت و دانش بنیان یعنی تحقق اقتصاد مقاومتی

رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی درباره علت ضعیف بودن رابطه بین صنایع و شرکت های دانش بنیان گفت: اقتصاد دانش بنیان راه میان بر برای تحقق اقتصاد مقاومتی است این مفهوم، در سال‌های اخیر در سخنرانی های رهبر معظم انقلاب، تکرار شده که نشان دهنده اهمیت این حوزه است. ضعیف بودن رابطه بین صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان مسئله‌ای است که عمدتاً در بخش‌هایی که دولت سهام دار است اتفاق می افتد.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ محمد صالح جوکار نماینده مردم یزد، اشکذر، بخش ندوشن و دهستان سورک در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: دلیل این موضوع نیز این است که به اعتقاد بنده این دوستان اصلا اعتقادی به ندارند که صنایع شرکت‌های موجود در داخل کشور اتفاق بیفتد و اگر جوانی اختراعی داشته باشد، پیچ و خم‌های اداری باعث گرفتاری بیشتر می‌شوند که به طور کلی از این اقدام منصرف می‌شود.

وی در ادامه افزود: دولت باید برای حل این مشکل و روی آوردن صنایع به محصولات تولیدی شرکت‌های دانش بنیان آنها را مجبور کند که محصولات شرکت‌های دانش بنیان را خریداری و استفاده کنند، و در عین حال اجازه بدهند که نیروی جوان و علمی در حوزه اختراعات و فعالیت در شرکت‌های دانش بنیان ورود کنند.

این نماینده مجلس یازدهم با بیان اینکه کماکان قوانین نانوشته‌ای در کشور وجود دارد که جلو دانش بنیان شدن اقتصاد کشور را می‌گیرد، افزود: اگر به شرکت‌های دانش بنیان توجه شود ما شاهد تحولات شگرفی در صنایع مختلف موجود در کشور به ویژه صنعت خودروسازی خواهیم بود. 

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درباره راهکار سوق دادن شرکت‌ها و صنایع بخش خصوصی به استفاده از محصولات شرکت‌های دانش بنیان گفت: تا زمانی که انرژی و منابع لازم  با قیمت یارانه‌ای از سوی دولت به بخش خصوصی داده شود این اتفاقات همچنان تکرار خواهد شد. صنایعی که در کشور داریم باید به تکنولوژی روز دنیا مجهز شوند و از میزان وابستگی آنها به محصولات خارجی کاسته شود.

جوکار ادامه داد: صنایع نباید انرژی را هدر دهند، وقتی که مجبور شوند ماشین آلات خود را به روز رسانی کنند قطعاً به سمت محصولات تولیدی شرکت‌های دانش بنیان روی خواهند آورد.

وی توضیح داد: نمی‌توانیم بگوییم که کیفیت کار تمام شرکت‌های دانش بنیان بالا است و محصولات آنها از کیفیت لازم برخوردار است. بنابراین باید اقداماتی در راستای تجاری‌سازی این اختراعات و همچنین شناسایی استعدادها و شکوفا شدن آنها در پیش گرفته و از سوی دیگر جلوی فرار این نخبگان از کشور گرفته شود.

این نماینده مجلس یازدهم خاطر نشان کرد: علاوه بر این باید توجه کرد که بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی که مصرف کننده فناوری هستند چه به عنوان مصرف‌کننده صرف یا به عنوان تولیدکننده در سال‌های اخیر به دلایل مختلف به استفاده از فناوری‌های تولید داخل روی آورده‌اند. از جمله دلایل تمایل این مصرف کنندگان به استفاده از محصولات داخلی به خصوص محصولات دانش بنیان می‌توان به اعمال تحریم‌ها و عدم امکان ورود فناوری‌های جدید به داخل کشور و نیز عدم امکان استفاده از خدمات پس از فروش فناوری‌های وارد شده به کشور پیش از این و همچنین نوسانات بازار ارز و ارزان‌تر شدن بهای تمام شده فناوری داخلی نسبت به خارجی اشاره کرد. بنابراین شرایط برای فروش محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم شده است.

جوکار افزود: راه اصلی رشد شرکت‌های دانش بنیان و تبدیل شدن آنها از شرکت‌های کوچک و متوسط (SME)ها به شرکت‌های بزرگ، تنها و تنها ایجاد بازار برای آنها و خرید از آنهاست تا بتوانند کسب و کار خودشان را گسترش بدهند، توان رقابت با شرکت‌های بزرگ جهانی را پیدا کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها