کد خبر 242834

ضرورت اهمیت به افزایش کیفیت محصولات تولید شده

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: تنها توجه به کمیت و میزان منابع موجود، نشانه توسعه و پیشرفت نیست بلکه باید به افزایش کیفیت محصولات تولید شده بیشتر اهمیت داد.

غلامحسین شافعی شامگاه شنبه در مراسم افتتاح ساختمان جدید اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز با حضور فعالان اقتصادی و مسئولان استانی بیان کرد: ساخت بنای زیبا و با امکانات تنها یک ابزار برای رسیدن به اهداف است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران عنوان کرد: در ایران 9 میلیون و 600 هزار هکتار زمین زیر کشت آبی وجود دارد و ارزش صادرات محصولات کشاورزی از کشور به طور متوسط سالانه 6 میلیارد و 600 میلیون دلار است.

وی گفت: این در حالی است که کشور ترکیه با پنج میلیون و 500 هزار هکتار زمین زیر کشت آبی 16.6 میلیاردلار صادرات، کره جنوبی با 753 هزار هکتار زمین زیر کشت 11.2 میلیارد دلار صادرات و مالزی با 380 هزار هکتار زمین زیر کشت 25.5 میلیارد دلار سالانه صادرات محصولات کشاورزی دارند.

وی ادامه داد: مقرر شده که 23 درصد توسعه کشت کشور در استان خوزستان انجام شود این در حالی است که وضعیت رودخانه کارون نگران کننده است.

وی گفت: وضعیت آب کارون درمقایسه با گذشته قابل مقایسه نیست و این نگرانی وجود دارد که ممکن است کارون نیز به سرنوشت زاینده رود دچار شود.

شافعی گفت: امسال کشور با خشکسالی درگیر است اما هیچکس در این مورد صحبتی نمی کند و برنامخ ریزی نیز در این زمینه انجام نشده است.

** رشد 25درصدی صادرات غیر نفتی از خوزستان

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز نیز دراین مراسم گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون میزان صادرات غیر نفتی از خوزستان نسبت به مدت مشابه پارسال رشد 25 درصد داشته است.

شهلا عموری افزود: میزان صادرات غیر نفتی از استان در امسال 10 میلیارد و 700 هزار دلار ثبت شده که بیشترین کالاهای صادراتی از بخش پتروشیمی ، کشاورزی و صنایع دستی بوده است.

وی با بیان اینکه مقرر شده بود امسال صادرات غیر نفتی از استان رشد 25 درصدی داشته باشد عنوان کرد: در سال جاری موفق به تحقق این هدف شدیم و با راه اندازی خط کشتیرانی خرمشهر به بندر صحار در کشور عمان میزان صادرات افزایش خواهد یافت.

**توسعه پایدار زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی

در ادامه این آیین استاندار خوزستان بیان کرد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید به سمت رشد و توسعه پایدار حرکت کرد.

غلامرضا شریعتی گفت: دولت نباید نگران بزرگ شدن بخش خصوصی باشد و باید مرکز تصمیم گیری در بخش اقتصاد به بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی سپرده شود.

وی افزود: دولت تنها باید شرایط امنیت را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم کند تا فعالان اقتصادی برای ادامه فعالیت خود نگران از دست دادن دارایی و سرمایه خود نباشند.

استاندار خوزستان افزود: برای رونق در بخش اقتصاد و ایجاد اشتغال لازم است که بخش خصوصی تقویت شود و بخش دولتی از سنگ اندازی در مقابل بخش خصوصی جلوگیری کند.

وی اظهار کرد: متاسفانه در بخش های مختلف اقتصادی دولت دخالت می کند و مانع سرمایه گذاری بیشتر می شود، باید موانع بر سر راه بخش خصوصی برداشته شود.

شریعتی افزود: در خوزستان پنجره واحد سرمایه گذاری( نرم افزار و دستور کاری برای کاهش مسیر جذب سرمایه گذار) در دست تشکیل است که با تکمیل این نرم افزار مسیر برای سرمایه گذاری در استان کوتاه و آسان می شود .

خوزستان تنها استان کشور است که دارای سه اتاق بازرگانی ، صنایع، معاون و کشاورزی در شهرستان های اهواز، آبادان و خرمشهر است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر