کد خبر 526851

آغاز سونامی کمبود معلم در آموزش و پرورش ؟

زنگ خطر کلاس‌های بی‌معلم در تمام استان‌های کشور به صدا درآمد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری،  کمبود معلم در مدارس ایران به رقم 200هزار نفر در سال تحصیلی 1401-1400رسید؛ رقمی که کارشناسان منابع انسانی آن را آغازگر یک سونامی و بحران بزرگ در دل بزرگ‌ترین وزارتخانه کشور می‌دانند. بحرانی که زنگ خطر کلاس‌های بی‌معلم در مدارس دولتی کشور را به صدا درآورده و مسئولان آموزش و پرورش را برای حل این معضل مهم به تکاپو انداخته است.

این میزان کمبود را 2نفر تأیید می‌کنند؛ اولی اسفندیار چهاربند،رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نیروی انسانی سابق آموزش‌وپرورش که قبلاهم نسبت به این بحران هشدار داده بود و دوم معاون حقوقی وزارت آموزش و پرورش که وعده می‌دهد با تخصیصی ردیف استخدامی این مشکل را مرتفع می‌کنند.

چهاربند  توضیح داد: از سال 97به‌طور متوسط 40هزار معلم بازنشسته شده‌اند که باید در این چند سال به‌صورت تراکمی، نیرو جایگزین آنها می‌شد که نشده و الان این رقم به 200هزار نفر رسیده و تا سال 1404هم سالی 45هزار معلم دیگر بازنشسته می‌شوند که این رقم را به بالای 450هزار نفر می‌رسانند؛ یعنی تقریبا نیمی از نیروی انسانی آموزش و پرورش.

براساس پیش‌بینی سازمان برنامه و بودجه امسال و سال بعد بیشترین میزان بازنشستگی معلمان رخ می‌دهد یعنی در این 2 سال 111هزار و 545معلم دوران خدمت خود را به پایان می‌رسانند. براساس این آمار از سال 1402تا 1406نیز شاهد سیر بازنشستگی معلمان در کشور خواهیم بود. یعنی هر سال به‌طور میانگین 18هزار و 650نفر از معلمان بازنشسته خواهند شد.از سوی دیگر براساس گزارش «تحلیل و بررسی وضعیت نیروی انسانی شاغل در وزارت آموزش و پرورش و پیش‌بینی مشمولین بازنشستگی تا سال 1406» که معاونت امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه آن را تهیه کرده است، جمعیت بازنشستگان آموزش و پرورش تا سال 1406، 463هزار و 272نفر خواهد بود که حدود 71درصد از این تعداد، یعنی 328هزار و 426نفر قبل از سال 1402بازنشسته خواهند شد. همه این اعداد و ارقام نشان می‌دهند که بحران بزرگ کمبود معلم در مدارس کشور آغاز شده است.

نشانه‌های بحران کمبود معلم در سال 97ظهور پیدا کرد و وزارت آموزش و پرورش را بر آن داشت که برای این بحران چاره‌اندیشی کند؛ چاره‌اندیشی‌ای که بیشتر به مسکنی موقت می‌مانست که حتی می‌تواند اوضاع را وخیم‌تر کند. خرید خدمات آموزشی، استفاده از شیوه‌های مختلف حق‌التدریسی و افزایش ظرفیت کلاس‌ها به بالای 40نفر همه و همه راهکارهایی برای پاسخ کوتاه‌مدت به این بحران بودند.

بحران کمبود معلم از کجا شروع شد؟

افزایش نرخ موالید در دهه 60یعنی افزایش نیاز به خدمات آموزشی در نیمه دوم این دهه و دهه 70. براساس آمار، نرخ جمعیت دانش‌آموزان ایران تا سال 79روند افزایشی داشته است. نکته‌ای که پیش از این ‌اللهیار ترکمن، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش درباره آن چنین گفت: تا سال 79جمعیت دانش‌آموزی در حال افزایش بود و پس از آن رشد متوقف شد.ضریب اشتغال تمام نیروهایی که استخدام شده بودند دچار تغییراتی شد، پس از آن در دوره‌ای، جلوی ورودی آموزش و پرورش را بستند و گفتند مازاد نیرو دارید که البته درست می‌گفتند چون 980هزار نیروی انسانی در ازای 11.7میلیون نفر دانش‌آموز داشتیم و آنجا بود که استخدام را محدود کردند و این محدود کردن استخدام باعث ایجاد شرایط فعلی شد.

اللهیار ترکمن همچنین می‌گوید: اگر در آن روزها فکر می‌کردند که زمانی جمعیت دانش‌آموزان کاهش می‌یابد و سراغ استخدام افراطی نمی‌رفتند و راه جذب نیرو را در سال‌های بعد نمی‌بستند، امروز دچار این وضعیت نمی‌شدیم، یک قلم در سال 1370حدود 105هزار نفر آن هم در یک سال استخدام شدند و تحلیل نمی‌کردند که از دهه 80به بعد افت جمعیت دانش‌آموزی را خواهیم داشت و ضریب اشتغال افراد استخدام شده، دچار مشکل می‌شود.

خروجی کم کیفیت دانشگاه فرهنگیان

تا قبل از آمدن کرونا و مجازی شدن آموزش‌ها، برخی کلاس‌های درس مدارس دولتی تا اواخر مهر بدون معلم مانده بودند. با وجود این آموزش و پرورش برای جبران کمبود حدود 197هزار معلم تمام روش‌هایی را که می‌توانست به‌کار گرفت، البته در گیرودار کمبود معلم، اختلاف نظر درخصوص نحوه محاسبه نیاز به معلم و برآورد تعداد شاغلان و بازنشستگان چند سالی است که به یکی از چالش‌ها میان سازمان اداری و استخدامی، سازمان برنامه وبودجه وآموزش وپرورش تبدیل شده است و از جلسات مشترکی که قرار بود بین این 3دستگاه برای بررسی وضعیت نیروی انسانی آموزش و پرورش برگزار شود، اخباری بیرون نمی‌آید.

از سوی دیگر بحث‌ها و مقاومت‌ها در برابر ورود فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها به آموزش و پرورش آن هم در شرایطی که این وزارتخانه با مشکل جدی کمبود معلم مواجه است، مشکلی مضاعف است. البته مخالفان جذب فارغ التحصیلان سایر دانشگاه‌ها (با گذراندن دوره‌یکساله در دانشگاه فرهنگیان) تا امروز به صورت مستند به این پرسش پاسخ نداده‌اند که کیفیت روش‌های تدریس و معلمی میان فارغ‌التحصیلان دوره چهارساله دانشگاه فرهنگیان بالاتر است یا معلمان ماده 28؟

پانته‌آ درّی، معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران، در این‌باره می‌گوید:«در سال‌های گذشته ورودی و خروجی‌ها به دانشگاه فرهنگیان تنظیم نشد، اما باید به این موضوع توجه کرد که آیا فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان از استاندارد لازم و مناسب برای اداره کلاس درس برخوردار هستند؟ در تهران به‌عنوان استانی که حداقل ورودی‌ها را از دانشگاه فرهنگیان داریم، وقتی معلم را به ما تحویل می‌دهند، مشاهده می‌کنیم که 4سال آموزش در دانشگاه فرهنگیان هم نتوانسته یک معلم دوره‌دیده و کارورزی‌کرده که آموزش باکیفیت ارائه دهد، آماده کند.»

او افزود: در سال‌های اخیر به‌دلیل نابرابری سیستم جذب و نگهداشت نیروی انسانی، تکمیل شدن سنوات کاری فرهنگیان و بازنشستگی آنها در پایان 30و 35سال و از سوی دیگر بازنشستگی پیش از موعد در شرایط خاص، هر سال کسر بزرگی با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم البته این الگو در استان‌های مختلف متفاوت است.

نیم نگاهی به کاهش جمعیت برای جبران کمبود معلم

با همه این‌ تفاسیر، قاسم احمدی لاشکی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش، نوید این را می‌دهد که تا سال 1403مشکل کمبود معلم در تمام کشور رفع خواهد شد و علت کاهش این مشکل نه برنامه‌ریزی‌های وزارتخانه که کاهش دوباره جمعیت دانش‌آموزان است؛« تا سال 1403دچار مشکلات جدی نیروی انسانی هستیم و پس از آن جمعیت دانش‌آموزان کاهش پیدا می‌کند بنابراین هم‌اکنون دنبال راهکارهایی هستیم تا بتوانیم برای این چند سال برنامه‌ریزی‌ داشته باشیم، سال 1399بیش از 102هزار ردیف استخدامی دریافت کردیم.»

اما چهاربند عقیده دیگری دارد، او می‌گوید باعث و بانی مشکلات امروز کمبود معلم، سازمان امور اداری و استخدامی و مجلس هستند. « تقریبا 6مجلس ما در این بحران نقش داشتند. 65درصد نیروهای آموزش و پرورش را مجلس استخدام کرده و نه دولت، آن هم با شرط عدم‌احراز صلاحیت، عدم‌فضای رقابتی و عدم‌احراز مستنداتی که سابقه خدمت آنها تأیید شود. بسیاری از افرادی که هم‌اکنون در حال استخدام هستند، سابقه کاری‌شان صوری است و اعتبار علمی ندارد و همین باعث پایین آمدن کیفیت آموزشی در مدارس دولتی شده است.»

با فرض اینکه در سال 1403، یعنی 3سال دیگر مشکل کمبود معلم رفع شود اما هنوز پرسش‌های بسیاری از مسئولان وزارت آموزش و پرورش باقی مانده است؟ تکلیف دانش‌آموزان در این 3سال چه خواهد شد؟

 کمبود اصلی وزارت آموزش و پرورش در رده متوسطه بیشتر در کدام رشته‌های تحصیلی است و با این حساب برای دانش‌آموزان در این 3سال چه تدبیری اندیشیده شده است؟

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • معلم فرسوده
  ۱۲ ۱۵

  امثال حقیر با داشتن سابقه 28 سال که هم بعداز دیپلم که سال 71 گرفتم وارد تربیت معلم شدم فوق دیپلم و لیسانس و ارشدم را هم از دانشگاه فرهنگیان گرفتم در طول این 28 سال فقط تبعیض دیدم با داشتن 11 سال سابقه معاونت آموزشی اما چون پارتی نداشتم فعلا فقط آموزگارم لذا سال 1402 که 30 سال خدمتم تمام شود لحظه ای نخواهم ماند امیدوارم که از تازه به دوران رسیده ها استفاده کنید تا نسل آینده سازتان را با تربیت های آسیب زایشان آینده باز نمایند

 • محمد
  ۲۵ ۱۱

  خوب از کارنامه سبزهای آزمون استخدامی استفاده کنید که هم مصاحبه را قبول شده اند ولی به دلیل تک ظرفیتی قبول نهایی نشده اند

 • امیر
  ۲۰ ۴۴

  چراازفرزاندان بازنشسته فرهنگی بکارگيري نمی کنید من بازنشسته هستم و پسر لیسانس دارم

  • بنده خدا
   ۱۸ ۱

   اگه قرار باشه هر جوانی جای پدرش بشینه پس تکلیف کسانی که پدر کارگر دارند و با بهترین معدل از بهترین دانشگاه فارغالتحصیل سدند چیه؟
   هر چند فرزندان فرهنگی در مصاحبه امتیاز ویژه دارند

  • ناشناس
   ۳ ۰

   سلام برای چی از فرزندان بازنشسته هابگیرن مگه ما مردم عادی که خانواده فرهنگی وپارتی نداریم آدم نیستیم خواهشمندم یکم درک کنیدباهزارامیدوارزو درس میخونیم

 • ناشناس
  ۱۱ ۳

  با سلام چرا یک بند از احکام حقوقی معلمان که مبلغ آن ۱۳۸ هزار تومان است بند تفاوت طریق کم شد از احکام جدید؟؟

 • ناشناس
  ۱۲ ۴۲

  با سلام من عاشق شغل معلمی هستم سال ۹۵ بعنوان سربازمعلم واردشدم و دوسال بااین شغل مقدسی تجربه خوبی داشتم و عاشق شغل معلمی هستم .متاسفانه الان درشغل تره بار مرکزی تهرانم ماهی ۶۰ میلیون درآمد دارم اما راضی نیستم دوست دارم شغل مقدسی معلمی داشته باشم

  • الهام شیرانی
   ۳ ۱

   من چند سال سابقه خرید خدمت دارم و هنرستان های شهرم به رشته ام نیاز دارن ولی همش از شهرهای دیگه اینجا تدریس میکنند این برامن سخته اینهمه سختی کشیدم الان توخونه بشینم.

  • ناشناس
   ۲ ۲

   احسنت ،دمت گرم که ،دانایی کردی ونرفتی معلمی,خدا باتو بوده،

  • مهدی هوشیار
   ۲ ۱

   سلام. شانس آوردین دوست عزیز. به قول قدیمی ها گرسنگی نکشیدی عاشقی یادت بره. ما هم عاشق شغلمون هستیم ولی متاسفانه پایین بودن جایگاه اجتماعی معلم که عامل اصلی اون درآمد ناچیز معلمی است باعث شده اغلبمون شغل خودمون را جایی نگیم و به کارمن بودن بسنده کنیم.

 • ناشناس
  ۱۷ ۱۳

  از کارنامه سبزهای سال۹۹ که در استخدامی شرکت و قبول شده اند و حالا نیز در جلوی مجلس تجمع کرده و خواستار استخدام هستند برای رفع کمبود استفاده کنند

 • ناشناس
  ۲۰ ۶

  من از خدا می خوام که جذب بشم من عاشق این شغل هستم خیلی جا کار گیرم اومده نرفتم ولی دارم باعشق تو مدارس غیر انتفاعی با حقوق خیلی کمی کار می کنم به امید اینکه یک روز حذب بشم

 • ناشناس
  ۱۵ ۳

  سلام و عرض ادب
  خواهشا خواهشا نیروهای بعد سال ۹۲ را بعد هز قریب ۷سال انتظار تبدیل وضعیت کنید ما راه دور روستا و بیمه ناقص و نداشتن امکانات دانش اموزان خصوصا در دوران کرونا موبایل و تبلت و‌.....و خیلی موارد دیگر را بجان و دل خریدیم افتخار میکنیم که به فرزتدان این مرز و بوم اموزش می دهیم ومعلم هستیم ما کلاسهای ضمن خدمت و کلاسداری و کارگاه و....را گذرانده ایم و احتیاج به پشتیبانی و انگیزه داریم چرا ما را تبدیل وضعیت نمیکنید .مگر کمبود معلم نداریم؟ما با داشتن شرایط سنی و بچه کوچک و مشکلات زندگی و....‌‌نمیتوانیم ازمون بدهیم یا رشته ما را تک ظرفیتی هست یا نمی خواهد خواهشا خواهشا ما را تبدیل وضعیت کنید این درست هنوزوضعیت مان مشخص نباشد

 • نسترن
  ۷ ۵

  امثال بنده که پرونده مامربوط به سال 1391وهمکاری بامراکز پیش دبستانی دولتی پرونده ماجامانده وهیچ کس نیم نگاهی هم به مانمیکندکاش تکلیف ماجامانده هاراهم مشخص میکردند

 • نسیم
  ۷ ۹

  سلام چرا ازکسانی که چندسال سابقه ی تدریس پیش دبستانی دارند دراموزش وپرورش استفاده نمی کنید هم تحصلاتشون زیاده وهم لیاقشو دارن

 • ناشناس
  ۱۲ ۵

  چرا از کارنامه سبزهای ۹۹ استفاده نمیکنید که مصاحبه رفتن فقط بخاطر تک ظرفیتی بودن قبول نشدن آخه ما تا کی باید امتحان بدیم و قبول بشیم و استخدام نشیم

 • ناشناس
  ۱۰ ۸

  از کارنامه سبزای ۹۹ نیرو بگیرن خب استخدام همه کارنامه سبزای ۹۹

 • ناشناس
  ۹ ۳

  سلام،چراازنیروهای خریدخدمات آموزشی بعد92که مدرک کارشناسی وکارشناسی ارشد و... دارند استخدام نمی کنید که همه دوره ها راگذرانده اندو6سال سابقه تدریس دارندباحقوقی کم راضی بودند. ازشما تقاضا داریم که مارااستخدام کنیدکه توانایی کامل معلمی راداراهستیم. متشکریم ازشماکه زحمت های مارابی نتیجه نمی
  گذارید.

 • دبیر
  ۴ ۶

  در هر مدرسه چند نفر کادر دفتری وجود داره که حضورشان در مدرسه تقسیم می شه از وجود معاونان در امر تدریس استفاده کنید در ضمن روسای دانشگاه ها تدریس دارند چرا مدیران مدرسه تدریس نداشته باشند

  • ناشناس
   ۳ ۳

   آقای دبیر خودت داری میگی برخی مدارس چند معاون یعنی اونا ۴۰۰ به بالا دانش آموز دارن و تمام فعالیتهای آموزشی ، اجرایی و پرورشی مدارس مشخصه و بیکار نیستن و در ضمن مردم ربات نیستن به جای چند نفر کار کنن مگه اضافه حقوق میدن جای دونفر کار کنن اینا ؟مدیر مدرسه چند پایه با ۹۰ نفر دانش آموز به پایین بعنوان مدیر آموزگار هست که با این نظر یک طرفه شما مدارس به سمت عدم نظارت کافی ، عدم انجام وظایف محوله و عدم رسیدگی به دانش آموزان و اولیا آنها و... میشن ، برادر من این که نشد پیشنهاد بالاخره کسری نیرو هر ارگانی با جذب جبران میشه که از نظر شما چوب هم باید بتراشن بشه معلم برای کسری نیرو !! خوب شد کاره ای نشدی وگرنه سیستم آموزشی را دیگه کاملا میبردی ته چاه

 • ناشناس
  ۷ ۱

  من و هم دوره ای های من به دلیل عدم مدیریت و‌برنامه این مسولین بیکفایت آینده شغلی مون رو از دست دادیم،و در سال ۸۸و۸۹با رتبه ۹۰۰ پذیرش دانشگاه فرهنگیان نشدم چون در اون سال ها پذیرش خیلی خیلی کم بود انگشت شمار پذیرش داشتند

 • علیرضا
  ۱۹ ۲

  مگه میشه مگه داریم آدمی که ماهی ۶۰ میلیون در بیاره فکر حقوق ۳ تومنی باشه...
  عجیبا قریبا

  • مجتبی
   ۷ ۱

   لابد ۶میلیون بود از دستش در رفت

 • ناشناس
  ۱۱ ۲۰

  سلام تورا خدا از فرزندان معلمان بازنشسته استفاده کنید همه معلمانی هاشون مدرک دارند ولی بیکارهستن

 • نسیم
  ۱۰ ۱۰

  کاش انموقع از بین ۴ میلیون فارغ التحصیل پیش دانشگاهی که رتبه های زیر ۲۰۰۰۰اوردیم و جذب تربیت معلم را کم نمیکردند و ماها الان با لیسانس و فوق لیسانس بیکار نمی موندیم. از ما لیسانس های غیر مرتبط چرا استفاده نمیکنند یعنی ماها حتی نمیتوانیم به پایه ابتدایی درس بدهیم

 • محمد عبداللهی
  ۴ ۵

  سلام من بازنشستهسال۸۵ می باشم حاضرم هر جایی از ایران که نیاز است برای تدریس بروم فقط گرم نباشد و در مورد حقوق هر چه می گویید قانون خدمات و گروه و پایه را اشکار کنید و هماهنگ کنید با گرانی ور اصل نمی رسه

 • محمد
  ۵ ۲۳

  خدایی چرا هر چی جمعیت کمتر میشه کمبود معلم بیشتر می‌شود حالا می خواهید معلم استخدام کنید اول قشنگ داوطلبان را توجیه کنید معلمانی که در هفته۲۴ساعت موظفی دارند و یک ساعت بیشتر باشند اضافه کار می گیرند خودشان را با کسانی که اگر ده برابر حقوق به اونا بدهند مقایسه نکنن با هزار پارتی و رانت وارد سازمان میشید هنوز یک سال نشده گریه می کنید که حقوق کم می گیرد کم نمی گیرد زیاده خواه هستید سیرمونی ندارید

  • ناشناس
   ۱۳ ۳

   هموطن عزیز،من پدر و مادرم کارمند بودند و در اداره بزرگ شدم و حالا به شغل شریف معلمی مشغولم
   شما یک ساعت در هفته بیایید سر کلاس های امروز با بچه هایی که در اوج بحران جامعه شرایط بلوغ و دوران نوجوانی رو پشت سر می گذارند ببین بقیه هفته رو نیاز به استراحت پیدا می کنی یا خیر
   بعد هم برای جون و انرژیی که معلم می گذاره دریافتی قابل توجهی دریافت نمی کنه در حالیکه دیگه مثل قدیم نیست شما سه چهار سال درس بخوانی و سی سال همون مطالب رو درس بدی باید مرتب به روز بشی که خودش هزینه و وقت نیاز داره
   پس لطفا وقتی در شرایطی حضور ندارید لطفا نظر مغرضانه و بی انصاف ندید.

 • علی
  ۱۹ ۴

  با این حقوق پایین کسی آموزش و پرورش بیاد اشتباه کرده

 • رضا
  ۱۵ ۱۰

  آموزش پرورش نیرو کم داره.. کور بشن نیرو استخدام کنند. این همه جوان بیکار تو مملکت داریم استخدام کنند.. یه اولویت استخدامی هم برای فرزندان فرهنگی در نظر بگیرند

 • غیرانتفاعی
  ۲۱ ۴

  خدا ازتون نگذره ک میدونید معلمان غیرانتفاعی چقدر کاربلدن ولی برای منافع خودتون نادیده میگیریدشون

  • مژگان شاکرمی
   ۰ ۱

   با سلام شبکه شاد بزرگترین آزمون برای معلمان غیرانتفاعی بود که خود را در معرض نقد خانواده ها قرار دادند خانواده هایی که چون شهریه می دن کوچکترین اشتباه معلم را نمی بخشند خدایی حق این قشر زحمت کش باسواد رو نخورید که باید در اون دنیا جوابگو باشید این امتحان برگزار کردن ها یعنی هزینه هنگفتی رو دست دولت گذاشتن این معلمین عتشق علم رو استخدام کنید بهانه نیارید که باید جوابگو باشید

 • ناشناس
  ۵ ۳

  باسلام لطفا از پیش دبستانیهای زحمت کش با خطرات راههای دشوار و نبود حقوق و امکانات ضعیف که به روستاهای دور رفت وامد و فعالیت داشتیم استخدام کنید با داشتن فرزندکوچک و مشکلات فراوان به دلیل علاقه شدید به شغل معلمی سختیها را به جان خریدیم و همچنان علاقمند به این شغل هستم خواهشا نظری به این اقشار زحمت کش داشته باشید

 • امیر
  ۹ ۲

  چرا از نیروهای آزاد استفاده نمی کنند . امثال ما سالهاست در بدنه آموزش و پرورش هستیم ولی هیچ کس مارا بحساب نمی آورد ....

 • ناشناس
  ۶ ۵

  12سال که تو اموزشگاه خصوصی با حقوق ناچیز کار میکنم و خدا را شکر جز بهترین دبیرهای زبان شهرم هستم ولی ای کاش اموزش پرورش به ما هم بها میداد کاش

  • علی
   ۳ ۲

   با سلام چرا از خرید خدمات استخدام نمیکنن که در مناطق محروم و صعب و العبور تدریس کردن

 • رشید
  ۳ ۵

  با سلام متاسفانه بعضی ها به آموزش پرورش که پرورش دهنده نسل های آینده کشور هستند بعنوان یک بنگاه کار یابی نگاه می کنند .. کارنامه سبز .سرباز معلم . خرید خدمات .پیش دبستانی .نهضت..و از بی کاری.و باید درمسیر درست جذب داشته باشد با فرآیند قانونی این طور استخدام ها در آینده می تواند در تعلیم دوربین دانش آموزان مشکل ساز باشد و خیلی موارد دیگر که این جای بررسی دارد که باید نیرویی متخصص مخصوصا مخصوصا وارد شود برای دبستان و دوران ابتدایی که مهم است

 • معلم پیش دبستانی
  ۱ ۲

  من ۱۶ سال معلم پیش دبستانی هستم و مدرکمم مرتبط کارشناسی آموزش و پرورش ابتدایی و عاشق آموزش دادن به بچه ها هستم و فعلا در مدارس غیر انتفاعی مشغولم

 • اشناس
  ۵ ۱

  چرا از نیروهای پیش دبستانی درمراکز دولتی باسوابق بیمه چندین ساله استفاده نمیکنید بلاخره روند مدارس دولتی روبلدن و توی این سالها تجربه مهارت و علم واگاهی کسب کردن

 • اموزش دهنده
  ۴ ۳

  نیروهای نهضت سواد اموزی بعداز ۹۲ بهترین نیروی اموزش وپرورشه واز دیر باز به کمک اموزش پرورش اومده از این نیروهای باتجربه استفاره کنین

 • ناشناس
  ۲ ۲

  معلمان غیر انتفاعی با سابقه کلاسداری عالی و تحصیلات عالی با حقوق بسیار پایین و بدون بیمه به کلی نادیده گرفته میشوند.

 • نماینده مجلس ،مردم ایران
  ۰ ۲

  باسلام،،،مابایداصل نگاه ودیدگاهمان راتغییردهیم،مثلآبیاییم درهراستان اختیارات مدیرکل آموزش پرورش راراجب به کارگیری نیروی معلم بیشترکنیم،اول ازکسانی که به قول قانون گذاران تاقبل سال۱۳۹۲پیش دبستانی ،کارآموزنهضت سوآدآموزی بودن رااستفاده کنیم،وشرط مثلآپیش دبستانی ،فلان شخص درفلان سال پیش دبستانی کارکردن ومدرسه نیزتآییدکردن،ودرکنارتآییدیه مدرسه،شوراروستانیزتآییدکرده باشد،این کفایت میکندکه این شخص بدون هیچ شرطی استخدام آموزش پرورش شود،درصورتی که چنین افرادی نهایتآ،نهایتآبه هزارنفرهم نمیرسند،خوب این افرادپذیرفته شوند،بعدازآموزش یاران نهضت سوآدآموزی نیزاستفاده واستخدام شود،وسپس تاجایی که امکان داردزیادبه شخص مخاطب سخت گیری نشودوازکسانی که چنین سوابقی رادارن نیزاستفاده شود،وبعدازاین افراددوباره شورای آموزش پرورش کل ،جلسه ای بزارندواندیشه ای ،چاره ای بیندیشن،..چون واقعآ،واقعآ خیلی،خیلی باکمبودمعلم مواجعه هستیم واین برای کشورماننگ است وظلم درحق فرزندان همه ما

 • M
  ۴ ۳

  کمبود معلم دارین ولی از نیروهای غیرانتفاعی استفاده نمی کنید نیروهای با تجربه در تدریس چطور چشم پوشی می کنید باید ب حق و حقوق معلمان غیرانتفاعی رسیدگی کنید و استخدامشون کنید ،،،،

 • محسن
  ۳ ۵

  من حاضرم با نصف حقوق الان معلمان درس بدم فوق دیپلم ۱۵سال پیش گرفتم.

 • اکبر
  ۹ ۰

  سلام.بنده جزو معلمانی هستم که امسال بازنشسته میشم اگه به معلمی علاقه دارید حتما حتما باید کنارش شغل دیگه ای داشته باشید.حقوق معلمی خیلی خیلی کم هست.اکثر ادارات احکام جدید را صادر کردند و حقوق ماه اول را هم با ۲۵درصد افزایش کرفته اند اما احکام آموزش پرورش هنوز اجرایی نشده و هر روز یه بازی براش درمیارند.جدیدا میخوان فقط ۱۷درصد اضافه کنند و دوسه بند هم ازش کم کردند.حالت خود دانید.بنده ۳تا پسر دارم و نمیذارم هیچکدوم معلم بشوند.

 • ناشناس
  ۴ ۲

  واقعاً که یه کنکوری اینهمه تلاش می‌کنه و اینهمه استعداد داره اونوقت اینهمه آزمون استخدامی...!!!!

 • Ali
  ۷ ۳

  چرا از سرباز معلمان سال ۹۲ به بعد استفاده نمیکنید؟اونام دوسال تدریس داشتن تجربه کردن والا از خیلی معلم های دیگه هم بهترن هم با سواد.

