کد خبر 247666

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:

آنفلوآنزای فصلی کماکان فعال است

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه آنفلوآنزای فصلی کماکان فعال است، گفت: تمام افرادی که در معرض ابتلای به آنفلوآنزا هستند و جزو گروه‌های پرخطر محسوب می‌شوند، واکسن تزریق کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل ازایلنا، محمدمهدی گویا، در خصوص وضعیت آنفلوآنزای فصلی در کشور گفت: آخرین اطلاعات ما از آنفلوآنزای فصلی نشان می‌دهد که این بیماری کماکان فعال است و فقط مختصری کاهش در هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل مشاهده شده است و هنوز زود است که بگوییم، بیماری روبه کاهش است. 

وی افزود: نکته مهم در این رابطه این است که در هفته دوم دی ماه 2606 مورد بیماری تنفسی شدید در سراسر کشور داشتیم که در هفته سوم دی ماه این تعداد به 2467 نفر رسیده است. 

رئیس مرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بیشترین موارد بیماری‌های تنفسی شدید مربوط به استان‌های کرمان و قزوین بوده است و استان‌های تهران، اصفهان، خراسان شمالی، همدان، زنجان، گیلان و البرز در رتبه بعدی قرار دارند. 

وی ادامه داد: در هفته گذشته تعدادی از مبتلایان به آنفولوآنزای فصلی در کشور در بیمارستان‌ها بستری شدند که بیشترین آن‌ها در گروه سنی بالای 55 سال بودند.

گویا افزود: در هفته گذشته دو سمینار کشوری برای پزشکان و مدیران آنفلوآنزا در سراسر کشور برگزار شده و موضوعات مربوط به مراقبت از بیماران و درمان آنها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 وی درخصوص ضرورت واکسیناسیون آنفلوآنزای فصلی تاکید کرد: تمام افرادی که در معرض ابتلای به آنفلوآنزا هستند و جزو گروه های پرخطر محسوب می شوند، خصوصا افراد بالای 65 سال، بیماران قلبی، بیماران تنفسی، زنان باردار، افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند، افرادی که به دلیل ابتلای به سرطان تحت درمان هستند و همچنین افرادی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند، هنوز هم وقت دارند تا این واکسن را تزریق کنند.

وی ادامه داد: اطلاعات ما حاکی از آن است که افرادی که واکسن را تزریق کردند یا مبتلا به آنفلوآنزا نشدند، یا اینکه درصورت ابتلا، بیماری در آنها شدید نبوده است.

به گفته وی، مهمترین راه پیشگیری، رعایت بهداشت فردی، شستشوی مرتب دستها و عدم تماس مستقیم با بیمار و در صورت ابتلا، مراجعه به پزشک و استراحت در منزل است.

گویا درمورد آنفلوآنزای پرندگان نیز تصریح کرد: آنفلوآنزای پرندگان تاکنون ابتلای انسانی نداشته و در هر منطقه‌ای که بیماری آنفلوآنزای پرندگان گزارش شده، بلافاصله دانشگاه های علوم پزشکی کشور با مشارکت سازمان دامپزشکی کشور عملیات پاسخ دهی را که شامل واکسیناسیون کارگران مرغداری‌ها و تزریق داروی ضد ویروسی و مراقبت از آنها به مدت 10 روز است را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام داده‌اند.

 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری