کد خبر 341616

وزیر صنعت برنامه‌های ویژه اقتصادی ایران را تشریح کرد

رحمانی در گفت و گوی تیتر امشب برنامه‌های ویژه اقتصادی ایران را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در گفتوگوی تیتر امشب گفت: ایران پارسال و امسال برنامه های ویژه ای را آغاز کرده است، این برنامه ویژه بازار هدف کشورهای همسایه است که ما این برنامه را از صحبت های رهبر انقلاب و اقتصاد مقاومتی الهام گرفتیم.  در دنیا از معدود کشورهایی هستیم که ۱۵ همسایه داریم که یکی از این کشورها عراق است که یک تاریخ مشترک با یکدیگر داریم. 

وی افزود: عراق کشور پر جمعیت و جزو کشورهای عربی است و می تواند حلقه وصل ما با جهان عرب در ابعاد اقتصادی باشد. در سال ۲۰۱۱ ایران ۱۴ درصد واردات عراق را تامین می کرد و امسال به ۲۹ درصد رسیدیم، در حالی که ترکیه در سال ۲۰۱۱ حدود ۲۵ درصد صاردات به عراق داشت و امسال به ۲۸ درصد رسیده است.مجموعا ۱۲ میلیارد دلار در سال ۹۷ صادرات ایران به عراق بوده است، که از این مقدار حدود ۸ میلیارد کالاهای غیر نفتی است و باقی صادرات نفت وگاز است.

وزیر صنعت ادامه داد: در مذاکراتی که با مسئولین عراقی داشتیم، توافق کردیم تا سال ۱۴۰۰ شمسی این مقدار را به ۲۰ میلیارد دلار  برسانیم. یکی دیگر از مسائلی که مسئولین عراقی به آن اصرار داشتند شهرک های صنعتی مشترک بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر