کد خبر 526954

سازمان اداری و استخدامی؛

قانون تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران در حال اجر است

سازمان اداری و استخدامی اعلام‌کرد: تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران مشمول در سامانه «کارمند ایران» طراحی و شیوه‌نامه اجرای فرایند و سازوکارهای آن از اواخر آذرماه پارسال به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده و در حال انجام است.

به گزارش اقتصادآنلاین ، بند «و» ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه در زمان اعتبار قانون اجرایی شده است. به گونه‌ای که با تصویب قانون استفساریه بند مذکور در سال ۱۳۹۹ در خصوص تبدیل وضعیت استخدامی نیروهای ایثارگر مشمول قانون مذکور به استخدام رسمی، همانند سایر قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی اقدام‌های لازم برای اجرای قانون مذکور انجام شده است.

همچنین فرایندهای مربوط به تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران مشمول قانون استفساریه مذکور در سامانه کارمند ایران طراحی و شیوه‌نامه اجرای فرایند و ساز وکارهای آن طی بخشنامه‌ای در ۲۵ آذرماه ۹۹ به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است و از آن زمان تاکنون نیز تبدیل وضعیت مشمولان انجام می‌شود.

بند «و» ماده ۴۴ قانون برنامه توسعه اشاره به این دارد که همه دستگاه‌ها مکلفند در چارچوب سهمیه استخدامی و جایگزینی نیروهای خروجی خود دست‌کم ۲۵ درصد نیازهای استخدامی خود را از بین جانبازان و آزادگان فاقد شغل و فرزندان و همسران شهداء و جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان (یک سال و بالای یک سال اسارت) معرفی شده از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران (با رعایت سقف مقرر در این بند)، تامین و به استخدام آنان از محل مجوزهای مربوط و پست‌های بدون متصدی اقدام کنند.

پنج درصد سهمیه استخدامی را نیز به رزمندگان با سابقه دست‌کم ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها و همسر و فرزندان آنان و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و اسارت آزادگان کمتر از یک سال اسارت و خواهران و برادران شهدا اختصاص دهند. در مواردی که نیاز به تخصص دارد رعایت شرایط علمی الزامی است.

همچنین، طبق ماده (۴۴) ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، مقرر شده است دستورالعمل مربوط به اجرایی‌کردن بند (د) تبصره (۲۰) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و تا پایان خردادماه ابلاغ شود.

بدیهی است که با ابلاغ دستورالعمل مربوطه در موعد مقرر، اقدام‌های اجرایی مربوط به تبدیل وضعیت ایثارگران مشمول بند (د) تبصره (۲۰) قانون بودجه کل کشور از سوی دستگاه­‌های اجرایی انجام خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر