کد خبر 470315

حاجی‌میرزایی تشریح کرد؛

جزییات‌جدید از اینترنت رایگان شبکه شاد

وزیر آموزش ‌و پرورش گفت: اینترنت «شاد» رایگان است و اگر کسی با مشکلی مواجه شده است، اعلام کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه گردهمایی مشترک اعضای پایگاه‌های بسیج فرهنگیان وزارت آموزش ‌و پرورش، در پاسخ به این پرسش که «با توجه به وضعیت قرمز کرونا در اکثر استان‌ها، برنامه‌ای برای تعطیلی مدارس ندارید؟»، اظهار کرد: موظفیم که انواع آموزش را پیش‌بینی کنیم و در اختیار قرار دهیم و این کار را انجام دادیم اما مرجع صلاحیت‌دار برای اینکه حضور افراد در مدرسه ضرر دارد و باید و نباید مدارس تعطیل شود، ستاد ملی کروناست و در مصوبه این هفته هم هر منطقه‌ای که مشکلاتشان حاد می‌شود به پیشنهاد وزارت بهداشت و وزارت کشور، ستاد ملی کرونا، اختیاراتی تفویض کرد.

وی ادامه داد: اعلام کردیم که حضور دانش‌آموزان اختیاری است و آنهایی که حضور پیدا می‌کنند، رعایت پروتکل‌ها می‌شود؛ خطری که آنها را در مدرسه تهدید می‌کند، بیشتر از خطری نیست که جاهای دیگر که هستند، آنها را تهدید می‌کند و ما نهایت مراقبت را داریم و ان‌شاءالله مشکلی نباشد. 

حاجی‌میرزایی با بیان اینکه تاکنون گزارش متفاوتی دریافت نکردیم که بازگشایی مدارس با این شکلی که ما بازگشایی کردیم و منعطف است برای دانش‌آموزان مخاطره‌ای داشته است، گفت: هم ما مراقبت می‌کنیم هم خانواده‌ها مراقبت کنند و مدارس هم مراقبت می‌کنند که کار خوب پیش رود.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا اگر ستاد ملی کرونا تعطیل اعلام کند، مدارس تعطیل است؟»، افزود: دانش‌آموزان حدود 20 درصد و در برخی مدارس بیشتر حضوری آموزش می‌بینند و مابقی غیرحضوری آموزش می‌بینند؛ اگر ستاد ملی کرونا تشخیص دهد که حضور دانش‌آموزان حتی حضور محدود آنها لازم نیست و خطرناک است، اعلام می‌کند و آنها هم حضور پیدا نمی‌کنند.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: مدارس در هر صورت باز است زیرا حلقه اتصال ما با معلمان و دانش‌آموزان است و باید جریان آموزش را پیگیری و کنترل کنند و اطمینان پیدا کنند که کار تحصیل دانش‌آموزان به خوبی انجام می‌شود و به مشکلی برنخوردند و اگر مشکلی دارند، حل و فصل کنند بنابراین مدارس قطعا باز هستند و فعال هستند اما حضور دانش‌آموزان در هرجایی که ستاد ملی کرونا تشخیص مشکل دهد، اعلام می‌کنند.

حاجی‌میرزایی درباره وضعیت اینترنت «شاد» گفت: اینترنت «شاد» رایگان است و اگر کسی با مشکلی مواجه شده است، بگوید؛ چون بنده با وزیر ارتباطات صحبت کردم و از چند روز قبل این کار انجام شده است و در حال حاضر همه خدمات ارائه شده روی بستر «شاد»، رایگان است.    

وی درباره گلایه‌ها از سرعت اینترنت «شاد»، اظهار کرد: سرعت پایین نیست؛ مشکلاتی که در شاد هست به این دلیل بوده که 197 هزار معلم مدارس، معلم ثابت نیستند و از آموزشیاران، حق‌التدریس‌ها و افراد مختلف هستند و شکل‌گیری کلاس‌های آنها یکی، دو هفته طول می‌کشد که بخشی مربوط به این موضوع می‌شود و برخی هم مربوط به تقویت زیرساخت‌های فنی می‌شود که همراه اول متعهد است که انجام دهد و بخشی هم که مربوط به مشکلات فنی بود، ظرفیتش 3 برابر می‌شود و به سرعت به اشکالاتی که منعکس می‌کنند، رسیدگی می‌شود. 

وزیر آموزش و پرورش افزود: به هرحال یک نرم‌افزار بومی داریم که می‌خواهد حدود 550 هزار کلاس درس را مدیریت کند و ممکن است در برخی ساعت‌ها با مشکل مواجه شود که فکر می‌کنم با مدارا به تدریج این مسائل حل می‌شود؛ کما اینکه به همین صورت است که هر روز از مسائل و مشکلات کم می‌شود و حتما ظرف یکی، دو هفته آینده مشکلات حل و فصل می‌شود.

وی درباره سیمکارت «شاد» از منتفی شدن این سیمکارت خبر داد و گفت: قرار نبود که ما انجام دهیم بلکه برخی اپراتورها مدعی بودند که می‌توانند سیمکارت «شاد» را ارائه دهند اما بعد گفتند وزارت ارتباطات با محدودیت شماره مواجه هستند و نمی‌توانند انجام دهند اما برای ارائه سیستم‌های ایمن تدابیری در وزارت ارتباطات اندیشیده شده است که در قالب بسته‌هایی بتوانند از اینترنت ایمن استفاده کنند. 

حاجی‌میرزایی درباره امتناع برخی مدارس از کلاس‌های حضوری و برخی می‌گویند که اگر کلاس حضوری باشد دیگر مجازی درس نمی‌دهیم، بیان کرد: قطعا این موارد تخلف است و باید منعکی کنند و حتما رسیدگی می‌شود؛ مسؤولان مناطق مسؤول رسیدگی به اینگونه امور هستند؛ ما از خود والدین خواستیم خودشان نظارت کنند؛ خودمان هم گروه‌هایی را مأمور کردیم که به صورت سرزده از مدارس مختلف بازدید کنند تا مطمئن شوند که کار به نحو درست و صحیحی در حال انجام است.  

در این گردهمایی که بسیجیان پایگاه‌های ۲۲گانه حوزه ستادی آموزش‌وپرورش حضور داشتند برنامه‌های متنوعی ازجمله سرودخوانی دانش آموزان اجرا شد و وزیر آموزش‌وپرورش نیز به ایراد سخنرانی پرداخت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر