کد خبر 510882

دادستان عمومی و انقلاب تهران؛

برخورد با مفاسد اقتصادی نباید باعث بیکاری کارگران شود

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: برخورد با مفاسد اقتصادی نباید منتهی به بیکار شدن حتی یک نفر از کارگران شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، در بازدید از شهرک صنعتی پاکدشت که چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ انجام گرفت، دادستان تهران و دبیر اجرایی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی استان تهران و هیات قضائی همراه شامل معاونان دادستان در دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی و مسئولان حوزه قضائی پاکدشت پس از بازدید از واحدهای تولیدی شرکت شیرآلات و حضور در مراسم افتتاح خط تولید جدید در واحد تولیدی، در نشست مشترک با تولید کنندگان و مدیران واحدهای صنعتی ضمن تأکید بر اهتمام دستگاه قضائی بر رفع موانع تولید، به تشریح سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و رویکرد قوه قضائیه در مبارزه با مفاسد اقتصادی و حمایت از سرمایه گذاری و ثروت‌های مشروع پرداخت.

علی القاصی با اشاره به اینکه مشکلات، مسائل و درخواست‌های تولید کنندگان در دادستانی تهران، توسط دبیرخانه شورای حمایت از اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید و کارگروه ویژه‌ای که به این منظور تشکیل شده مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ از دست اندر کاران امر تولید و متولیان واحدهای صنعتی خواست درخواست‌های خود را جهت رسیدگی و پیگیری به صورت مکتوب و مستند به دبیرخانه شورا ارائه کنند.

وی افزود: مسائل قطعاً در دستور کار و پیگیری قرار می‌گیرد و عنداللزوم متولیان دعوت خواهند شد تا در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی حضور یابند.

دادستان تهران با اشاره به دستورالعمل پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و رفع موانع تولید که در تاریخ ۰۳/‌۰۸/‌۱۳۹۹‬ از سوی رییس قوه قضائیه ابلاغ شده، افزود: بر مبنای آن به بخش‌های مختلف دستگاه قضائی مأموریت داده شد تا در راستای حمایت‌های حقوقی و قضائی و برداشتن موانع تولید از بعد نظارتی و مطالبه گری ورود پیدا کنند.

وی بیان کرد: یکی از سیاست‌های قوه قضائیه که در راستای منویات مقام معظم رهبری مورد تأکید ویژه رییس دستگاه قضائی قرار دارد برخورد با مفاسد اقتصادی و مجازات مفسدین و کسانی است که با دست اندازی به بیت المال و فعالیت‌های مخرب در نظام اقتصادی و پولی و ارزی کشور اخلال ایجاد می‌کنند.

این مقام قضائی تصریح کرد: برداشتن موانع تولید از جمله موضوعاتی است که امروز مورد پیگیری قوه قضائیه است و هم شخص ریاست قوه و هم مسئولان عالی قضائی عزم جدی بر این دارند که با مطالبه گری و بر اساس اختیارات نظارتی که دارند در راستای رفع موانع تولید گام بردارند.

وی افزود: مجموعه دستگاه قضائی با توجه به حساسیت و اهتمام ویژه‌ای که شخص ریاست قوه قضائیه حضرت آیت الله رییسی نسبت به حوزه تولید و اشتغال دارند، با تمام قوت و ظرفیت به میدان آمده تا از تولید کننده و کسی که می‌خواهد سرمایه‌اش را در خدمت مردم قرار دهد حمایت کند.

به گفته دادستان تهران در سفرهای استانی رییس قوه قضائیه از بزرگترین تا کوچک‌ترین مسئولین واحدهای تولیدی در محضر ایشان حضور پیدا می‌کنند و تمام دغدغه بر این است که موانع تولید از پیش پای آنان برداشته شود.

دادستان تهران در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اهتمام دستگاه قضائی در حمایت از تولید تصریح کرد: اگر کسی بخواهد در روند فعالیت تولیدکنندگان و صنعتگران کارشکنی و مانع تراشی کند به عنوان مدعی العموم و پیگیری کننده حقوق جامعه، وظیفه داریم ورود کرده و هم از حیث مانع تراشی‌ها و هم از حیث ترک فعل‌ها و مسئولیت‌هایی که در قبال تولید داشته مورد پاسخگویی قرار دهیم.

القاصی خود اتکایی، قطع وابستگی و شکوفا نمودن استعدادها و ظرفیت‌های داخلی را راه برون رفت از مشکلات و تحریم‌ها و گرفتاری‌هایی که توسط دشمن ایجاد شده، عنوان کرد و افزود: مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در چند سال اخیر همه اقشار جامعه و مسئولان و مقامات را برای بسیج همگانی در مسیر اقتصاد مقاومتی و جهش تولید فراخوانده‌اند.

دادستان تهران با بیان اینکه امروز همه صاحب نظران، کارشناسان و دوستداران و علاقمندان نظام به این نتیجه رسیده‌اند که راه مقابله با تحریم‌های ظالمانه و غلبه بر ظلم‌ها و خباثت‌های دشمن، قوی شدن در عرصه صنعت و تولید است؛ تأکید کرد: برای دستیابی به این هدف، باید همه ظرفیت‌ها پای کار بیایند و همه توانمندی‌های بالقوه و بالفعل در بخش‌های دولتی و خصوصی و ارکان نظارتی در مسیر تولید و شکوفایی و رونق آن به کار گرفته شود.

وی یادآور شد: امروز با وجود تحریم‌های ظالمانه و علیرغم فشارها و مضیقه‌هایی که در معیشت مردم ایجاد شد؛ شاهد افزایش خوداتکایی و اطمینان به خود با شکوفایی ظرفیت‌ها و استعدادهای جدیدی در حوزه‌های صنعت و تولید هستیم.

دبیر اجرایی ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران افزود: به عنوان مثال در بازدید امروز اعلام شد که محصولات واحد تولیدی شیرآلات، هم از منظر طراحی‌های صورت گرفته و هم از نظر کیفیت کار در سطح بسیار بالایی قرار دارد و بعضاً به کشورهای اروپایی صادر می‌شود که موجب تقدیر و تحسین است.

القاصی با بیان اینکه منافع سرمایه گذاری در بخش تولید فقط متعلق به سرمایه گذار نیست و سود حاصل از آن در خدمت به مردم و تأمین نیازهای آنان مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اظهار کرد: باید از تولید کننده و صنعتگر حمایت کرد و سرمایه‌اش را در اختیار مردم و در مسیر خدمت به آنان قرار می‌دهد.

دادستان تهران اضافه نمود که قوه قضائیه در برهه‌ای از تاریخ خود قرار دارد که بیشترین اهتمام را به برخورد با مفاسد اقتصادی اختصاص داده است؛ اظهار نمود: امروز شاهد هستیم که کسانی که با سوءاستفاده از رانت و موقعیت‌های شغلی و ایجاد زد و بند در امور اقتصادی جامعه و کشور اخلال ایجاد می‌کنند، مورد محاکمه و بازخواست قرار می‌گیرند و دستگاه قضائی با اهتمام و اراده جدی در مسیر صیانت از اموال و ثروت‌های مشروع گام بر می‌دارد.

وی اضافه کرد: بر اساس تأکیدات رییس معزز قوه قضائیه، رویکرد دستگاه قضائی در برخورد با مفاسد اقتصادی این است که رسیدگی‌های قضائی خللی در امر تولید ایجاد نکند و منتهی به بیکار شدن ولو یک کارگر در مجموعه‌های تولیدی نشود، چرا که اعتقاد ما بر این است که آسیب دیدن واحد تولیدی و صنعتی به معنای تولید بیشتر جرم و آسیب اجتماعی و افزایش پرونده‌های قضائی است.

دادستان تهران با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ درصد از افرادی که پایشان به زندان باز می‌شود؛ فاقد شغل و کسب و کار هستند، با تقدیر و تشکر از عملکرد واحدهای تولیدی در این حوزه، اظهار کرد: راه نجات جامعه و صیانت از آسیب‌ها و جرایم و ناهنجاری‌ها این است که زمینه اشتغال و کسب و کار مشروع فراهم شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر