{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 419066

کیفیت هوای پایتخت امروز یکشنبه برای چهارمین روز متوالی از لحاظ غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شاخص لحظه‌ای ۹۶ در شرایط «قابل قبول» یا همان «سالم» قرار گرفته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، همچنین میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز روی شاخص ۹۸ در شرایط قابل قبول بود.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون با شاخص ٥۶ و منواکسید کربن با شاخص ۳۰ بوده است.

بر این اساس، ایستگاه‌های پارک قائم(منطقه۱۸) با شاخص ۱۲۹، تربیت مدرس(منطقه ۶) با شاخص ۱۱۶، شهرری (منطقه ۲۰) با شاخص ۱۱۳ بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق ۲۲ گانه شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های گلبرگ(منطقه ٨) با شاخص ٥٧، اقدسیه(منطقه۱) با شاخص ۶۰ و میدان امام خمینی(منطقه ۱۲) با شاخص ۶۱ کمترین آلایندگی را در سطح مناطق تهران طی این مدت ثبت کردند.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

امسال ۲۷ روز هوای پاک، ۲۳۱ روز هوای قابل قبول، ۷۶ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس(بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار) و پنج روز هوای ناسالم برای همه افراد به ثبت رسیده است.

بر اساس آیین نامه اجرایی تبصره ۳ ماده ۲ قانون هوای پاک، از ۲۳ دی امسال واژه «قابل قبول» جایگزین عبارت «سالم» در سایت شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران شده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری