تا دیر نشده امسال عید سبزه سیب بکارید

برای کاشت هسته سیب نیاز است که دانه سیب یک دوره سرمادهی داشته باشد تا رویان داخل آن تحریک شده و جوانه‌زنی صورت گیرد. در این مطلب با روش کاشت هسته سیب در گلدان، در باغ و سبزه عید با هسته سیب آشنا می‌شوید.​

تا دیر نشده امسال عید سبزه سیب بکارید

کاشت سبزه سیب برای عید؛ هسته سیب چند روزه سبز میشه؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، کاشت درختان میوه و نگهداری از آن‌ها از تجربیات جذاب باغبانی است. کاشت درخت سیب در کشور ما نیز به دلیل مساعد بودن شرایط اقلیمی برای رشد این میوه، از اهمیت زیادی برخودار است و شما می‌توانید به راحتی با فراهم کردن امکانات مورد نیاز، به کاشت درخت سیب در باغچه یا گلدان اقدام کنید و نه تنها از زیبایی میوه‌های درخت خود و برداشت آن‌ها لذت ببرید، بلکه از خواص سیب نیز به صورت ارگانیک بهره‌مند گردید. .

در این مقاله شما را نحوه کاشت هسته سیب در باغچه، کاشت هسته سیب در گلدان و شرایط نگهداری و پرورش این درخت آشنا می‌کنیم.

مراحل کاشت هسته سیب در گلدان

با کاشت هسته سیب در گلدان می‌توانید یک گلدان زیبا و سرسبز در خانه خود داشته باشید یا از مجموعه هسته‌های سبز شده برای آماده کردن سبزه عید خود استفاده کنید، البته اگر قصد کاشت درخت سیب به منظور «برداشت میوه» را دارید توصیه ما کاشت نهال سیب یا کاشت قلمه این درخت است.

برای تکثیر از طریق کاشت هسته، نیاز است تا بذر سیب یک دوره سرما ببیند تا آماده جوانه‌زنی شود. مراحل کاشت به شرح زیر است:

سبزه سیب

۱- میوه سالم و بدون آفت سیب را انتخاب کنید و آن را به وسیله یک چاقوی تیز به چهار قسمت تقسیم کنید. هنگام تقسیم مراقب باشید به هسته‌ها آسیب نرسد تا بتوانید از آن‌ها برای کاشت در گلدان استفاده کنید.

۲- هسته‌ها را به آرامی جدا کرده و برای چند ساعت در آب ولرم بخیسانید، به طوری که هیچ گوشتی روی هسته باقی نماند.

نکته: هسته‌هایی که در سطح آب شناور مانده‌اند را دور بریزید؛ زیرا به احتمال زیاد، دانه‌های شناور قدرت جوانه‌زنی کمتری دارند. همچنین برای اینکه از جوانه زدن هسته‌های سیب مطمئن باشید، توصیه می‌کنیم حداقل ۱۰ عدد بذر سیب را آماده کنید.

۳- دانه‌ها را داخل یک سینی و روی یک دستمال کاغذی یا پارچه نخی پهن کنید و اجازه دهید ۳ هفته بمانند تا کاملا خشک شوند. در طول این مدت هر دو روز یکبار دانه‌ها را جابه جا کنید تا هر دو سطح هسته خشک شود.

۴- زمانی که از خشک شدن هسته‌های سیب مطمئن شدید، هسته‌ها را با مقداری پیت ماس مخلوط کنید و داخل یک کیسه قرار دهید، هوای داخل کیسه را خارج و در طبقات پایینی یخچال قرار دهید. هسته سیب برای جوانه زدن و رشد نیاز به تحمل یک دوره سرما دارد تا روکش بیرونی سخت دانه نرم شده و رویان داخل دانه برای شروع جوانه‌زنی تحریک شود. به مدت سه ماه هسته‌ها را در یخچال در دمای ۲ تا ۷ درجه سانتیگراد نگهداری کنید.

۵- بعد از این مدت، کیسه محتوی پیت ماس و هسته‌های سیب را از یخچال خارج و اجازه دهید با دمای محیط هم‌دما شود و سپس هسته‌ها را از پیت ماس جدا کنید.

۶- هر دو تا سه عدد هسته سیب را در یک گلدان متوسط و در بستر کاشت مناسب با زهکشی و حاصلخیزی کافی در عمق دو سانتیمتری بکارید و آن را در محیطی با دریافت نور کافی خورشید و گرم (دمای ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتیگراد) نگهداری کنید. اگر از باکس یا گلدان بزرگ برای کاشت هسته سیب در گلدان استفاده می‌کنید، فاصله هر بذر با بذر دیگر حداقل ۸ سانتیمتر باشد.

۷- تا زمان جوانه زنی لازم است سطح بستر کاشت همواره مرطوب و نه خیس و غرقاب باشد. می‌توانید سطح گلدان را با پلاستیک شفاف بپوشانید تا شرایط گلخانه‌ای برای جوانه‌زنی بذر‌ها بیشتر فراهم شود.

۸- بعد از ظهور اولین جوانه‌ها، پلاستیک را از سطح گلدان برداشته و گیاه را به مکانی با نور بیشتر منتقل کنید. مکان مناسب برای قرار دادن گلدان سیب در منزل، بالکن یا پنجره‌های نورگیر جنوبی است.

سبزه عید با هسته سیب

برای درست کردن سبزه عید نیز می‌توانید از هسته سیب استفاده کنید.

بدین منظور چند عدد سیب را از وسط دو نیم کنید و تمامی هسته‌ها را خارج کنید. به این دلیل توصیه می‌کنیم از هسته چند سیب مختلف استفاده کنید، زیرا معمولا از بین دانه‌ها ۳۰ درصد آن‌ها جوانه می‌زنند.

هسته‌ها را داخل دستمال نخی مرطوب قرار دهید و سپس در کیسه پلاستیکی زیب کیپ قرار دهید و مطمئن شوید که پلاستیک کاملا بدون هوا است.

سپس به مدت یک ماه در طبقات پایینی یخچال نگهداری کنید و هر چند روز یک بار به آن‌ها سر بزنید.

توجه داشته باشید، اگر دستمال خشک شده است، کمی مرطوبش کنید. پس از مدتی هسته‌ها شروع به جوانه زدن می‌کنند.

با خروج جوانه‌ها هسته‌ها را از یخچال خارج و در ظرف سبزه عید خود قرار دهید و آن را در مکانی گرم، با دریافت نور کافی و مستقیم خورشید قرار دهید.

بعد از ایام عید شما می‌توانید با کاشت هسته سیب در گلدان یا باغچه، صاحب یک نهال جوان سیب و پس از چند سال صاحب یک درخت سیب شوید.

کاشت هسته سیب در باغ

برای کاشت هسته سیب در باغ یا باغچه، زمانی که جوانه‌های سیب کمی بزرگ شده و در اندازه یک نهال جوان شدند (اندازه تقریبی ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر)، آن‌ها را به فضای باز منتقل کرده و در خاک بکارید. به این منظور گودالی به عمق طول گلدان و دو برابر عرض گلدان حفر و نهال را داخل گودال بکارید و اطراف آن را با ترکیبی از خاک و کود پر کنید.

توجه: نهال را در وسط حفره قرار دهید و ریشه‌های آن را پخش کنید تا به طور مناسب در حفره قرار گیرند و سپس خاک را در داخل حفره بریزید.

در هنگام انتقال نهال جوان، مراقب باشید به ریشه‌های گیاه آسیب نرسد. بعد از کاشت، نهال را کاملا آبیاری کنید تا به خوبی در خاک مستقر شود و مراقبت‌های لازم را انجام دهید. در این زمان به اصول فاصله کاشت درخت میوه نیز دقت داشته باشید. 

شرایط نگهداری درخت سیب به طور خلاصه عبارتند از:

خاک: درخت سیب در بیشتر انواع خاک رشد می‌کند، بهترین خاک برای کاشت این درخت در گلدان خاک لومی با میزان ماده آلی زیاد و زهکش مناسب است.

دما: درخت سیب تحمل دامنه دمایی زیادی دارد و می‌تواند دما‌های زیر صفر تا ۳۸ درجه سانتیگراد را تحمل کند.

نور: درخت سیب برای رشد بهینه و تولید میوه نیاز به دریافت حداقل ۶ ساعت نور مستقیم خورشید دارد.

آبیاری: درخت سیب نیاز به آبیاری منظم و عمقی دارد. 

هرس: درخت سیب جوان نیازی به هرس ندارد ولی در سال‌های بعد بهتر است هرس سالانه برای حذف شاخه‌های اضافی و بیمار انجام شود.

برای آشنایی با بهترین زمان سمپاشی مرکبات و اصول سمپاشی درختان میوه، این مقاله را مطالعه کنید.

نکته کاربردی: برای کاشت درخت سیب در باغ بهتر است از نهال‌های دو تا سه ساله استفاده کنید. هر چند تکثیر درخت سیب را می‌توان از طریق کاشت دانه سیب نیز انجام داد ولی از طریق کاشت بذر چندین سال طول می‌کشد تا درخت تولید میوه کند و در بیشتر مواقع میوه به عمل آمده، کیفیت سیبی که از آن بذر تهیه کرده‌اید را نخواهد داشت.

 

 

منبع: ستاره
ارسال نظر
ارسال نظر