کد خبر 511219

معاون امور صنایع وزیر صمت خبر داد؛

مشکل مواد اولیه صنایع سلولزی

معاون امور صنایع وزیر صمت گفت: برای تامین مواد اولیه محصولات سلولزی مانند خمیر الیاف بلند امکان داخلی سازی وجود ندارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، مهدی صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزیر درباره مشکلات تولید در صنایع سلولزی و داخلی سازی در این حوزه گفت: در بخش تولید محصولات سلولزی چند مشکل وجود دارد. خمیر ویرجین و الیاف‌های بلند و کوتاه که در این صنعت مصرف می‌شوند، وارداتی هستند و به مقاطع چوبی احتیاج دارند و فقط چند کشور در دنیا تولید می شوند.

او بیان کرد: در حوزه بازیافت وابستگی بسیار کمی داریم و مجموعه‌های داخلی خمیر‌های مختلف محصولات سلولزی را تولید می کنند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اقلام بهداشتی سلولزی مانند دستمال کاغذی امروز به صادر کننده تبدیل شده‌ایم. ماده اولیه این محصول که خمیر است از طریق واردات واردات تامین می شود.

نیارکی تصریح کرد: در پوشک وابستگی بیشتری داریم و همین موضوع باعث شده تا با کمک چند واحد پیشتاز با تعریف پروژه به کاهش وابستگی در این محصول بپردازیم اما در برخی موارد مثل خمیر الیاف بلند امکان داخلی سازی وجود ندارد.

معاون امور صنایع وزیر صمت درباره تامین مواد اولیه محصولات سلولزی بیان کرد: با توجه به اظهار نگرانی تولیدکنندگان صنایع سلولز، سیستم توزیع مواد اولیه با همکاری سازمان حمایت مورد رصد قرار گرفته است و تولیدکنندگان تیشو باید میزان تولید و توزیع خود را به سازمان های صمت استانی و سازمان حمایت اعلام کنند. با بررسی‌های مستمر میزان توزیع این محصول از هرگونه سوء استفاده جلوگیری خواهد شد و تولیدکنندگان می توانند بدون نگرانی مواد اولیه خود را تامین کنند.

او با اشاره به اهمیت همکاری تولیدکنندگان تیشو با صنایع بالادستی بیان کرد: قیمت گذاری مناسب محصولات سلولزی به ویژه تیشو و عرضه مستمر این مواد اولیه به واحدهای تولیدکننده محصولات سلولزی از جمله مهمترین دغدغه صنعتگران این بخش است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر