کد خبر 389533

افتتاح رسمی واحد مگامدول احیای مستقیم چادرملو به‌زودی با حضور رئیس جمهور

واحد احیای مستقیم چادرملو که تولید آزمایش خود را از اواخر سال گذشته در مجتمع صنعتی اردکان آغاز کرده و بسرعت به ظرفیت اسمی رسانده است بزودی با حضور ریاست محترم جمهوری رسماً افتتاح میشود.

به گزارش اقتصادآنلاین، محمود نوریان مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: واحد احیای مستقیم چادرملو که تولید آزمایش خود را از اواخر سال گذشته در مجتمع صنعتی اردکان آغاز کرده و بسرعت به ظرفیت اسمی رسانده است  بزودی با حضور ریاست محترم جمهوری رسماً افتتاح میشود. این واحد فولادی قادر است سالانه 1 میلیون و 550 هزار تنی آهن اسفنجی تولید کند . وی دلیل تاخیر در افتتاح رسمی این واحد فولادی را فشردگی برنامه های رییس جمهور به ویژه برنامه  دیدار های خارجی عنوان کرد و اظهار امیدواری نمود که انشالله با سفر قریب الوقوع جناب آقای روحانی به استان یزد و شهرستان اردکان این واحد عظیم صنعتی نیز رسماً افتتاح شود.

مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو همچنین در خصوص بازدید هفته گذشته خود از خطوط و تاسیسات شیرین سازی  و انتقال  آب خلیج فارس به استانهای کرمان و یزد اظهار داشت: از آنجا شرکت معدنی و صنعتی چادرملو همواره در جهت توسعه پایدار گام برداشته است مشارکت در این طرح نیز از اهداف کلان و توسعه بخش خود و منطقه دانسته و با سرمایه گذاری قابل توجهی در تلاش برای انتقال آب به استان یزد می باشد به همین منظور در هفته گذشته به مدت 3 روز  به همراه مدیر عامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس برای بررسی روند اجرای طرح  از مراحل نصب و تجهیز خط لوله و تصفیه خانه این پروژه عظیم ملی و استراتژیک از بندر عباس تا یزد از ایستگاههای پمپاژ و خطوط بازدید بعمل آوردیم.

 وی گفت: نصب آب شیرین کن در حال اتمام است و بخشی از پمپ های آبگیری از دریا درحال نصب است و بزودی آماده آبگیری میشود. نوریان افزود : لوله گذاری ها تا مجتمع گل گهر سیرجان تقریباً به اتمام رسیده و امید داریم تا پایان امسال آب به گل گهر سیرجان برسد . از سیر جان نیز کار نصب خطوط برای انتقال آب به مجتمع مس سرچشمه و آز آنجا  بطور همزمان لوله گذاری به سمت استان یزد  نیز در حال اجراست بطوریکه بیش از 150 کیلومتر از مسیر 340 کیلومتری مس سرچشمه تا مجتمع صنعتی چادرملو لوله گذاری شده است و ٥٠ کیلومتر لوله در حال نصب است و تا پایان سال کل لوله گذاری این قسمت تمام میشود. مدیر عامل چادرملو اظهار امیدواری کرد طی یکسال آینده آب شیرین از خلیج فارس به استان یزد و مجتمع صنعتی چادرملو برسد.

نوریان همچنین اضافه کرد هدف عمدۀ طرح شیرین سازی و انتقال آب نمک زدائی شده ، توسط سه خط انتقال از خلیج فـارس به صـنایع جنـوب شرق کشور، تأمین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتمع های تولیدی در حال بهره برداری و طرح های توسعه مجتمع های معدنی و صنعتی ، گـل گهر، مس سـرچشمـه و چادرملو در استان های کرمان و یزد  می باشد.

مسیر خط انتقال از غرب بندرعباس شروع و بعد از تأمین آب مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر به طرف مجتمع مس سرچشمه ادامه یافته و نهایتاً به صنایع فولادی و معدنی استان یزد منتهی  می گردد.

وی افزود: اجرای قطعۀ سوّم طرح  به طول 340 کیلومتر از مجتمع مس سرچشمه تا صنایع فولادی در منطقه اردکان استان یزد و همچنین انشعاب به صنایع معدنی چادرملو می باشد.

قطر نامی لوله های مورد استفاده در این قطعه 1 هزارو 300 و 900 میلیمتر و دبی آب انتقالی در این مسیر 1 و نیم  مترمکعب بر ثانیه خواهد بود.

در این قطعه عملیات نقشه برداری و مسیرگشایی از طریق مناقصۀ عمومی به پیمانکار واگذار گردیده، و خاتمه عملیات اجرایی مهر ماه سال 1399 پیش بینی گردیده است.

مدیر عامل چادرملو کلّ سرمایه گذاری پیش بینی شده جهت اجرای این طرح عظیم ملی را 110 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت : تا پایان سال 1397 بیش از 47 هزار میلیارد ریال هزینه شده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر