کد خبر 388018

تبرئه مرد استرالیایی بعد از ۱۹سال تحمل زندان! +عکس

دولت استرالیا با حکم دادگاه عالی این کشور، محکوم به پرداخت غرامت ۴.۸میلیون دلاری به یک زندانی استرالیایی شد که به اشتباه ۱۹سال از عمر خود را در زندان سپری کرده است!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، یک مرد استرالیایی که به جرم قتل یک افسر پلیس 19 سال را به اشتباه در زندان سپری کرده بود، پس از برائت در دادگاه 7 میلیون دلار استرالیا (معادل 4.8 میلیون دلار آمریکا) غرامت دریافت کرد.

به گزارش "گاردین" ،"دیوید ایستمن" در سال 1995 به جرم قتل "کالین وینچستر"، یک کمیسر دستیار پلیس فدرال استرالیا، به حبس ابد محکوم شده بود. 

ایستمن بعد از فرجام‌خواهیهای خود در سال 2000، 2001، 2005 و 2009، سرانجام در سال 2014 توسط رای دادگاه عالی استرالیا حکم موقت آزادی خود را دریافت کرد؛ بعد از برگزاری مجدد دادگاه، سرانجام سال پیش از جرم خود تبرئه شد. 

دیوید ایستمن 74 ساله پیش‌تر تقاضای پرداخت غرامت توافقی 3.8 میلیون دلاری دولت استرالیا را رد کرده و بر شکایت 18 میلیون دلاری خود پای فشرده بود؛ وکیل مدافع ایستمن استدلال کرده بود که موکلش با حکم طولانی اشتباه زندان، فرصت کار و تشکیل خانواده را در زندگی از دست داده است؛ به علاوه اینکه مادر و دو خواهر و برادر جوانش نیز در این مدت از دنیا رفته‌اند.

کشور استرالیا ,

 باجود تبرئه ایستمن از این پرونده، اما معمای قتل کمیسر استرالیایی هنوز بی‌نتیجه مانده است؛  این افسر استرالیایی بلندپایه‌ترین افسر انتظامی کشته شده در استرالیا به شمار می‌رود؛ او با شلیک دو گلوله به سرش در کانبرا، پایتخت استرالیا توسط شخص نامعلومی کشته شده بود. 

دادگاه علاوه بر موظف کردن دولت استرالیا به پرداخت 7.2 میلیون دلار استرالیا غرامت، این نهاد را همچنین به پرداخت هزینه‌های قضایی شاکی محکوم کرده است. 

پرونده قتل مامور پلیس و برگزاری دادگاه دیوید ایستمن یکی از جنجالی‌ترین تحقیقات جنایی تاریخ استرالیا به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر