کد خبر 336402

توجه به نشاط اجتماعی می‌تواند بازدارنده اعتیاد در جامعه باشد

یک جامعه‌شناس فرهنگی گفت: جوانی که امکانات تفریحی سالمی برایش وجود ندارد تا انرژی‌اش تخلیه شود، ممکن است، برای به دست آوردن نشاط کاذب به سمت مصرف مخدر برود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، محمد حیدرپور اظهار داشت: علل اجتماعی بسیاری باعث گرایش جوانان به مواد مخدر می‌شوند که این علل را از ابعاد مختلف می‌توان ریشه‌یابی کرد.

وی ادامه داد: وقتی جوان ببیند امکانات تفریحی سالمی برایش وجود ندارد تا انرژی‌اش تخلیه شود، ممکن است کم کم برای به دست آوردن نشاط کاذب به سمت مصرف مخدر برود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید مدرس عنوان کرد: باید نیاز نوجوان و جوان در کشور شناسایی شود و برنامه‌ریزان فرهنگی جامعه با توجه به این نیاز‌ها و با برخورد‌های مناسب، شرایط و بستر مناسب را برای نشاط جوانان فراهم کنند. تجربه نیز نشان داده که برخورد‌ها و رفتار‌های سلبی نتیجه معکوس دارد.

حیدرپور افزود: جامعه می‌تواند جوانان را تشویق کند که تشکل‌ها یا مراکز تفریحی رایگان داشته باشند تا بتوانند بدون دغدغه فکری، اوقاتی را با هم صرف کنند؛ اگر این موارد در جامعه کم باشد و یا اصلا وجود نداشته باشد و برنامه‌ریزان جامعه در حیطه‌های فکری دیگری سرگرم باشند و توجهی به نیاز قشر نوجوان و جوان نداشته باشند، مجموع این عوامل می‌توانند از علل مهم گرایش به مواد مخدر در جامعه محسوب شوند.

وی ادامه داد: جوامع فراوانی هستند که تفریحات خاص خود را دارند و برای همه اقشار جامعه اعم از کودکان، نوجوانان تا جوانان و سالمندان امکانات لازم را فراهم کرده‌اند، اما متاسفانه در کشور ما به دلیل مسائل و مشکلات مختلف اقتصادی و اجتماعی با کاستی‌هایی روبرو هستیم.

این جامعه‌شناس تصریح کرد: به طور مثال، دستگاه‌های ورزشی در پارک‌ها غالبا فرسوده هستند و یا استاندارد حداقلی را ندارند؛ همچنین در گوشه و کنار برخی پارک‌ها خرید و فروش مواد مخدر صورت می‌گیرد؛ بنابراین پارک‌ها که می‌توانند جایگاهی برای ایجاد نشاط و انگیزه در جوانان باشند، تبدیل به فضای تهدید شده‌اند، در نتیجه، چنین فضای مسمومی مستعد افزایش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد می‌شود.

حیدرپور بیان داشت: همانطور که می‌دانیم بخش عمده مراکز تفریحی و بودجه در دست دولت و مراکز شهرداری‌ها است و بخش خصوصی سهم کمی از این بودجه‌ها دارد؛ یکی از کار‌هایی که دولت می‌تواند انجام دهد، افزایش مراکز تفریحی و فرهنگی با توجه به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است و مشارکت مردم برای ایجاد فضای با نشاط در جامعه است.

وی افزود: اگر نشاط اجتماعی در جامعه برای اقشار مختلف مهیا شود؛ فردی که در این جامعه زندگی می‌کند به دلیل روحیه‌ی با نشاطی که دارد، هیچ وقت دچار افسردگی و رخوت نمی‌شود؛ این امر کمک می‌کند که او در مواجه با آسیب‌ها از جمله مواد مخدر روحیه بازدارندگی داشته باشد و بتواند با قدرت به آن "نه" بگوید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر