کد خبر 412419

چرا ویروس کرونا تهدیدی جدی برای اقتصاد چین است؟

همه چیز از سوپ خفاش شروع شد؛ می‌گویند در هوا هواپیما خوردنی نیست، در آب کشتی؛ حالا اما این عادت غذایی کار دست چینی‌ها داده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، به محض اینکه تعداد کشته شدگان و مبتلایان رو به فزونی گذاشت دولتمردان چینی شهر ووهان را قرنطینه کردند و وسایل حمل و نقل عمومی ووهان را متوقف کردند تا مانع گسترش بیشتر این ویروس شوند.

ویروس کرونا قبلا در حیواناتی مثل شتر، خفاش و مار دیده شده است اما این ویروس به گفته کارشناسان قابلیت منتقل شدن به انسان را نداشته است و برای این انتقال و شیوع آن در بین انسان ها نیاز به نوع تکامل یافته ویروس کرونا است.

اما در چند روز گذشته شاهد شیوع ویروس کرونا در بین انسان ها بودیم همان طور که ویروس سارس در سال ۲۰۰۲ توانست با نوع جهش یافته اش به انسان ها منتقل شود.

گمانه زنی ها حاکی از آن است که منشاء شیوع این بیماری بازاری در شهر ووهان چین است که اقدام به فروش خفاش ها و مارهای آلوده به ویروس کرونا کرده اند و گویا خفاش غذایی محبوب در شهر ووهان است که در اکثر رستوران های آن سرو می شود.

ویروس کرونا

ویروس کرونا برنامه هزاران چینی را به هم ریخت زیرا درست قبل از فستیوال بهار یا سال نو چینی همه گیر شد و این زمان یکی از شلوغ ترین روزهای سال در چین است که همه شهروندان چین به مسافرت و تفریح می پردازند و در نتیجه هتل ها، هواپیما ها و اماکن تفریحی این کشور مملوء از جمعیت می شود.

سقوط صنعت گردشگری

یکی از دلایل اینکه تحلیلگران اقتصادی کرونا را تهدیدی جدی برای اقتصاد چین می دانند سقوط صنعت گردشگری در این کشور است.

با بسته شدن خطوط راه آهن و پرواز ها به شهر ووهان گفته شده است که پول بلیط های رزرو شده به حساب مشتریان باز خواهد گشت و جدا از این خیلی از شرکت های هواپیمایی از پرواز به داخل خاک ووهان ممانعت می کنند و همین حمل و نقل را بسیار دشوار کرده است.

جدا از شهر ووهان در سایر شهرهای چین نیز نیروهای نظامی از اجتماع مردم جلوگیری می کنند تا مانع از سرعت گرفتن شیوع این ویروس شوند.

در پنجشنبه گذشته پکن تمام اجلاس ها و نشست های عمومی را کنسل کرد که شامل نمایشگاه های سال نو چینی نیز می شده است.

شهر شانگهای نیز که بسیار به محل وقوع حادثه نزدیک است بسیاری از نمایشگاه های سال نو و اماکن گردشگری مثل پارک ها، آسمان خراش ها و موزه ها را بسته است تا از اجتماع مردم جلوگیری کند.

اداره گردشگری چین نیز در اقدامی برای جبران خسارات به تمام مشتریان خود بلیط رایگان برای نمایشگاه ها و رزرو هتل ها ارائه می دهد.

ویروس کرونا

بسته شدن باجه های بلیط فروشی

بزرگترین هفته برای سینما چین در حالی آغاز می شود که باجه های بلیط فروشی فروش بلیط را متوقف کردند و پرده های سینماهای این کشور نیز پایین کشیده شده است و از اکران هفت فیلم که برای تعطیلات در نظر گرفته بودند و پیش بینی می شده است تا ۱ میلیارد دلار در صنعت سینما برای این کشور در آمد زایی کنند جلوگیری شده است تا از اجتماع مردم جلوگیری شود و از سرعت شیوع کرونا کاسته شود.

بستن سینما ها ممکن است در شیوع بیماری تاثیر چندانی نداشته باشد اما این اقدام دولت جدی بودن بیماری و شیوع آن را برای مردم آشکار می کند و ممکن است از بیرون رفتن آنها در این روزها جلوگیری کند.

ویروس کرونا

سرما در بازار سهام

شیوع این بیماری درست زمانی اتفاق افتاد که بازارهای سهام آسیا هنوز تحت تاثیر تنش ها چین و آمریکا هستند و نتوانستند به ثبات سابق برگردند و در این راستا و با شیوع کرونا سهام برخی از بازارهای آسیایی به سرعت پایین آمده است به طوری که شاخص سهام هنگ کنگ بیشترین کاهش هفتگی از سال ۲۰۱۹ را تجربه کرد و ۳.۸ درصد پایین آمد و بورس اوراق بهادر شانگهای نیز طی این اتفاقات ۳.۱۷ درصد کاهش ارزش را تجربه کرد.

در این بین صنعت نفت نیز از ویروس کرونا در امان نماند به طوری که بازار نفت تحت تاثیر کاهش حجم واردات چین ( چین یکی از بزرگترین واردکنندگان نفت است) با کاهش قیمت مواجه شده است و قیمت هر بشکه نفت به طور میانگین ۳ دلار کاهش یافته است و تقاضا برای نفت می تواند تا ۲۶۰ هزار بشکه کاهش یابد.

غارت فروشگاه ها

ترس از کمبود غذا به دلیل قرنطینه شدن شهر و عدم دسترسی به غذا باعث شده است تا مردم شهر ووهان به سمت فروشگاه ها سرازیر شوند و به غارت فروشگاه ها بپردازند  و بحران جدیدی برای دولت چین به وجود آید به طوری که میتوان گفت در حال حاضر اکثر فروشگاه های شهر خالی از مواد غذایی است و به گفته کارشناسان احتمال اینکه این ترس اپیدمی شود و به سایر شهرهای چین نیز برسد زیاد است.

ویروس کرونا

ویروس کرونا

بیشتر بخوانید
ارسال نظر