کد خبر 511508

در صحن علنی صورت گرفت؛

انتقاد نمایندگان از روند بررسی لایحه بودجه۱۴۰۰

تعدادی از نمایندگان از روند بررسی لایحه بودجه۱۴۰۰ در صحن علنی انتقاد کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خانه ملت، تعدادی از نمایندگان در نشست علنی نوبت دوم امروز (شنبه، 16 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه 1400، نسبت به روند رسیدگی به این لایحه انتقاد کردند.

براساس این گزارش محمدمهدی مفتح در تذکری، گفت: از ابتدای جلسه علنی امروز دو پیشنهاد درباره تبصره 8 داشتم در حالی که هیات رییسه اجازه بررسی آن را ندارد که این کار تضییع حقوق نماینده ملت و مملکت است.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: پیشنهادات شما در بخش درآمدی بررسی شده و براساس آئین نامه زمانی که تبصره یا بندی رأی گیری می شود امکان برگشت به عقب وجود ندارد مگر اینکه شورای نگهبان از آن ایراد بگیرد.

همچنین عباس گودرزی نیز در تذکری دیگر، گفت: در جریان بررسی پیشنهادات نمایندگان تذکری داشتم که رییس جلسه اجازه طرح آن را نداد ضمن رعایت احترام هیات رییسه باید گفت که شرع و قانون اجازه نمی دهد که برخلاف آئین نامه عمل شود.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هیات رییسه سوگند یاد کرده و باید آئین نامه را رعایت کند، مجلس نباید سلیقه ای اداره شود بهتر است در جلسه غیرعلنی تفاهمی میان همکاران و اعضای هیات رییسه برقرار شود تا از به وجود آمدن اختلاف جلوگیری به عمل آید.

وی تصریح کرد: نقدی که دوستان چند روز گذشته نسبت به کل مجلس داشتند را قبول نداریم و باید اختلافات حل شود.

قاضی زاده هاشمی نایب رییس مجلس که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، در پاسخ به این نماینده گفت: براساس ماده 196 آئین نامه داخلی مجلس اخطار و تذکر پس از رأی گیری درباره موضوع رأی گیری پذیرفته نمی شود و مصوبات مجلس قابل اصلاح و تغییر نیست.

وی با بیان اینکه مجلس یازدهم مجلس خوب و صمیمی و یکدستی بوده، اختلاف نظری وجود ندارد و بحث کارشناسی درباره موضوعات طبیعی است، تصریح کرد: علیرغم اینکه بررسی بودجه طولانی است اما هر زمان که نمایندگان اصرار به طرح اخطار یا پیشنهاد داشتند به آن ها اجازه داده شد.

سیدسلمان ذاکر نیز در تذکری دیگر با استناد به ماده 22 آئین نامه داخلی و اصل 3 قانون اساسی، گفت: برخی دوستان هنگام رأی گیری در برخی رأی گیری ها شرکت نمی کنند که هیات رییسه که مدیریت جلسه را برعهده دارد باید به نمایندگان در این رابطه تذکر دهد.

براساس این گزارش سیدرضا تقوی نیز در تذکری دیگر بیان کرد: برخی از پیشنهادات مطرح شده غیرکارشناسی بوده و رأی نمی‌آورد هرچند براساس آئین نامه داخلی طرح پیشنهاد حق نمایندگان است، اما باید نسبت به کارشناسی بودن آن نیز دقت نظر داشت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر