کد خبر 431752

امنیت شبکه وای فای خود را تضمین کنید

هرچقدر گستردگی استفاده از تکنولوژی بیشتر می شود بحث آسیب شناسی و امنیت کاربران نیز در کنار آن اهمیتی دوچندان می یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، بطور کلی وایرلس به شبکه ای ارتباطی گفته می شود که برای انتقال سیگنال بین دو سیستم به جای سیم و کابل از امواج  رادیویی ، مادون قرمز و یا امواج ماکروویو استفاده می کند.وای فای نیز زیرمجموعه وایرلس است که برای ارتباط با شبکه اینترنت به صورت بی‌سیم به کار می‌رود و همین امر باعث محبوبیت بسیار زیاد آن شده‌ است.

امروزه تأثیر تکنولوژی در زندگی روزمره مان غیرقابل انکار به نظر می رسد. بخصوص ، فناوری وای فای که در سال های اخیر به شدت  گسترش یافته است و شما براحتی می‌توانید در خانه ، محل کار، دانشگاه ، بانک ها و... کارکرد این تکنولوژی را مشاهده کنید.

حال بیایید تصور کنیم شخصی به اشکال مختلف به شبکه  وای فای شما نفوذ کند،می خواهیم بدانیم این نفوذ چه پیامدهایی برای شما دارد؟ شاید عمومی ترین پاسخ از سوی کاربران این است که مصرف حجم اینترنت نه تنها هزینه مالی را به ما تحمیل می کند بلکه باعث کند شدن سرعت اینترنت نیز می شود. دقت شود که این فکر می تواند خوش بینانه ترین پیش بینی تلقی گردد .بهتر است آن روی دیگر سکه را مرور کنیم اگر این شخص با استفاده از اینترنت شما دچار انحراف شود به عنوان مثال سایتی را هک کند یا با وای فای شما کلاهبرداری اینترنتی انجام دهد اولین مظنونی که سر و کارش با  پلیس خواهد بود شما خواهید بود.

این موضوع را مد نظر داشته باشید که در صورت نفوذ هکرها، وب سایت هایی که شما بازدید می کنید ، تمام پیشینه سایت هایی که بازدید کردید ، اطلاعات ذخیره شده در مرورگر، رمزهای شبکه های اجتماعی و حساب های بانکی تان براحتی قابل دسترس خواهند بود .ازسوی دیگر نفوذگرها شرایطی را بوجود می آورند که شما با وارد کردن آدرس سایت مورد نظر وارد سایت دیگر یا سایتی مشابه شوید و با وارد کردن اطلاعات شخصی، مورد سوءاستفاده قرار گیرید.

اولین نکته برای بالا بردن امنیت شبکه وای فای استفاده از رمز عبور قوی است به این صورت که حداقل از 8 کاراکتر و ترکیبی از اعداد و حروف بزرگ و کوچک انگلیسی استفاده شده باشد. حتماً به خاطر داشته باشید که هرگز از نام ، نام خانوادگی ، سال تولد و شماره شناسنامه استفاده نکنید چون به راحتی قابل حدس خواهد بود.

دومین کاری که باید انجام شود ایجاد یوزر و پسورد جدید در تنظمات مودم است لذا آدرس http://192.168.1.1  را در آدرس بار مرورگرتان اجرا کنید ، دراین مرحله به جای گزینه  admin که عموماً در پیشفرض تنظیمات مودم وجود دارد همانند مرحله قبل از نام و رمز عبور قوی برای username و password  استفاده شود.

سومین نکته در امنیت شبکه، مخفی کردن نام وای فای و یا SSID  در تنظیمات مودم است.گفتنی است که برای متصل شدن به مودم باید نام و رمزعبور وای فای را همزمان وارد کنید که عموماً نام وای فای برای افراد ناشناس براحتی قابل دسترس است. اما اگر نام وای فای را در تنظیمات مودم مخفی کنیم کار نفوذگر سخت تر خواهد شد زیرا از منظر آنها شما دو رمز عبور دارید که یکی شرط لازم و دیگری شرط کافی برای ورود به شبکه وای فای می باشد .

چهارمین مورد استفاده از MAC address برای مجوز استفاده از مودم توسط دستگاه های خاص می باشد.شاید بخواهید بدانید که مک آدرس چیست؟ مک آدرس نشانی عددی است که به صورت سخت‌افزاری در کارت شبکه در کارخانه حک شده و برای هر دستگاهی اختصاصی است. به طور مثال: موبایل ، لپ تاپ و کامپیوتر رومیزی مک آدرس کاملاً منحصر به فرد دارد و فقط برای دستگاه شماست حال اگر شما در تنظیمات مودم فقط مک آدرس موبایل تان را تعریف کنید هیچ دستگاهی بجز موبایل تان نمی تواند به مودم متصل شود.لذا با یک جست و جوی ساده می توانید مک آدرس دستگاه تان را پیدا کنید تا فقط دستگاه هایی که مورد نظر شماست به مودم متصل شوند.

به نظر می رسد با رعایت اصول چهارگانه فوق تقریباً صد درصد راه های نفوذ را می بندید .به عبارتی اجرای موارد ساده امنیتی خیلی راحت تر از آن است که قربانی سوء استفاده های دیگران شویم و یا پول ، وقت و انرژی مان را صرف اثبات بی گناهی مان کنیم.امیدوارم با پیامدهای  سهل انگاری دراین زمینه آشنا شده باشید و برای امنیت بیشتر شبکه وای فای خودتان هرچه سریع تر دست به کار شوید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری