دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین:

دلار ۴۲۰۰تومانی واقعی نبود

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: بودجه سال ۹۸ انبساطی است و باید یک اِذن قانونی به سران قوا برای تغییر احتمالی در بودجه سال آینده داده شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم ، محمدجواد باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین امشب(اول دی) در نشست ماهانه جام، با اشاره به حماسه نهم دی‌ سال 88، گفت: سران فتنه از خرداد 88 تا دی‌ماه، سیر قهقرایی طی کردند.

وی افزود: بعضی‌ها می‌گویند از سال 88 باید گذشت و زنده نگه داشتن نُه دی مفهومی ندارد، اما باید بگوییم سال 88 فتنه عظیمی اتفاق افتاد و هزینه‌های زیادی تحمیل شد، 9 دی آب پاکی بود که به دست فتنه‌گران ریخته شد.

دبیرکل جام با بیان اینکه زنده نگه داشتن حماسه 9 دی، از وقوع دوباره فتنه‌ها جلوگیری می‌کند، اظهار داشت: 9 دی یک روز حماسی در حمایت یکپارچه مردم بود. سال گذشته در دی ماه، یک سری اتفاقات غیرمعمول افتاد و کشور دچار تشنج‌هایی شد، اما خواب آشفته دشمنان تعبیر نشد و دو سه روزی چند نقطه کشور جمع می‌شدند و امیدی که داشتند تا این حرکت فراگیر بشود، نشد و مردم فاصله خود را حفظ کردند و نشان می‌داد که مردم به یک بصیرت عمیقی رسیده‌اند. 

باهنر درباره مسئله تحریم‌ها و تنگ‌تر شدن محاصره اقتصادی و جنگ رسانه‌ای، اظهار داشت: دشمن در رؤیای تغییر حکومت است و این دفعه با توجه به تجربیات تحریمی گذشته، برنامه وزارت خارجه، دفاع و وزارت خزانه‌داری آمریکا دقیق‌تر است و 400 نفر کارشناس مجرب را برای پیگیری نقطه‌ای تحریم‌ها به کار گرفتند.

وی افزود: دلار 4200 تومانی در گذشته قیمت واقعی نبود و نتیجه سرکوب قیمت دلار بود، اما بر اثر جنگ رسانه‌ای و روانی در اوایل امسال، دلار به حدود 18 هزار تومان رسید که نهایت به 10 هزار تومن تقلیل یافت، از جنگ روانی نباید غفلت کرد، بلکه باید از جنگ روانی مواظبت کنیم، جنگ اقتصادی ممکن است هنوز آثارش هویدا نشده باشد.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین خاطرنشان کرد: طبق قانون باید دولت 15 آذر لایحه بودجه را به مجلس ببرد، اما ما در نامه‌نگاری با رؤسای قوه، نوشتیم که بودجه 98 بودجه عادی نیست و باید یک بودجه جنگ اقتصادی نوشت، بودجه تنظیمی دولت متناسب با این شرایط نبود و رهبر انقلاب هم نظراتی داشتند که قرار شد، اعمال شود.

باهنر تأکید کرد: به صورت ناخودآگاه، سال بعد بودجه انبساطی از مجلس بیرون می‌آید و قرار شد یک تجدیدنظر بین رؤسای قوا انجام شود و آن را عملیاتی کنند. 

وی افزود: مجلس باید یک اذن قانونی به سران قوا بدهد تا در صورت امکان سال آینده اگر مشکلی پیش آمد، تغییراتی در بودجه انجام دهد، اگر مجلس این کار را نکند، مجریان دولت ممکن است از راه‌های فراقانونی بخواهند این کار را انجام دهند، لذا مجلس باید یک سوپاپ اطمینان و اختیار به شورای هماهنگی مدیریت اقتصاد دولت قرار دهد. 

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین تصریح کرد: اگر سیاستمداران کشور بتوانند چند ماه پایانی امسال و اوایل سال بعد، شرایط کشور را مدیریت کنند، ترامپ و بزرگتر از ترامپ دست از برنامه‌هایشان برمی‌دارند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر