کد خبر 443205

کیفیت هوای تهران سالم است

کیفیت هوای پایتخت امروز دوشنبه(دوازدهم خرداد) از لحاظ غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شاخص لحظه‌ای ۷۶ در شرایط سالم است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا،  میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز بر روی شاخص ۷۲ در شرایط سالم بود.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ۵۳، دی اکسید نیتروژن با شاخص ۷۶، ازن با شاخص ۴۴ و منواکسید کربن با شاخص ۳۸ بوده است.

بر این اساس، ایستگاه‌های شهر ری (منطقه ۲۰) با شاخص ۱۱۷ ، شهرداری(منطقه ۱۵) با شاخص ۱۰۹ و پارک سلامت (منطقه ۱۷) با شاخص ۹۸ بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های ژئوفیزیک (منطقه ۶) با شاخص۴۹، اقدسیه (منطقه ۱) با شاخص ۵۲ و پونک با شاخص ۵۳ کمترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران طی این مدت داشتند.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

از ابتدای امسال تا کنون ۱۵ روز هوای پاک،۵۶ روز هوای سالم یا قابل قبول و ۲ روز ناسالم برای همه گروه های حساس(بیماران قلبی و ریوی، کودکان و زنان باردار) در تهران به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر