کد خبر 290300

وضعیت خرید و فروش ارز در بازار ثانویه؛

عرضه ۹۴میلیون یورو ارز در بازار ثانویه/ ۱۰درصد ارز عرضه شده خریدار داشت

از ۱۹ تیر ماه تا ۱۰ مرداد ماه ۹۷در مجموع معادل ۹۴میلیون یورو ارز عرضه شده که در این مدت تنها برای ۹.۵ میلیون یورو تقاضا وجود داشته است.

بازار ثانویه ارزی از روز 19 تیر ماه آغاز به کار کرد.  براساس مصوبه مصوبه دولت و بانک مرزی در آن زمان، واردکنندگان کالاهای گروه سوم که کالاهای مصرفی را شامل می‌شود، نیاز ارزی خود را از این بازار باید تامین کنند. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فراس، در اولین روز آغاز به کار این بازار، نرخ ارز معاملاتی 7523 تومان بود که در آن روزها حدود 500 تومان زیر قیمت بازار قرار داشت.

با افزایش یک باره قیمت ارز در بازار آزاد، بهای آن در بازار ثانویه هم بالا رفت اما نرخ همچنان زیر قیمت بازار بود.

براساس آخرین آمارها، از 19 تیر ماه روز چهارشنبه 10 مرداد، 94 میلیون یورو ارز در این بازار عرضه شده اما تنها 9.5 میلیون یورو ارز خریداری شده است. در واقع تقاضا برای 10.1 درصد از عرضه‌ها وجود داشته است. 

به نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی این میزان تفاوت عرضه و تقاضای ارز در بازار ثانویه، پرداخت ارز رسمی برای اغلب کالاها و نرخ بالای ارز و نبود تقاضای ارز برای واردات کالاهای گروه سوم با این نرخ‌های بالاست. به عبارت دیگر واردات کالای گروه سوم با این نرخ‌ها در شرایط فعلی صرفه اقتصادی ندارد و تقاضا با این نرخ‌ها کشش‌پذیر نیست.

در این شرایط اغلب واردکنندگان به دنبال دریافت ارز رسمی که هم‌اکنون با نرخ 4400 تومان عرضه می‌شود، هستند و واردات کالای مصرفی با چنین نرخ‌هایی صرفه اقتصادی ندارد چرا که مجموع واردات کالای گروه سوم در سال حدود 4 تا 5 میلیارد دلار است.

به نظر می‌‌رسد افزودن گروه کالایی دوم می‌تواند به این بازار رونق داده و با حذف رانت ارزی، ثبت سفارش برای واردات کالاهای غیرضرور را به شدت کاهش دهد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    نه خیر به نظر نمیرسد!
    به نظر میرسد که دولت قصد دارد 100 درصد از دلار های نفتی و پتروشیمی خود را در بازار به نرخ 8500 نقد کند و به زخم ریخت و پاشهایش بزند. و مردم هم ول معطل!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری