کد خبر 463843

ساخت لامپ LED با قابلیت انعطاف! +عکس

پژوهشگران آمریکایی، لامپ‌های LED بسیار کوچکی ابداع کرده‌اند که انعطاف‌پذیر هستند و می‌توانند عناصر مناسبی برای ابزار پوشیدنی باشند.

به گزارشتک‌اکسپلور، پژوهشگران "دانشگاه تگزاس در دالاس" (UTD)، روشی برای ابداع میکرو لامپ‌های LED ارائه داده‌اند که امکان جمع شدن، پیچ خوردن، برش خوردن و چسبیدن به سطوح گوناگون را برای آنها فراهم می‌کند.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، لامپ‌های LED، کاربردهای فراوانی دارند و در تجهیزات گوناگونی از جمله نمایشگرها، تجهیزات الکترونیکی و حتی بیلبوردهای تبلیغاتی به کار می‌روند. دلیل کاربردهای گوناگون لامپ‌های LED این است که سبک، باریک و کم مصرف هستند. 

61720930

میکرولامپ‌های LED، بسیار کوچک هستند و وضوح آنها بیش از بقیه لامپ‌های LED است. کوچک بودن این لامپ‌ها موجب می‌شود که برای ابزار کوچک مانند ساعت‌های هوشمند، مناسب باشند؛ اما می‌توان مجموعه‌ای از آنها را نیز برای ابزار بزرگتر مانند نمایشگر تلویزیون به کار گرفت.

میکرولامپ‌ جدیدی که پژوهشگران دانشگاه تگزاس ارائه داده‌اند، با هدف به کار رفتن در ابزار پوشیدنی قابل خم شدن ابداع شده است.

دکتر "مون کیم" (Moon Kim)، از پژوهشگران این پروژه گفت: بزرگترین مزیت پژوهش ما این است که یک لامپ LED انعطاف‌پذیر با قابلیت جدا شدن ابداع کرده‌ایم که تقریبا می‌تواند به هر ابزاری متصل شود. این لامپ را می‌توان به لباس نیز وصل کرد و حتی اگر لباس چروک شود، لامپ سالم باقی خواهد ماند. اگر نیمی از لباس نیز برش داده شود، نیم دیگر لامپ قابل استفاده خواهد بود.

پژوهشگران، این لامپ انعطاف‌پذیر را با روشی موسوم به "اپیتاکسی از راه دور" (remote epitaxy) انجام دادند که طی آن، لایه نازکی از کریستال‌های LED روی سطح ویفر کریستال یک یاقوت کبود قرار گرفت.

لامپ LED معمولا روی ویفر باقی می‌ماند، اما پژوهشگران یک لایه نچسب نیز اضافه کردند تا امکان جدا شدن آن را فراهم کند. آنها لایه‌ای متشکل از ورقه‌ کربن به ضخامت یک اتم را به آن افزودند تا از چسبیدن لایه جدید کریستال‌های LED به ویفر پیشگیری کنند.

این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری