کد خبر 511774

وضعیت شکننده سفرهای نوروزی

ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده که سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است و سفرهای نوروزی تنها در شهرهای آبی و زرد برقرار می‌شود. این ابلاغ نهایی تصمیم‌گیران مقابله با کرونا در کشور است تا مسافران نوروزی حالا که دو هفته تا تعطیلات نوروز مانده تکلیف خود را بدانند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، رهبر معظم انقلاب روز جمعه در حاشیه غرس دو اصله نهال میوه به مناسبت روز درختکاری اشاره‌ای نیز به وضعیت سفرهای نوروزی داشتند و اعلام کردند: «هرچه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد باید عمل شود. اگر سفر را ممنوع کردند، مردم به سفر نروند، بنده هم قطعا مانند سال گذشته به سفر نخواهم رفت».

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز چند روز قبل با صراحت از مردم خواست در شرایط متزلزل کنونی در روند شیوع کرونا «فکر سفر را هم نکنند.»

همین دیروز حسن روحانی، رئیس‌جمهوری نیز اعلام کرد: «سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است و از مردم می‌خواهیم سفر نوروزی نروند».

در سوی دیگر وزارت میراث‌فرهنگی می‌گوید سفر به شهرهای زرد و آبی نیز تنها با تور و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ممکن است.

پیش‌تر قرار بود 16اسفندماه روز موعود تعیین تکلیف سفرهای نوروزی باشد و رنگ‌بندی روز شنبه تا 13فروردین‌ماه و پایان تعطیلات نوروز برقرار بماند.

پیگیری‌ها از ستاد ملی مقابله با کرونا و معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اما مشخص کرد که رنگ‌بندی شهرها تنها به‌مدت یک هفته اعتبار دارد و هر هفته با توجه به آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا رنگ‌بندی شهرها تغییر می‌کند و بدین‌ترتیب ممکن است علاوه بر شهرهای شمالی و جنوبی کشور که از همین حالا روی مسافران نوروزی و مسافران خودرویی بسته شده‌اند، ممنوعیت سفر حتی شامل شهرهای زرد و آبی درصورت تغییر رنگ این شهرها به قرمز و نارنجی شود.

براساس پیگیری‌ها از معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، وضعیت سفرهای نوروزی بسیار شکننده است و مردم باید مراقب خرید تورها و بلیت‌های سفر در نوروز باشند. چون هر لحظه ممکن است رنگ شهرهای مقصد سفرهایشان تغییر و بلیت‌هایشان باطل شود و آن‌وقت، گردشگرانی که نوروز پرمخاطره 1400 را نیز در سبد سفر قرار داده‌اند، زیان مالی متحمل خواهند شد چون امسال قرار است برخلاف سال گذشته و آنطور که رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران پیش‌تر اعلام کرده بود براساس پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی هزینه تورهای خریداری شده بازگردانده نشود.

تصمیم‌گیران گردشگری در ستاد خدمات سفر با تقاضای سفر در نوروز پس از یک‌سال خانه‌نشینی مردم مواجه هستند و پیش‌بینی افزایش مسافران خودرویی این ستاد را در موقعیت دشواری قرار داده‌است.  از سوی دیگر نبود برنامه‌ریزی جامع برای سفر که از مدت‌ها پیش به مردم اطلاع‌رسانی شده باشد، ممکن است نوروز1400 را تبدیل به نوروز سیاه گردشگری کند و نتیجه سفرهای نوروزی جولان بیشتر کرونای انگلیسی حتی در شهرهای آبی و زرد و درنهایت افزایش مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کرونا در بین مسافران و ساکنان شهرهای گردشگرپذیر شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر