کد خبر 495010

وزیر آموزش‌ و پرورش؛

بودجه برای رتبه‌بندی معلمان پیش‌بینی شد

وزیر آموزش و پرورش گفت: لایحه رتبه‌بندی معلمان تنظیم و تقدیم دولت شده است بودجه‌اش را هم پیش بینی کردیم، سال آینده شرایط فرهنگیان بهتر از امسال است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ویژگی‌های یک مدیر موفق گفت: یکی از مهمترین شاخص‌های یک مدیر موفق "تحقق هدف" است، ما گاهی در مواجهه با هدف دچار یک خطای راهبردی می‌شویم هرچند برای اهدافمان در نظام تعلیم و تربیت فرایندهایی تعریف کرده‌ایم اما همه مدیران باید مراقب باشند راه به درستی انتخاب شود، اگر راه، درست انتخاب نشود هر چقدر هم خوب حرکت کنیم به مقصد نمی‌رسیم، بنابراین دغدغه اول دغدغه "پایش اهداف" است.

وی گفت: شاخص دوم ما این است که به عنوان مدیر باید "توانایی حل مساله" را داشته باشیم ما به عنوان مدیر یک مجموعه در تاریخی منصوب می‌شویم و زمانی مسئولیت را ترک می‌کنیم، باید ببینیم آیا در این دوره توانسته‌ایم مساله ای را حل کنیم یا خیر؟ اگر مهارت حل مساله نداشته باشیم معلوم نیست که مدیریت ما موثر بوده یا خیر؟ هر مدیری که مسئولیتی را می‌پذیرد باید بتواند مساله‌ای را به صورت پایدار و نه موقت، حل کند.

وزیر آموزش و پرورش سومین شاخص یک مدیر موفق را "توانایی مدیریت بحران" دانست و افزود: ما برای شرایط متعارف همیشه آماده ایم اما در زمان بحران مهم است که مدیریت چگونه باشد، در شرایط بحران است که توانایی مدیران مشخص می‌شود، در این سال کرونایی مدیر خلاق و توانمند در آموزش و پرورش کسی است که با قدرت مدعی شود حتی یک دانش آموز در منطقه یا شهرستانش بازمانده از تحصیل و آموزش نیست، مدیر باید تضمین کند همه دانش‌آموزان به یک آموزش باکیفیت دسترسی داشته باشند.

حاجی میرزایی با بیان این که خلاقیت به معنی توانایی پیدا کردن راه های متفاوت است، گفت: اگر گوش‌های خوبی برای شنیدن و چشم های خوبی برای دیدن داشته باشیم دنیایی از آموزش و تجربه در همین دوره کرونا می‌توانیم داشته باشیم.

وی اظهارکرد: ناب ترین دانش، دانش ناشی از تجربیات است، برای همه پزشکان رویارویی با کرونا یک تجربه جدید مبتنی بر یادگیری بود، در کنار همه مسائل تلخ کرونا این فرصت در اختیار ما هست که بیشتر فکر کنیم و از این فرصت طلایی بیاموزیم، این دوره باید دوره یادگیری سرشار از آموزه‌های ناب باشد، این فرصت طلایی را برای ارائه خدمت باکیفیت مغتنم بدانیم، اگر برداشت‌های ما از این دوره عمیق و دقیق نباشد همه ما خسارت دیده‌ایم.

شرط تجدید نظر در انتخاب مدیران مدارس

حاجی میرزایی تصریح کرد: اگر هر هفته مدیران با معلمان ارتباط نداشته باشند یا دانش‌آموزان با معلمان در پیوند نباشند، باید در انتخاب مدیر تجدید نظر کرد.

وی با اشاره به این که به روش‌های متعارف قبلی نباید اعتماد کنیم، گفت: روش‌های قبلی برای امروز ما کارساز نیستند، در خصوص سامانه سناد و حل مشکلاتش کارهای زیادی انجام شده و در حال یکپارچه سازی سامانه‌ها هستیم که برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا دهه فجر امسال عملی شود، در زمینه نیروی انسانی هم با یک آشفتگی و نابسامانی مواجهیم که باید ساماندهی شود.

84 درصد کودکان در خانه تربیت می‌شوند

وزیر آموزش و پرورش گفت: با تصمیم شورای انقلاب فرهنگی مسئولیت تعلیم و تربیت کودکان به آموزش و پرورش داده شده، هر چند 84 درصد این کودکان در خانه‌ها تربیت می شوند و در آغوش مادرانشان هستند اما ما باید چهارچوب تربیتی ارائه کنیم.

حاجی میرزایی درخصوص طرح رتبه بندی معلمان گفت: لایحه این طرح تنظیم و تقدیم دولت شده و امیدواریم در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد، بودجه اش را هم پیش بینی کرده ایم، به امید خدا سال آینده شرایط فرهنگیان بهتر از امسال است.

وی ارزشیابی از آموزش‌ها را بسیار مهم دانست و گفت: ما نیازمند این هستیم که مرتب پیشرفت تحصیلی را رصد کنیم، طرح‌های زیادی در مرکز سنجش وزارت در دستور کار است که همه ما باید بر اساس این ارزشیابی‌ها راهنمای عمل داشته باشیم، اگر یک سال را بدون ارزشیابی به پایان ببریم جفا کرده‌ایم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۷ ۲۱

  اره به معلما خیلی رسیدگی کنید اخه امسال معلما مگه چکار کردن همه بدبختیاو اموزش رو دوش مادرای بدبخته والا باید حقوق معلمارو امسال میدادن به مادرا من بچه هام امسال بیشتر یاد گرفتن تا پارسال اصلاخوندن بلدرنبود خودم بهشون یاد دادم باید برای مادرا مبلغی درنظر میگیرفتید

  • ناشناس
   ۸ ۰

   ولی به نظر من امسال باید حقوق معلم ها ۲ برابر بشه.معلم های بچه های من همه شون واقعا خوب کار کردند.با تمام وجود.خدا طول عمر بهشون بده.

  • رشید
   ۹ ۰

   اره حالا به اهمیت وسختی کار معلمان پی برید شما با یک دانش اموز سر کار دارید معلم با ۳۵ دانش آموز
   با طرز فکر مختلف وتفاوت فردی متفاوت

 • جلیزل
  ۱۱ ۱

  خوب برای هر طرحی سال اینده سال اینده می کنید و عمر معلمان را هدر میدهید

 • ناشناس
  ۱۰ ۱

  آقای وزیر تو رو خدا معلم را جز کارمندان قرار دهید نه جز کارگران حقوق ما خیلی کم است

 • ریحان
  ۱ ۱۴

  تورترابه خدا اینقد حقوق معلملروباباهربهانه ای زیادنکنید چون دوباره شکاف حقوقی بین معلم شاغل و بازنشسته عمیق تر میشود

  • رحمانی
   ۵ ۰

   به سلامت بازنشته نشی

 • محسن احمدی پور
  ۴ ۱

  چرا وقتی آنلاین درس خوندیم باید امتحانات نوبت دوم را حضوری بدیم واقعا ظلم هست
  پارسال حداقل مدرسه حضوری آمدند اما امسال که هیچی
  باید امتحانات نوبت دوم هم آنلاین باشه .... لطفاً

 • س
  ۳ ۰

  شعارندید هی میگید هی میگید
  جوجه را آخر پاییز میشمارن کو تا اضافه شدن

 • عباس
  ۴ ۰

  حاج میرزا ما فرهنگیان آنقدر دروغ شنیده‌ایم که شما در مقابل چشم و نگاه ما چوپان دروغگویی بیش نیستید.

 • ناشناس
  ۲ ۲

  خدا را شکر تا 60درصد حقوق معلمان اضافه شد امسال اما سایر کارمندان 25 درصد.

 • رشید
  ۵ ۰

  فعلا که اصافه نشده تا موقعی که مانند سایر کارمندان اضافه اطلاع رسانی کنید

 • ناشناس
  ۱ ۰

  افرادی که عرضه ادراه وتدریس کلاس را ندران برای معلم اقا بالاسر کذاشتین

 • رحیم
  ۳ ۰

  مساله وام میشه به دست هیچ معلمی وام درست حسابی نرسیده دروغگو دشمن خداست بپرهیزید

 • ناشناس
  ۴ ۰

  دست همه معلمای عزیز از همین جا میبوسم واقا حقوق معلمای عزیز خیلی کم است

 • ناشناس
  ۴ ۰

  من امسال پسرم را در خانه درس میدهم حالا فهمیدم واقا معلمان عزیر چه قشر زحمت کشی هستن هر چه حقوق بهشون بدن باز هم کم دادن واقاشغل معلمی خیلی سخت است از همه کارمندان باید بیشتر بهشون برسید

  • امامی
   ۳ ۰

   درود بر انسانیت

 • علی
  ۳ ۰

  معلمی واقعا شغل انبیاست وصبر حضرت ایوب میخواهد با این بچه ها درس کار کردن از بس زبون نفهمن