کد خبر 470662

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین مطرح کرد؛

دلار قابلیت بازگشت به نرخ تعادلی را دارد/ جو کاهشی در بین معامله‌گران بازار ارز

یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر قابلیت بازگشت ارز به نرخ تعادلی گفت: در حال‌ حاضر معامله‌گران بازار ارز هم به لحاظ زمانی و هم قیمتی، انتظار کاهش نرخ را دارند.

اقتصاد آنلاین فاطمه اکبرخانی؛  علیرضا شامخی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین با اشاره به روند صعودی نرخ ارز اظهار کرد: مهم‌ترین اتفاق رخ داده طی هفته پیش در بازار ارز، رفتار بی‌سابقه دلار با شکستن مقاومت در نرخ 27500 و صعود به قیمت تقریبی 29500 تومان بود.

او درباره عوامل موثر بر این روند بیان کرد: جو روانی ناشی از ریزش طولانی مدت بورس و همچنین شایعاتی مبنی بر اینکه دولت ترامپ در حال تغییر ساختار نظام تحریمی علیه ایران است، در این مدت باعث نوسان نرخ ارز شد؛ از طرفی نگاه بازار ارز به انتخابات امریکا است که اگر ترامپ در این انتخابات پیروز نشود جو روانی حاصل از آن باعث اصلاح جدی قیمت دلار خواهد شد.

به گفته این کارشناس اقتصادی، بازار ارز در حال حاضر هم از نظر قیمتی و هم زمانی، در نقطه بسیار مهمی قرار گرفته که قابلیت اصلاح و بازگشت به نرخ تعادلی را دارد؛ یعنی هم دلار به سقف قیمتی خود رسیده و هم بر اساس تجربه دو سال قبل، انتظار می‌رود که نرخ در مهر ماه اصلاح شود، بنابراین معامله‌گران این بازار با اتکا به این دو عامل انتظار بازگشت نرخ ارز به نقطه تعادلی را دارند.

شامخی در پایان تصریح کرد: اگر بانک‌مرکزی بتواند طی این هفته دخالت خود را در بازار ارز شروع کند می‌توانیم منتظر اصلاح قیمت دلار باشیم، لذا بهتر است که بازارساز اجازه از دست رفتن این فرصت مهم و تثبیت دلار در نرخ فعلی را ندهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر