کد خبر 471544

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور؛

کرونا تحقق دولت الکترونیک را شتاب می‌دهد

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: کرونا سبک زندگی مردم و روش انجام فعالیت‌های اداری را تغییر داد و این شرایط، تحقق دولت الکترونیک را شتاب خواهد داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «جمشید انصاری» درباره تاثیر پیامدهای بیماری کرونا بر نظام اداری کشور، افزود: شیوع کرونا با ویژگی‌­هایی که دارد و الزاماتی که در تعاملات بین انسان­‌ها ایجاد کرده است، زندگی اجتماعی مردم را تحت تاثیر قرار داده و نظام اداری نیز به‌عنوان بخش مهم و اساسی جامعه که وظیفه ارائه خدمات به مردم را بر عهده دارد، از این تاثیر مستثنی نبوده است.

وی اظهارداشت: با توجه به ضرورت رعایت فاصله­‌گذاری اجتماعی، دستگاه­‌های اجرایی و کل نظام اداری ملزم به تدارک و تمهید امکانات و ساز­ و­ کارهایی شدند که پیش ‌از این بیماری، برنامه مشخصی برای آنها در دستور کار نبود.

معاون رییس جمهوری افزود: استفاده بیشتر از دورکاری کارکنان با هدف کاستن از تراکم حضور آنان در محیط‌های اداری و کمک به سیستم­‌های حمل ­و ­نقل عمومی که به تدارک زیرساخت‌­ها و امکانات دورکاری کارکنان از سوی دستگاه‌­ها منجر شد. تدارک امکانات و برنامه‌­های خاص برای ارتقاء سطح بهداشت محیط و کارکنان از قبیل تهیه و توزیع ماسک و مواد بهداشتی و بسیاری موارد دیگر از جمله این تمهیدات هستند.

وی گفت: ضرورت تسریع در توسعه دولت الکترونیک و برقراری ارتباط بین دستگاه‌­ها و سامانه‌­های مختلف برای کاهش ترددهای مردم و مراجعه‌کنندگان بین ادارات، گسترش جلسات مجازی و وبینارها برای انجام هماهنگی­‌های بین دستگاهی که منجر به استقرار سامانه‌­های مورد نیاز ارائه خدمات الکترونیکی، اعم از سامانه­‌های تعریف‌شده قبلی و سامانه‌­های مورد نیاز شرایط فعلی مانند تکمیل برنامه میز­ خدمت در دستگاه‌­های خدمت‌­رسان شده است. کاهش مراجعه حضوری ارباب‌رجوع و خدمت­‌گیرندگان به دستگاه­‌های اجرایی و محیط‌­های اداری از اهداف و اولویت‌های سازمان در این برنامه‌ریزی‌ها بوده است.

انصاری گفت: بنابراین همان‌طور که زندگی عادی مردم در اثر شیوع این بیماری دستخوش تغییرات جدی شده و به نظر می‌رسد تا مدت­ها ماندگار باشد، می‌توان گفت این تاثیرات در نظام اداری نیز بسیار جدی، عمیق و ماندگار خواهد بود و به تغییرات اساسی در روش‌­های انجام کار دستگاه‌­های اجرایی و حتی اولویت­‌گذاری آنها در انجام ماموریت­‌ها و وظایف منجر خواهد شد.

رییس سازمان اداری و استخدامی بیان کرد: کرونا باعث شکل‌گیری مراجع جدید تصمیم‌گیری مانند ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا شده است. این مراجع تصمیم‌هایی اتخاذ می‌کنند که مستقیما نظام اداری را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از طرفی ممکن است این تصمیمات از سطح کارشناسی و منطبق با واقعیت‌های نظام اداری برخوردار نباشد.

وی ادامه داد: تشکیل این ستاد با تصویب شورای عالی امنیت ملی، تصمیمی درست و کارآمد بوده است. نوع مدیریت و راهبری ستاد از ابتدا به این‌گونه بوده که پیشنهادها در حوزه‌های تخصصی توسط دستگاه مسئول همان حوزه ارائه می‌شود و از پشتوانه کارشناسی هم برخوردار است. در تصمیمات ستاد هم همیشه بر امکان‌پذیر بودن اجرای تصمیمات ستاد از سوی مردم و مخاطبان تاکید می‌شود؛ لذا بخش قابل توجهی از تصمیمات ستاد، کارشناسی شده و منطبق بر واقعیت‌های جامعه ایران است و توانسته نسبت به کنترل و مهار شیوع بیماری موفق شود.

رییس سازمان اداری و استخدامی در مورد الگوی مدیریتی متمرکز و غیرمتمرکز در این شرایط گفت: با توجه به ناشناخته بودن این ویروس و رفتارهای آن علاوه بر تصمیمات ثابت و عمومی مانند رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و ضوابط و پروتکل‌های بهداشتی که ابلاغ شده یا می‌شود، نوعی محدودیت‌های اقتضایی و متناسب با شرایط منطقه‌ای را نیز ایجاب می‌کند، ولی لزوما به معنای واگذاری مسئولیت و اختیار کلی مدیریت بیماری به استان‌ها نیست.

وی افزود: در مواردی که استان‌ها با توجه به شرایط ویژه نیازمند اتخاذ تصمیمات خاص باشند، مراتب به وزارت کشور منعکس و با تصمیم‌گیری مشترک وزرای کشور و بهداشت و درمان و موافقت آنها اجرایی می‌شود؛ ولی آنچه در عمل اتفاق افتاده است، شباهت وضعیت و شرایط بیماری در اکثر مناطق کشور است که تصمیمات و اقدامات واحد را موثرتر کرده است.

انصاری درباره برگزاری آزمون استخدامی فراگیر در شرایط موجود گفت: با توجه به اینکه مجری این آزمون­‌ها سازمان سنجش آموزش کشور است و این سازمان تجارب متعددی در برگزاری کنکور در همین سال جاری دارد، به نظر نمی‌­رسد مشکلی در اجرای این آزمون­‌ها وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: شرایط کرونا بر برنامه و فرایند نیازسنجی و صدور مجوزهای استخدامی و دیگر فعالیت­‌های قانونی سازمان اداری و استخدامی کشور تاثیرگذار نبوده است و چنانکه بیان شد لازم است در خصوص نحوه اجرای مصاحبه‌های استخدامی راه‌کارهایی متناسب با بایدها و نبایدهای شرایط بیماری تعریف شود؛ در حال حاضر این مصاحبه‌ها با رعایت فاصله‌­گذاری و پروتکل­‌های بهداشتی و با تعیین وقت قبلی و در زمان معین انجام می‌شود و مشکل خاصی هم به سازمان گزارش نشده است.

معاون رییس جمهوری درباره تاثیر کرونا بر نظام اداری گفت: در مقایسه با دیگر بخش‌­های جامعه، نظام اداری توانست با سرعت خود را با شرایط جدید تطبیق دهد و تاب‌­آوری قابل قبولی داشته باشد، به‌ویژه دستگاه‌­هایی همچون وزارت صنعت و شهرداری‌­ها، وزارت کشور و استانداری­‌ها و وزارت بهداشت و درمان که مسئولیت تصمیم­‌گیری و اقدام میدانی در این زمینه را داشتند؛ در این خصوص خیلی خوب عمل کردند.

وی تاکید کرد: تمام دستگاه‌­های اجرایی باید دنبال راه‌­های جدید برای انجام فعالیت و ارائه خدمات با رعایت کامل‌­تر اصول فاصله‌گذاری اجتماعی باشند؛ در این زمینه توسعه دولت الکترونیک و تسریع در استقرار سامانه‌­های مورد نیاز خدمت ‌­رسانی به مردم می‌ ­تواند تاب­ آوری آن ‌را در صورت ادامه شرایط افزایش دهد و خستگی و تحلیل نیروی انسانی دولت را که به‌صورت مستقیم درگیر مدیریت بیماری هستند (به ­ویژه کادر درمانی کشور) کاهش دهد.

رییس سازمان اداری و استخدامی تصریح کرد: تمام تصمیماتی که در زمینه نحوه انجام فعالیت ادارات، ساعت فعالیت واحدهای اداری و نحوه حضور و فعالیت کارکنان در ادارات و اخیرا تصمیماتی که در خصوص اعمال مجازات اداری در مواردی که کارکنان شیوه‌نامه‌ های بهداشتی و ضوابط ابلاغی ستاد را مراعات نکرده و در انجام آنها کوتاهی و تخلف کنند، از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا اتخاذ شده، مبتنی بر نظرات کارشناسی این سازمان بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر