کد خبر 499778

یک نماینده مجلس خبر داد؛

پیش‌بینی وام ۲۰۰میلیونی برای مسکن

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین و عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم اعلام کرد که در طرح جهش تولید و تامین مسکن مجلس، تسهیلات‌ ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی کم‌بهره پرداخت خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، صدیف بدری روز پنجشنبه در تشریح جزئیات طرح جهش تولید و تامین مسکن که از سوی مجلس یازدهم مطرح شده است، افزود: میزان سود را دولت و شورای پول و اعتبار تعیین می‌کند، اما در مجموع در این طرح، مانند مدل طرح مسکن مهر تسهیلات پرداخت خواهد شد.

وی گفت: سود تسهیلات طرح جهش تولید و تامین مسکن برای شهرهای کوچک چهار درصد، مراکز استان‌ها هفت درصد و تهران ۹ درصد پیش‌بینی شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم با اشاره به تامین زمین رایگان در این طرح برای مسکن حمایتی اضافه کرد: در این طرح، هزینه ساخت هر مترمربع مسکن ۳۵ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در اجرای این طرح هزینه کل ساخت یک واحد مسکونی ۱۰۰ متری، سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده که یک میلیارد و ۵۰۰ تا ۲ میلیارد ریال آن از طریق تسهیلات کم‌بهره با بازپرداخت ۲۰ ساله تامین می‌شود و مابقی مبلغ نیز طی ۲ تا ۳ سال به‌عنوان آورده از متقاضیان دریافت خواهد شد.

بدری اظهارکرد: طرح جهش تولید و تامین مسکن در دستور کار قرار دارد و و بررسی آن بعد از تکمیل بررسی لایحه بودجه سال آینده ادامه خواهد یافت.

وی این طرح را بهتر از طرح ملی مسکن دولت خواند و بیان کرد:‌ در طرح مسکن ملی وام بانکی با سود ۱۸ درصد پرداخت می‌شود و وزارت راه و شهرسازی هیچ کمکی به زیرساخت‌های پروژه‌ها نمی‌کند، در حالی که در طرح جهش تولید و تامین مسکن تسهیلات کم‌بهره پیش‌بینی شده است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس یازدهم، وصولی مالیات زمین و املاک، خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی مسکن مهر، بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی، وصولی مالیات بر خانه‌های خالی و عایدی سرمایه را از جمله منابع مالی پیش‌بینی شده برای اجرای طرح جهش تولید و تامین مسکن اعلام کرد.

وی با اشاره به مقاومت بانک مرکزی در خصوص وام طرح جهش تولید و تامین مسکن گفت: بر اساس قانون سیستم بانکی باید سالانه ۲۰ درصد از تسهیلات خود را به بخش مسکن اختصاص دهند، در حالی که اکنون سهم مسکن در تسهیلات بانک‌ها هفت درصد است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر