کد خبر 422521

۱۴درصد مبتلایان به کرونا پس از بهبودی دچار آن می‌شوند

عضو کمیته کشوری مبارزه با کرونا گفت: ۱۴ درصد مبتلایان به کرونا پس از بهبودی، بیماری آنها دوباره برگشت پذیر است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، مسعود مردانی افزود: به دلیل اینکه مواد محافظت کننده در برخی از افرادی که مبتلا به ویروس کرونا می شوند، کمتر است، امکان برگشت پذیری این بیماری در بهبود یافتگان وجود دارد.

وی اظهار داشت: به بیماران مبتلا به کرونا توصیه می شود پس از بهبودی، همچنان بهداشت فردی و محیطی را بطور کامل رعایت کنند تا دوباره این بیماری در آنها عود نکند.

این متخصص بیماری های عفونی ادامه داد: با توجه به اینکه این بیماری از راه دهان، چشم و بینی وارد بدن انسان می شود، مهمترین توصیه این است که دست هایتان را قبل از زدن به چشم، دهان و بینی حتما با مایع دستشویی و آب مرتب چند بار در روز شستشو بدهید. اگر در جایی بودید که به آب دسترسی نداشتید، حتما از مایع و ژلهای شستشودهنده استفاده کنید.

مردانی تاکید کرد: افراد وقتی در وسایل نقلیه عمومی سوار می شوند، مواظب باشند که بعد از رسیدن به منزل دست خود را با آب و صابون بشویند و  اگر در محیط متوجه شدید که فردی آب ریزش بینی، سرفه یا عطسه دارد، سریعا وی را از محیط جدا و روانه منزل کند. خود قرنطینگی این گونه افراد موجب کنترل و عدم انتقال این بیماری به فرد دیگر می شود.
این پزشک خاطرنشان کرد:  افراد مبتلا هنگام عطسه یا سرفه دست خود را جلوی دهان نگذارند، بلکه از دستمال کاغذی یکبار مصرف استفاده کنند، سپس آن را داخل سطل زباله بیاندازند و دست خود را با آب و صابون بشویند.​

بیشتر بخوانید
ارسال نظر