کد خبر 549756

آیا استفاده از اینترکام تحت شبکه باعث بهبود ارتباطات سازمانی می شود؟

تعریف ما از اینترکام تحت شبکه نوعی تلفن تحت شبکه بدون هندست و با امکانات کنترلی بیشتر می باشد. شاید چنین تعریف مختصری از اینترکام باعث شود تا ارزش و مفهوم آن در نظر شما کمتر به نظر بیاید اما در ادامه متوجه خواهید شد که اینترکام های تحت شبکه می توانند علاوه بر سهولت در ارتباطات تلفنی، باعث تسریع در عملکرد گردند.

اینترکام ویپ ، اینترکام IP و اینترکام SIP نام های دیگری هستند که به جای اینترکام تحت شبکه استفاده کنیم عبارتند از می باشد.

اساس کار اینترکام تحت شبکه چیست؟

در گذشته مفهموم اینترکام به معنای ارتباط داخلی 2 گوشی بی سیم با یکدیگر بود. حتما تلفن های بی سیم قدیم را دیده اید که روی پایه اصلی و گوشی های تلفن (که اکثر اوقات دو دستگاه بودند) دکمه ای به نام Intercom  داشتند. با فشردن این دکمه بین گوشی ها و پایه تماسی برقرار می شد که می توانستید بدون استفاده از خط تلفن با یکدیگر مکالمه کنید. 

در اینترکام تحت شبکه با همین مفهوم می توانیم ارتباط داخلی به داخلی در بستر شبکه داشته باشیم.

انواع اینترکام تحت شبکه

با توجه به کاربرد اینترکام ها در صنایع مختلف در این جا می توان به نمونه های تولید شده ی آن اشاره کرد:

 1. اینترکام صوتی با دکمه تماس فوری 
 2. اینترکام صوتی با صفحه شماره گیر
 3. اینترکام تصویری

2

کاربرد اینترکام های تحت شبکه

 1. گوشی تلفن بدون هندست 
 2. کنسول تماس رومیزی برای پیج کردن 
 3. استفاده به عنوان دستگاه کنترل 
 4. استفاده به عنوان آیفون برای درب هاب ورودی
 5. استفاده به عنوان سیستم احضار پرستار
 6. تلفن اضطراری
 7. تلفن آسانسور
 8. دستگاه احراز هویت برای ورود

 شاید چندین مورد عنوان شده فقط بخشی از کاربرد های اینترکام در سیستم پیجینگ باشد. به طور مثال می توان از اینترکام ها جهت ایجاد تماس سریع در کارخانجات و صنایع استفاده کرد. اینترکام صنعتی و اینترکام بیمارستانی بخشی از محصولات مورد نیاز بود که با توجه به تولیدات داخلی از میزان واردات آن کاسته شد.  عمدتا اینترکام ها دارای میکروفون و کیبورد تقویت شده ای هستند که می توانند جایگرین هندست باشند.

نمونه ای دیگر از کاربرد اینترکام تحت شبکه استفاده از آن ها در لابی هتل ها به منظور ارتباط کارکنان در طبقات و موقعیت های مختلف می باشد. همچنین از اینترکام های IP می توان در برقراری تماس های تصویری سریع به ویژه در ورودی درب ها استفاده کرد.  وجود ورودی و خروجی های کنترلی در اینترکام های تحت شبکه می تواند باعث اتصال آنها به سیستم های اتفا حریق ، درب باز کن ، روشنایی چراغ ها و دیگر نیازمندی های کنترلی تحت شبکه گردد.

با اتصال هر ماژول کنترلی نظیر ماژول شناسایی حرکت دوربین می توان عملی واکنشی نسبت به وقایع را ایجاد و اجرا کرد. با توجه به اینکه اینترکام های تحت شبکه جوان پردازش از پروتکل SIP در ساختار ارتباطی خود استفاده می نمایند لذا می توان از آن ها به عنوان نقاط پایانی استاندارد بدون وابستگی به سافت سوئیچ استفاده کرد.

3

ساختار کلی برد اینترکام تحت شبکه

4

همانطور که در تصویر فوق می بینید اینترکام های تحت شبکه از یک واحد پردازنده مرکزی Dual Core یا دو هسته ای بهره می برد که تمامی ورودی و خروجی های روی آن از طریق این پردازنده کنترل می گردد. 

پورت شبکه اینترکام از طریق اتصال به سوئیچ های PoE نیاز شما از منبع تغذیه را مرتفع می نماید. البته در صورت استفاده از آژیر و چراغ هشدار می بایست از منبع تغذیه مستقل تعبیه شده در برد اینترکام استفاده کرد. مبع تغذیه اضافی این برد می تواند از یک آداپتور جهت تامین جریان ورودی استفاده نماید. 

ماژولار بودن برد اینترکام تحت شبکه باعث شده است تا در صورت نیاز به دوربین به طور مستقل از ماژول های طراحی شده استفاده کرد. 

اصولا نرم افزار کنترلی برد اینترکام بر پایه سیستم عامل لینوکس طراحی و توسعه می یابد. برد اینترکام دارای ورودی و خروجی رله یا Relay می باشد که می تواند به ابزار های کنترلی نظیر درب باز کن و یا انواع سنسور مثل سنسور دود متصل گردد.

مقایسه سیستم پیجینگ تحت شبکه و سیستم پیجینگ آنالوگ

در ظاهر سیستم پیجینگ تحت شبکه عملکردی همچون سیستم آنالوگ دارد با این تفاوت که کابل کشی شبکه جایگزین کابل مسی می گردد. بلندگو ها و آمپلی فایر ها تحت شبکه می باشند. بلندگو های تحت شبکه دارای آمپلی فایر داخلی هستند و نیازی به وجود آمپلی فایر مستقل نمی باشد. شاید بپرسید دلیل وجود آمپلی فایر تحت شبکه چیست؟

بسیاری از سازمان ها به دو دلیل از آملی فایر تحت شبکه استفاده می نمایند. دلیل اول این است که قبلا کابل کشی آنالوگ انجام داده اند و بلندگوی آنالوگ نصب کرده اند و اکنون به دنبال تبدیل سیستم پیجینگ خود به IP هستند که با خرید آمپلی فایر های تحت شبکه می توانند بلندگوی های آنالوگ خود را به سیستم IP متصل نمایند.

با توجه به اینکه پروتکل مورد استفاده در سیستم پیجینگ تحت شبکه SIP می باشد لذا می توان آمپلی فایر ها را در مراکز تلفن و یا سیستم مانیتورینگ پیجینگ مبتنی بر SIP به عنوان یک کلاینت رجیستر کرد. با توجه به محدودیت های پردازنده در آمپلی فایر های تحت شبکه می توان صرفا دو زون مستقل ایجاد کرد. دلیل دوم استفاده از آمپلی فایر های تحت شبکه ،نیاز به بلندگو های تحت شبکه با توان بیش از 60 وات می باشد که امکان تولید چنین بلندگوهایی به دلیل قرار گرفتن آمپلی فایر داخلی وجود ندارد. با توجه به قیمت مس و هزینه های نگهداری کابل کشی آنالوگ در صورتی که قصد کابل کشی آنالوگ را دارید ، به آسانی و با یک محاسبه سر انگشتی می توانید متوجه هزینه تمام شده ی بالاتر در سیستم پیجینگ آنالوگ شوید.

سیستم پیجینگ تحت شبکه و اتصال به مراکز تلفن VoIP

 در بسیاری از شبکه های ویپ نیاز به اتصال سیستم پیجینگ سنتی با سیستم تلفن ویپ و یا ایجاد سیستم پیجینگ مبتنی بر شبکه مورد نیاز می باشد.  در ظرفیت های بالاتر برای  سیستم پیجینگ حتما نیاز به ادوات قوی تری داریم مثلا آمپلی فایر ، بلندگو و اینترکام هایی که توان بیشتری برای پیجینگ دارند. امروزه برند های مختلفی در دنیا وجود دارند که این تجهیزات را تولید می کنند . اکثر تجهیرات پیجینگ تحت شبکه PoE هستند و تنها دارای یک پورت شبکه هستند. از استاندارد SIP استفاده می کنند و قابل رجیستر شدن در تمامی مراکز تلفنی استاندارد دنیا هستند. یکی دیگر از شرکت های تولید کننده تجهیزات پیجینگ ، شرکت جوان پردازش می باشد که محصولات زیر را تولید و روانه بازار نموده است:

 • آمپلی فایرتحت
 • مبدل آمپلی فایر آنالوگ به IP
 • بلندگو های سقفی تحت شبکه
 • بلندگو های ستونی تحت شبکه
 • بلندگو های شیپوری تحت شبکه
 • سیستم مانیتورینگ پیجینگ
 • انواع اینترکام تحت شبکه (ماژول انتخابی : کیبورد ، دوربین ، دکمه تماس فوری ، صفحه ال سی دی )
بیشتر بخوانید
ارسال نظر