  • معلم
   ۱ ۶

   من که سال 96 کنکور دادم و با رتبه زیر 150 و ظرفیت های خیلی کم دبیری به سختی وارد دانشگاه شدم حالا هی آزمون. استخدامی و جذب الکی الکی کارنامه سبز هاو .... چه و چه و چه
   چه خبر تونهههه چقدر تو این مملکت حق الناس میشه

 • فریبا چوپانی
  ۶ ۸

  فرزند یه بازاری بازاری خوبی می شود و فرزند یه فرهنگی توانایی بالایی در تدریس دارد.می توانید از فرزندان فرهنگی که از بدو طفولیت آموزش دیده اند استفاده کنید

  • خان داداش
   ۰ ۰

   پس تکلیف اوانایی که پدر و مادر فرهنگی ندارن چی میشه

 • ناشناس
  ۵ ۲

  سلام بنده دوازده سال با مدرک فوق لیسانس ,بدون بیمه باساعتی ده تومن دبیرمدارس غیرانتفاعی هستم بنام معلم بدون هویت معلم ,ماندم که شاید دیده شوم جوانیم رفت بااین همه تجربه کلاسداری آیا نباید,دولتی که ادعای عدالت محوری رادارد کمبود نیروی خودرابا امثال من جبران کند? بحق قضاوت کنید.اگر دولت برای معلم غیرانتفاعی تعهدی ندارد ,چرابایدامضای همین معلم زیر کارنامه باشد,ماگزینش شده همین آموزش وپرورشیم ,ساعت ها ضمن خدمت گذراندیم تا بروز باشیم,حالا اسم استخدام ما که پیش میاید ما فرزندان ناتنی آموزش وپرورش میشویم,حق الناس بر گردن اون مسئولی که صدای این قشر رنجدیده رامیشنود وخودرابه کری میزند

 • مجتبی
  ۱۰ ۱

  منم ۲سال سرباز معلم بودم،آموزش و پرورشی که لنگ کاغذA4هست یا ماژیک به کجا میخواد بره،شرایط آزمون رو برای ما هم درست کنین بتونیم آزمون بدیم،الان ۵ساله ماده ۲۸رشته ی حقوق بر نمیداره سنمونم داره میگذره..

 • اصغر
  ۳ ۸

  بزرگ ترین خیانت حذف تربیت معلم ها بود معلم باید از دل تربیت معلم بیاد و نه هیچ جایی دیگر

 • قائدی
  ۰ ۵

  سلام چرا از گرایش تربیت دبیر رشته علوم قران دانشگاه دولتی نمیگیرید ما هم داریم واحد های فرهنگیان پاس میکنیم کارورزی هم که داریم و خیلی سخت تر هم تلاش میکنیم

 • ناشناس
  ۱ ۱

  اگه کمبود دارن پس چرا ما رو نمیگیرن برا معلمی

 • هامین
  ۱ ۴

  تورو خدا این این همه دانشجو از کارشناسی تا لیسانس هست چرا میروید سراغ نهضتی ها آزمون برگزار کنید هزینه کلاسا واین چیزا رو بزارید خودمون پرداخت میکنم فقط تبعض ایجاد نکنیدهمه مشکل کمبود معلم حل میشه

 • M
  ۱ ۱

  دوستان امسال استخدامی هست؟
  بنظرتون شرکت کنیم فایده داره؟؟

 • k
  ۳ ۱

  با سلام آموزش وپرورشی ک نیروی سرباز معلمی ک از سال ۷۹ تا ۹۱ استخدام میکنه خداییش توش میمونی این دیگه چ استخدامی ک از سال ۹۰ به بعد نظام آموزسی کاملا تغییر کرده بدون آموزش و آزمون اجازه میدن برن تدریس کنن خدا به خیرکنه با این وضعیت فقط جمعیت بیسوادجامعه رو زیاد میکنن تنها راه حکومت بر این مردم همینه......

 • فاطمه زراعت طلب
  ۳ ۰

  خوب نیرو کمه از کارنامه سبزها نیرو بگیرن الآن شهر ما دبیر عربی چند ساله که نیاز داره ولی امسال اونم بعد چند دوره آزمون فقط یه نفر دبیر میخواست ومن که نفر دوم هستم قبولی نهایی نشدم با اختلاف فقط چند نمره خوب این بی انصافیه دوباره بیام تیر ماه آزمون بدم

 • ناشناس
  ۱ ۲

  چرا از این همه جوان که به امید استخدام در اموزش وپرورش وقت میگذارن درس می خونن وازمون قبول میشن ولی به خاطر تک ظرفیتی بودن رشته ها قبول نمیشن استفاده نمی کنن منظورم کارنامه سبزهای ۹۹ است اینطوری هم مشکل اشتغال این جوانان با استعداد حل میشه هم مشکل اموزش پرورش

 • فاطمه
  ۲ ۰

  دوازده ساله که درمدرسه غیردولتی بدون بیمه باکمترین حقوق بنام معلم بدون هویت معلمی مشغول به تدریس هستم بامدرک فوق لیسانس ساعتی ده تومن,جوانیم رفت ماندم شاید دیده شوم,دانش آموزانم معلم شدند ,عده ای که مدرک دانشگاهی گرفتند باهم بایدآزمون بدهیم این کجای عدالت است,اگرمن معلم راقبول ندارید امضای من معلم زیرکارنامه دانش آموز چرابایدباشد,گزینش ,ضمن خدمت دوره های مختلف گذراندم,همه به امیدآینده ,مسئولی که صدای من وامثال من را میشنوی وخودرابه کری میزنی حق الناس برگردنت

 • ستاره
  ۱ ۲

  سلام دانشجو ها در رشته های مرتبط با آموزش و پرورش زیاد هستن استخدام کنید اونا هم درس خوندن و تلاش کردن منتظر فرصت هستن آزمون استخدامی نیروی بیشتر بگیرید

 • elnaz
  ۱ ۲

  امتیازی برای معلمان غیرانتفاعی هم در نظر بگیرید که با حقوق ناچیز پای کار هستن و باعشق کار میکنند ان هم باعشق به معلمی

 • ناشناس
  ۲ ۲

  باسلام تو خدا چرا از فرزندان فرهنگی با سابقه در مدارس غیر انتفاعی زحمت می کشن استفاده نمیکنید از معلمان عادی زحمت بیشتری میکشن

 • S....
  ۷ ۱

  تورو خدا این معلم های پیر عصبی رو باز نشسته کنید .این همه نیروی جوون اونارو بذارید

  • ناشناس
   ۰ ۰

   مودب باش شما نیای آموزش و پرورش بهتره...

 • بیست و پنج هزار
  ۰ ۰

  امسال ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهگیان 25000 نفر است اقای معاون حقوقی نه 20000 نفر پنج هزار نفرشو چی کار کردی !! دیگه نمی گذاریم بی عدالتی سال پیش که درحق کنکوری ها شد امسال هم بشه :|

 • دانشجو
  ۱ ۰

  از کارنامه سبزهایی استفاده کنید که با هزار امید و آرزو تلاش کردند و تا مرحله مصاحبه پیش رفتند و فقط به خاطر تک ظرفیتی بودن پذیرفته نشدند. اکثر این افراد را متولدین دهه 60 و هفتاد تشکیل می دهند که دنبال کار و اشتغال اند و در بهترین دانشگاه های این کشور تحصیل کرده اند
  پس قطعا توانایی تعلیم و تدریس را دارند. بیشتر این افراد فارغ التحصیل مقطع دکتری و ارشد هستند.

 • مهدی
  ۲ ۰

  سه بارآزمون استخدامی امتحان دادم.قبول شدم.مصاحبه هم قبول شدم.مرحله ی آخرکنارم زدن....والاخوبه.کمبوددارن اونوقت اشک امثال من بایددربیاد.بخدااوج بی انصافیه.ماهم خدایی داریم.

 • زهرا
  ۲ ۲

  بهترین و کاربلدترین نیروها در مدارس غیرانتفاعی با حقوقی ناچیز و انتظارات بیش از حد اولیا و مدیریت مدرسه ها مشغول به کار هستند حال بنده سوال دارم چرا این نیروها رو نادیده می گیرید؟؟؟؟

 • معلم
  ۴ ۱

  سلام بنده درسال 70استخدام سدم وتا مهر 30 سال خدمتم تمام می شود ازبچه خای خود فرهنگییان که همه هم مدرک دارن برای جبران کمبود معلم میتوان استفاده کرد به فکر فرزندان این قشر زحمت کش و دلسوزهم باشید

 • ناشناس
  ۱ ۲

  اون اقایون محترم همانطوری که قراره ادبیات درس بدن ؛ریاضی, شیمی زیست و فیزیک هم می تونن درس بدن ، نتونن درس بدن هم مهم نیست بچه ها خودشون باید مستعد باشن.

 • ناشناس
  ۰ ۵

  سلام علیکم
  چرا از طلاب خواهری که به عنوان طرح امین و معلم قرآنی هستند و و بعد از سال ۹۲در مدارس فعالیت شبانه روزی داشته اند استفاده نمی کنید؟

 • معلم
  ۱ ۰

  سلام اصلا معلمی با این وضعیت خوب نیس بخصوص رشته آموزگاری با ما آموزگاران این همه زحمت می کشیم بعد هیچ مزایایی برامون در نظر نمی گیرن اگر میخواید معلم شید فقط دبیری خوبه برید واسه دبیری از آموزگاری خیلی راحت تر هس

 • مریم
  ۰ ۰

  خب چرا توی کنکور که یکی از اصلی ترین راه های پذیرش معلم هست دانشجو هارو مجاز نمی کنید که بیان دانشگاه فرهنگیان بعد الان میگین معلم کمه ازیه طرف جلو بچه هارو می گیرید نمیزارید قبول شن از یه طرف دیگه میگید معلم کمه !!!!

 • بیکار
  ۱ ۰

  با سلام.خواهش میکنم از فرزندان بازنشسته براساس سوابق تحصیلی استفاده کنید به خداضررنمیکنیدمااستعدادهایی هستیم که نه دیده میشیم نه شنیده

 • ناشناس
  ۵ ۰

  چرا فکر میکنین لیسانس دارید میتونین تدریس کنید. ولله الان هرکس توی هر بلادی یه لیسانس ذاقارت داره. منم لیسانس دارم. اما لیسانس پیام نور.خدایی سواد ندارم.دختر من الان متوسطه است یه مشت معلم بی سواد .متن عربی را اشتباه معنی میکنه. به خدا حق ناس میکنن. بچه ها همه بیسواد. لااقل باید یه فوق لیسانس از یه دانشگاه معتبر داشته باشن.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خاککککک،خب از جوونای لیسانس استفاده کنید کم نیستن

 • محمد
  ۲ ۰

  من سال ۱۴۰۳ باید کنکور بدم .دانشگاه فرهنگیان آن زمان پذیرش داره

 • ناشناس
  ۲ ۰

  با سلام اگر واقعا بحث عدالت هست سخت گیری که تو کنکور برای رشته تربیت معلم انجام میدن بی انصافیه
  چرا فکر میکنن هر کس در کنکور موفقه حق کارمند شدن رو داره مزایای بالا همه جوونا استعدادهایی دارن چه بسا گاهی اوقات نمیشه که حتما کسانی که تراز ۵ هزار ۶ هزار دارن باید معلم شن مگر کسی که ۳۰ هزار بشه نمیتونه معلم واقعی شه ؟ این تبعیض هارو فراموش کنین کمی به خودتون بیاین من معلمی رو دوست دارم اما چرا انقد تبعیض سخت گیری هست ؟
  این بی برنامه ریزی ها باعث میشه معلم نباشه

 • سعید
  ۵ ۰

  آموزش و پرورش ایران رو سقوط کرده بدانید ، خیلی ها شناسنامه افراد بی سواد رو گرفته بردن آموزش پرورش ، بدون اینکه تدریس کنن ، هم پول گرفتن هم برا خودشون سابقه درست کردن ، الانم استخدام آموزش پرورش شدن ، بدون هیچ سوادی ، وای به حال مملکت ما ، وای به حال فرزاندان ما ، وای به آینده ما

 • ناشناس
  ۳ ۰

  لطفاً از وزارت محترم آموزش و پرورش بپرسید که،چرا تفاوت تطبیق را ازحکم فرهنگیان،قطع کردن؟مثلا خیر سرمون ،منتظر احکام جدید وافزایش بودیم،نه کاهش،

 • بازنشسته
  ۲ ۰

  دانشسرا مقدماتی و تربیت معلم ها در سراسر کشور واقعا نوجوانان متعهد و کار آزموده تحویل نظام آموزشی میدادند چون آنها در محیط شبانه روزی و تحصیل درست زندگی کردن و مدیریت را می آموختن و همیشه از بهترین و کار آمد ترین نیروها در مناطق مختلف همان نیروها بودند که با جمع شدن مراکز و دانشسرا ها فاتحه نظام آموزشی خوانده شد .

 • مینا
  ۱ ۰

  باسلام بنده فرزندفرهنگی وبا شش سال سابقه حق‌التدریس دانشگاه هستم، آیا ماهم به عنوان قشری ازاین جامعه حقی ندارم که استخدامی هم شامل ما شود امثال من وکسانی که سالها درحیطه وآموزش هستیم چرا واقعا عدالتی وجود ندارد

 • ناصرخانعلیزاده
  ۱ ۰

  باسلام من فرهنگی بازنشسته هستم دخترم لیسانس داره دانشجوی ارشد هم دولتی میخونه ولی کار نداره خیلی هم دوست داره بیاد آموزش و پرورش کدام نیرو به نظر ما میتونه از این بچه ها قوی باشه لطفآ اینها را بیارید سر کار که با جان دل خدمت میکنند.

 • زهرا
  ۰ ۰

  سلام کنکور فرهنگیان سخته؟؟ پذیرشش چجوریه من 1401کنکور دارم رشتم انسانیه معدلم 19.60 منطقه سه

 • هادی
  ۰ ۰

  پس چرا فکری به حال این معلم های غیر انتفاعی نمی‌کنند همین ها رو جذب کنند

 • الهه
  ۲ ۰

  ۹سال مربی پیش دبستانی بودم. با این تجربه کاری چرا مربیان پیش دبستانی را جذب نمیکنید. حاضرم هر جا برم سرکار تو هر پایه ای درس بدم و تواناییش دارم

 • راهبرآموزشی
  ۰ ۰

  سلام وعرض ادب ، بە نظربندە کارنامە سبزها بهترین گزینە برای پرنمودن جای خالی معلمان باتجربە وبازنشستە هستند کم نیستند کارنامە سبزهایی کە دربهترین دانشگاە های کشور درس خواندەاند وآمادە ی خدمت

 • مریم
  ۰ ۰

  چرا از نیروهای حق التدریس که مدرس دانشگاه بوده اند استفاده نمی کنید که هم سواد کافی را دارند و هم تجربه تدریس، به والله بهتر از یه عده نهضتی ها هستن که با یه چنتا شناسنامه که معلوم نیست طرف با سواد شده یا نه جذب اموزش وپرورش میشن همشونو نمیگم ولی یه عدشون واقعا بیسوادن چون زحمتی نکشیدن و با پارتی شناسنامه پر کردن

 • محمد
  ۱ ۰

  با سلام و احترام
  نیروی های فعال ٬ کوشا ٬دارای ظرفیت و با استعداد نهضتی های بعد ۹۲ را دریابید بهترین نیروها دراین گروه عزیز موج میزند

 • fk
  ۰ ۰

  اگر اموزش وپرورش معلم کم داره. چرا از خدمتگزارانی که مدرک لیسانس دارن وهم کاهی با نبود معاون ومدیر هم نیز مدرسه را میچرخانن ودر کار دفتری هم مهارت دارن را تبدیل وضعیت نمیکند ولی از طرفی اموزش یاران نعضت سواد اموزی را که بعضی ها هنوز هم لیسانس ندارن را استخدام میکند .

 • حسین کعبی فرد
  ۰ ۰

  gxgu

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به نظر من اکثر معلم ها بی سواد شدند معلم فرزند من وخواهرم میبینم بلد نیستند درس بدهند تو دوره ی دبستان، درس ها مجازی شد و ما دیدیم خیلی از معلم‌ها بلد نیستند درس بدهند ای کاش آموزش پرورش میدید و کار از معلم‌ها میخواست معلم خوب خیلی کمه طرف بعد از10 تا 15 سال از لیسانس شده معلم دیگه نه حوصله داره نه بلده تو رو خدا فکر بچه ها باشید صدمه میبینند

 • محمد
  ۳ ۰

  اگر معلمی بده حقوقش کمه چرا فرهنگیان اینهمه آسمون وریسمون می بافند که فرزندانشان توی این سازمان فقیر و گدا استخدام شوند شما راه رو یاد گرفتید همیشه نق نق کنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  باسلام دانشگاه فرهنگیان واگذار کنید به آموزش وپروش واساتید ان از بین دبیراتان اموزش وپرورش انتخاب شوند اگراین دانشگاه اززیر نظر وزارت علوم خارج شود وبه وزارت آموزش وپرورش ملحق شود در اینصورت برنامه ریزی خوبی برای تربیت معلم در اموزش وپرورش انجام خواهد شد و با برنامه ریزی اموزش وپرورش هیچ وقت کمیبدر دبیر ومعلم نخواهیم داشت ونیاز اموزش وپرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان تامین خواهد شد .بهترین شیوه انتخاب معلم ودبیر انتخاب از طریق دانشگاه فرهنگیان است .نه گزینش وانتخاب ازاد.

 • پیش دبستانی
  ۰ ۰

  چرا از نیروهای پیش دبستانی بعد از ۹۲ استخدام نمی کنید سابقه دار لیسانس به بالا وبا سواد وپابه پای معلمان رسمی جون میکنن بدون هیچ حقوقی به امید استخدام