کد خبر 508093

خرید خدمت سربازی شرط جدید برای بازنشستگی!

برخی سربازان وظیفه سال‌های میانی دهه۶۰ و در آستانه بازنشستگی با برداشت اشتباه برخی کارشناسان از یک قانون با مشکل در معافیت از پرداخت حق‌بیمه و رسیدن به بازنشستگی روبه‌رو‌شده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، بر اساس ماده 95قانون تأمین اجتماعی سربازان وظیفه‌ای که قبل از اعزام به خدمت سابقه بیمه کارگاهی داشته‌اند و بعد از خدمت نیز سابقه بیمه کارگاهی خود را تا قبل ازسال85 برقرار کرده‌اند مشمول خرید بیمه خدمت سربازی نیستند. این قانون مدت‌هاست ابلاغ شده اما جا‌به‌جایی برخی کارشناسان تأمین‌اجتماعی مرتبط با این حوزه، برداشت‌های سلیقه‌ای از قانون، وجود برخی ابهامات پاسخ داده نشده درباره چند و چون اجرای ماده 95  قانون تأمین‌اجتماعی برای کارشناسان سبب سردرگمی سربازان در دوره دفاع‌مقدس شده و اعتراض آنان را در پی داشته‌است. برای پیگیری موضوع با برخی سربازان مشمول ماده 95 قانون تأمین‌اجتماعی درباره مشکلاتشان گفت‌وگو کرده و از مسئولان تأمین اجتماعی پرسیده‌ایم که شروط اجرای این قانون چیست و چرا این مشکل ایجاد شده‌است؟

 آردها را ریخته و الک‌ها را آویخته‌اند. موی سرشان سفید شده و حالا کم‌کم دارند خودشان را برای دوران استراحت و بازنشستگی آماده می‌کنند. حساب و کتاب خودشان می‌گوید همین روزها باید بازنشسته شوند و کار را دست دیگران بسپارند. اما نمی‌دانند دو،دو تا چهارتای آنها با حساب و کتاب و بخشنامه‌های تأمین‌اجتماعی خیلی همخوانی ندارد. با هزار امید و آرزو برای احتساب خدمت وظیفه دوران دفاع‌مقدسشان که 28‌ماه می‌شود و می‌تواند کمک شایانی به بازنشسته‌شدنشان کند، راهی تأمین اجتماعی شده‌اند اما خبرهای خوبی از کارشناسان این سازمان نمی‌شنوند. جمله «باید خدمت سربازیتان را بخرید تا در حساب بیمه‌تان لحاظ شود» مانند پتکی است که بر سر سربازان وظیفه دیروز و پدربزرگ‌های امروز فرود می‌آید. آنها که با برخی کارشناسان تأمین‌اجتماعی روبه‌رو شده‌اند، از زبانشان شنیده‌اند باید بخشی از خدمت دوران سربازیشان را بخرند. رقمش هم آنقدری هست که تن و بدن را بلرزاند. اما آنها که در آستانه بازنشستگی‌اند، خیلی گوششان به این حرف‌ها بدهکار نیست و خواهان آن هستند که قانون تأمین‌اجتماعی و ماده95 آن، درست و دقیق اجرا شود تا بتوانند بازنشسته شوند.

اصرار به یک تخلف

«عمران پور‌قربان» یکی از همین بازنشسته‌هایی است که چند هفته است، کار و زندگیش را رها کرده و دنبال امورات مربوط به خرید دوره خدمت و بازنشستگی‌اش افتاده‌است. او می‌گوید هفته‌هاست برای پیگیری خرید خدمت دوره سربازی‌اش بین کارشناسان مختلف تأمین‌اجتماعی از اتاقی به اتاق دیگر پاس داده می‌شود؛«بیشتر از 28سال سابقه بیمه دارم. دوره خدمتم با دوران دفاع‌مقدس یکی شد و 28‌ماه سابقه خدمت سربازی دارم که در کارت پایان‌خدمتم هم نوشته شده‌است. قانون تأمین‌اجتماعی می‌گوید برای خرید دوره خدمتم نباید پولی به‌حساب تأمین‌اجتماعی بریزم اما کسی به حرفم گوش نمی‌کند.» او می‌گوید با شماره1420 تأمین‌اجتماعی و مشاوران این سامانه صحبت کرده و آنها می‌گویند نباید پولی به تأمین‌اجتماعی بدهم اما مسئول شعبه‌ای که پرونده‌ام آنجاست اصرار دارد باید خدمتم را بخرم. او ادامه می‌دهد:« مسئول یک بخش در یک شعبه تأمین‌اجتماعی زیر بار بخشنامه‌ای که سازمان تأمین‌اجتماعی صادر کرده است نمی‌رود. حرف حرف خودش است. حتی کارشناسان همان شعبه می‌گویند مشمول پرداخت حق بیمه نیستم اما این مسئول حرفشان را قبول نمی‌کند.» پورقربان توضیح بیشتری درباره مشکلی که برایش ایجاد شده می‌دهد و می‌گوید: «بارها به این مسئول گفتم بخشنامه‌ای را که برای پرداخت حق بیمه خرید خدمت به آن استناد می‌کند را نشانم بدهد. مسئول مربوطه می‌گوید بروم و بخشنامه را در سایت تأمین‌اجتماعی بخوانم. حتی گفته‌اند بروم جلوی مجلس اعتراض کنم چون این بخشنامه قانون مجلس است و تأمین‌اجتماعی دارد قانون مجلس را اجرا می‌کند. من همه قانون و مقررات تأمین‌اجتماعی را زیر و رو کردم اما هیچ کجای قانون چنین چیزی نوشته نشده است.»

قانون صراحت دارد؛ سلیقه‌ای عمل می‌شود 

با اینکه مدت‌هاست ماده95 قانون تأمین‌اجتماعی ابلاغ شده است اما به‌نظر می‌رسد هنوز کارشناسان و مسئولانی در تأمین‌اجتماعی حضور دارند که از جزئیات دقیق این قانون اطلاع ندارند. مرتضی صابری از سربازانی است که سال 63 تا اوایل سال66 سرباز وظیفه در یکی از یگان‌های ارتش بوده است. او نامه‌ای با خود دارد که نشان می‌دهد واحد ایثارگران ارتش خدمت 28ماهه او را در یگانش به‌عنوان سرباز وظیفه تأیید می‌کند اما تأمین‌اجتماعی تنها بخشی از این مدت را قبول دارد. او  می‌گوید: 12‌ماه از دوره 28ماهه خدمتم مشمول خرید خدمت سربازی نشده است و معاف است اما 16‌ماه دیگر را می‌خواهند با من حساب کنند. صابری ادامه می‌دهد: کارشناس تأمین اجتماعی گفته است باید 16‌ماه خدمت را بخرم و عددی هم برای خرید خدمت اعلام کرده است. به من گفته‌اند باید 12میلیون‌و300هزار تومان برای خرید خدمت بپردازم. نمی‌دانم چرا باید این پول را بدهم درحالی‌که همه می‌گویند باید رایگان باشد. صابری می‌گوید دنبال آن است که پرونده بیمه‌اش را از شعبه‌ای که در آن پیگیری می‌شود به شعبه دیگری منتقل کند تا شاید گره از مشکلش باز شود: «دوستانم گفتند مدیر شعبه‌ای که پرونده‌ام آنجاست با قانون آشنا نیست یا سلیقه‌ای عمل می‌کند. بهتر است پرونده‌ام را به شعبه دیگری ببرم تا کارشناس باتجربه‌تری مشکلم را برطرف کند. الان یک هفته است درگیر همین کار هستم.»

ابهامات را برطرف می‌کنیم 

وجود مشکل و ابهام کارشناسان تامین‌اجتماعی در رسیدگی به درخواست بازنشستگی این دسته از متقاضیان، واکنش مسئولان تامین‌اجتماعی را در پی داشت.سرپرست اداره انتقال و استرداد حق بیمه سازمان تأمین‌اجتماعی، درباره بروز مشکل در فرایند رسیدگی به تقاضای بازنشستگی سربازان حاضر در جبهه‌ها می‌گوید ابهامات ایجاد شده را برطرف خواهد کرد: «بر اساس قانون مدت خدمت وظیفه مشمولین ماده ۹۵ قانون تامین‌اجتماعی، پس از پایان خدمت و اشتغال مجدد در مؤسسات مشمول این قانون، سوابق آنها در حساب بیمه افراد منظور خواهد شد.»

به‌گفته پرنیان رضایی قانون شرایط خاصی را برای بهره‌مندی بیمه‌شدگان در ماده 95 قانون تعیین کرده است. ایام خدمت نظام وظیفه آن‌دسته از بیمه‌شدگان این سازمان که قبل از خدمت سربازی سابقه اشتغال و بیمه‌پردازی در کارگاه‌های مشمول قانون تامین‌اجتماعی داشته و بعد از پایان خدمت نیز مجدداً در کارگاه‌های مشمول و حداکثر تا تاریخ7/5/85 (تاریخ لازم‌الاجرا شدن قانون استفساریه قانون اصلاح تبصره ماده 14قانون کار و الحاق یک تبصره به آن مصوب 28/3/85 مجلس شورای اسلامی) مشغول به‌کار شده‌اند، مشمول ماده 95قانون بوده و از پرداخت حق بیمه سربازی معاف خواهند شد.

رضایی با تأکید بر اینکه مشمولان استفاده از این خدمت، باید تقاضای خود را به آخرین شعبه محل بیمه‌پردازی ارائه کنند تا توسط کارشناسان حوزه مرتبط مورد‌بررسی و اقدام قرار گیرد، ادامه می‌دهد: ماده 95 قانون تأمین‌اجتماعی صرفاً ناظر بر مدت خدمت وظیفه‌ای است که در کارت پایان خدمت نظام وظیفه به‌عنوان مدت خدمت قانونی درج شده است. صرف‌نظر از اینکه ممکن است متقاضی تمام یا قسمتی از خدمت نظام وظیفه قانونی خود را در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل گذرانده باشد. 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • محمد
  ۴ ۱

  با سلام مگر در زمان خدمت سربازی از ما حق بیمه کسر نکردند.
  ان تارخ که فرمودند قبل از خدمت سربازی کسی را
  بیمه نمی کردند

  • میلادفتح الهی اندیمشکی
   ۰ ۰

   سلام ب هموطنان
   بیمه بیمه هست خدمت سربازی از نوع بهترین بیمه ها ب شمار میآید و انسان برای اجرای وظیفه ی خود ب عنوان یک ایرانی و دفاع از خاک و مال و جان و ناموس وطن پای ب این خدمت مقدس میگزارد و از تمامیت عرضی پاسداری میکند شک نکنین از هر دست بدی از همان دست میگیری نگران نباشید ایرانیان غیورمرد

 • محمدجواد
  ۳ ۱

  سلام
  اما جان هر کی دوست دارین این سالهای تحصیل دوران دانشگاه را جهت سابقه بیمه بیارین . چرا الان دانشجوها متیونن سابقه بیمه بریزن؟ مگه چه فرقی داره

 • شهرام مهرپیما
  ۴ ۴

  13 ماه خدمت در خط مقدم جبهه را می گویند باید پول بدهید تا جز سابقه من بشه.کدام کشور دنیا سراغ دارید برای ایثار و سرباز جبهه رفته پول طلب کنند؟ همه کشورهایی که جنگ شده از ایثارگران حمایت می کنند تامین اجتماعی پول جبهه رفتن از من می خواهد. بروید ببیند چه قانون ضد مردمیه این قانون،

 • A_B
  ۴ ۲

  سلام یک سری بی سواد را گذاشتین در اداره جات سرکار که هیچ تجربه و سوادی ندارن خواهشاً توی خیابان لیسانس های فراوانی هستند از آنها استفاده کنید لااقل به کار مردم درست رسیده گی کنند..

 • رضا
  ۳ ۰

  سلام وخسته نباشید خواستم بگم من سال ۸۵ خدمت تمام کردم خواستم ببینم مگر اون‌موقع ما بیمه نبودیم پس چرا باید برم بیمه سربازی بخر برا بازنشستگیم لطفا توضیح دهید

 • فرهاد
  ۳ ۱

  سلام
  دوستان عزیز
  بابا یه فکر برای ما خرید خدمتیاه نمی کنن ما که پولشو دادیم ولی امتیاز خرید سوابقش برای بازنشستگی رو نداریم

 • ناشناس
  ۳ ۱

  سلام من بعنوان کشاورز بیمه هستم سال ۶۷ خدمتم تمام شد . بیست وهشت ماه خدمتم حتی اگر بخوام بخرم هم در بازنشستگیم میگن لحاظ نخواهد شد . خیلی دوست دارم بدونم چرا ؟ کسی هست بدونه ؟

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام بیست وهشت ماه خدمت کردم سال ۶۷ منقضی شدم .بعنوان کشاورز بیمه هستم ودر آستانه باز نشستگی متولد سال سی وهشت . ایام خدمتم در بازنشستگیم حتی بخوام بخرم لحاظ نمیشه . این چه قانونیه ؟

 • ناشناس
  ۳ ۳

  اکثر کشورهای خارجی مثل روسیه و چین و ... بعد اتمام سربازی خانه و ماشین میدهند

 • سید مسعود میرلوحی
  ۳ ۰

  من فیش حقوقی دوران خدمتم رو در ارتش هنوزدارم اونجا از ما بیمه بازنشستگی کسر کردند و ما فکر می‌کردیم سابقه محسوب میشه اما حالا فهمیدیم اصلا این عدد هیچ جا حساب نمیشه! معلوم نیست این کسورات چه مبنایی داشته؟

 • علیرضا
  ۴ ۱

  من اومدم اینجا فک‌کردم واسه معاف شدن دوباره قانون گذاشتن،لامصب آخه یه آدم متآهل ۲۹ساله که یه بچه هم داره چجوری بره خدمت سربازی

 • یوسفی
  ۲ ۰

  سلام من ۴سال بیمه عشایری روستای دارم خواستم بیارم روی بیمه تامین اجتماعی رانندگان چکاربایدکنم ممنونم

 • اقا
  ۱ ۰

  سلام پدر‌من‌۸ سال‌است بیمه‌ کشاورزی وعشاعر دارد۰ با اینکه سنش‌ بلا‌است باز نشسته نمیشود ۰چرا در این بیمه سرباز ی را حساب نمی کنند لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

 • علیمردان
  ۰ ۰

  بنده بیمه راندگانهستم یکسال بارنامه کمداشتم رفتم کارت هوشمند شارژ کنم کفتن بروسیکل بیا بنده درسن۵۸سالگی‌ از کجاسیکل بییارم دوسال هم زمان جنگخدمت کردم انقدر آینور انور کردن آخرهم ولش کردحلاراننده پای یک پدونه بیمه نگهبانی بدم ماه یگملیون چون نمی توانم از خودم دفاع کنم

 • عبدالله
  ۱ ۰

  من با 24 جبهه و ایثارگری بازنشسته شده ام و تامین اجتماعی تا پول 2 سال را نگرفت آنهم به نرخ روز پرداخت جواب نداد بی خودی مقاومت نکنید اگر با مقاومت جلو صدام را گرفتیم باور کنید جلوی این جماعت را نمی‌توانیم بگیریم

 • بهروز جمیل دهی
  ۰ ۰

  سلام من سال ۷۸ خدمتم به پایان رسیده و ۲۱ ماه خدمت کردم الان میخوام به سابقه بیمه ام اضافه شود چی کار باید بکنم ممنون میشم پاسخ بدید.

 • امیرمحمد
  ۱ ۰

  سربازانی که در طول خدمت فیش حقوق دریافت میکردنددهه۷۰ از بابت همان حقوق ناچیز مبلغی بابت بیمه کم میشد حالا که ۲سال خدمت کردی و وقت باز نشست رسیده باید ۱۲ ملیون به بیمه پرداخت کنی که جزو سنوات خدمت محاسبه بشه پس اون کسری بیمه ۲ سال مگر به حساب اداره بیمه واریز نمیشه بالاخره مجبورند که پرداخت کنند .

 • نیماهیسنا
  ۰ ۰

  ماکه بازنشسته شدیم وسربازی ودوران احتیاط را هم بمدت 30ماه هفت روز انجام دادیم چی در صورتیکه دوران احتیاط
  هم حق بیمه پرداخت نمودیم...

 • اصغراسفندیاری
  ۰ ۰

  سلام برید قانون درست کنید من قبل از خدمت سربازی چند ماه سابقه بیمه دارم و چند ماه سابقه جبهه حال باید چهار میلیون بابت سربازی پول بدم تا باز نشتگیم بیاد.. .افرین به شما؛،:؟