کد خبر 506586

شیوع کرونا موجب شد؛

کاهش شاغلان بخش صنعت آلمان

برای نخستین‌بار از زمان رکود اقتصادی سال ۲۰۰۹، شمار شاغلان بخش صنعت در آلمان به دلیل پیامدهای بحران کرونا کاهش‌ یافته ‌است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، در سال گذشته میلادی و به دلیل تعطیلات سراسری ناشی از بحران کرونا، تعداد افراد شاغل در بخش صنعت آلمان با کاهش مواجه شده است.

نشریه هاندلزبلات آلمان امروز (سه شنبه) گزارش داد: بخش صنعت آلمان در سال ۲۰۲۰ شاهد کاهش ۲.۲ درصدی شمار شاغلین بوده است که این اتفاق برای نخستین بار پس از بحران مالی سال ۲۰۰۹ در این کشور اروپایی رخ می دهد.

براین اساس پس از یک دهه و به دلیل پیامدهای منفی اقتصادی کرونا، آلمان با کاهش شمار فعالان در بخش صنعت روبرو می شود. این بخش در سال کرونایی آلمان با به کار گیری نیمی از توان نیروی کار خود حدود ۵.۵ میلیون نفر را به کار گرفته است که این میزان حدود ۱۲۶ هزار نفر (۲.۲ درصد) کمتر از میزان شاغلین در این بخش در سال ۲۰۱۹میلادی است.

بیشترین کاهش شاغلین بخش صنعت آلمان مربوط به سال ۲۰۱۰ است که در نتیجه رکود سال پیش از آن، شمار شاغلان ۲.۴ درصد کاهش داشت.

این در حالی است که اقتصاد آلمان در سال ۲۰۲۰ بیشترین میزان رکود را از زمان بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۹ تاکنون داشته است.

خبرگزاری د. پ. آ. آلمان هفته پیش به نقل از اداره آمار فدرال اعلام کرد در سال گذشته میلادی صادرات این کشور ۹.۳ درصد و واردات آن ۷.۱ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است. این در حالی است که طی بحران مالی و اقتصادی سال ۲۰۰۹، صادرات آلمان ۱۸.۴ درصد و وارداتش ۱۷.۵ درصد کاهش داشت.

در حال حاضر دولت آلمان برای جلوگیری از شیوع ویروس جهش یافته کرونا در این کشور، تدابیر سخت گیرانه ای را به اجرا گذاشته که موجب تعطیلی مراکز تجاری، فرهنگی و آموزشی شده است.

مقامات آلمان از جمله «آنگلا مرکل» صدراعظم بر لزوم پایبندی مردم به پروتکل های بهداشتی و رعایت محدودیت ها برای تثبیت شرایط کنونی تاکید کرده و در مورد وخیم تر شدن اوضاع در صورت بازگشت جامعه به شرایط عادی هشدار می دهند.

آخرین آمارهای رسمی حاکی است آلمان تاکنون دو میلیون و ۳۴۶ هزار و ۸۷۶ مورد ابتلا به کرونا را ثبت کرده که از این میان ۶۵ هزار و ۹۴۹ نفر جان باخته و ۲ میلیون و ۱۲۸ هزار و ۸۰۰ نفر نیز بهبود یافته اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر