کد خبر 481498

درخشش گروه فولاد مبارکه در هفتمین همایش بهره‌وری معادن و صنایع معدنی

هفتمین همایش بهره‌وری معادن و صنایع معدنی ایران روز یکشنبه ۱۸ آبان‌ماه، به‌منظور تقدیر از شرکت‌های بهره‌ور بخش معدن و صنایع معدنی و همچنین معرفی پروژه‌های برتر بهبود بهره‌وری، با شعار «بهره‌وری بنیان رقابت‌پذیری در اقتصاد مقاومتی» برگزار و در آن از شاگرداول‌های ارتقای بهره‌وری در معادن و صنایع معدنی تقدیر شد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ در این همایش که با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو برگزار شد، پروژه بهینه‌سازی و تولید تختال مناسب گرید API X۶۰MS جهت خطوط انتقال نفت خام‌ ترش گوره به جاسک از شرکت فولاد مبارکه و پروژه کاهش مصرف الکترود گرافیتی از فولاد هرمزگان به‌عنوان پروژه‌های برتر در زمینه بهره‌وری سال ۹۸ انتخاب گردید و با اهدای لوح تقدیر از این شرکت‌ها تجلیل شد.

باید سطح بهره‌وری در مجموعه‌های معدن و صنایع معدنی ارتقا یابد

خداداد غریب ‌پور رییس هیات عامل ایمیدرو، در مراسم هفتمین دوره جایزه ملی بهره‌وری معادن و صنایع معدنی افزود: به ‌منظور افزایش رقابت‌پذیری بین بنگاه‌ها باید سطح بهره‌وری در مجموعه‌های معدن و صنایع معدنی ارتقا یابد.

وی با بیان اینکه تحقیقات ما باید مبتنی‌بر نیازهای بهره‌وری سازمان‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه باشد گفت: در این دوره، شرکت‌های برگزیده شرکت‌هایی بودند که در یک فرایند زمانی سه تا چهارساله، موفق به دریافت تندیس شدند. این جریان بدون تردید انتهای روشنی دارد، چراکه حالت فرایند دارد و مبتنی بر آموزش است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: فرایند ارزیابی‌های ایمیدرو مبتنی بر بازخورد و اصلاح است.

وی با اشاره به رشد تعداد شرکت‌کنندگان در جایزه بهره‌وری سالانه تصریح کرد: طبق آمار میزان رضایت شرکت‌ها از نحوه ارزیابی‌ها در این دوره ۸۶.۶ درصد بوده و به‌دنبال آنیم که این میزان رضایت با رفع مشکلات به ۱۰۰ درصد برسد.

غریب‌پور در تشریح دو سیاست جدید ایمیدرو برای دوره بعدی جایزه بهره‌وری گفت: استفاده از فرصت‌های «بهبود» شناسایی‌شده در فرایند ارزیابی جایزه بهره‌وری به‌منظور تهیه فهرست اولویت‌های پژوهشی و همچنین الزام شرکت‌های تابعه ایمیدرو برای حضور در فرایند ارزیابی بهره‌وری از سیاست‌های ایمیدرو برای دوره بعدی این همایش خواهد بود.

رییس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: کشور راهی جز پرهیز از اعمال سلیقه و تبدیل بهره‌وری به یک جریان مستمر ندارد.

پروژه خط انتقال نفت خام ‌ترش گوره به جاسک یکی از استراتژیک‌ترین پروژه‌های کشور

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه در این خصوص گفت: تأکیدات مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر بر اقتصاد مقاومتی و رونق تولید، همواره به‌عنوان محور اصلی راهبردهای شرکت فولاد مبارکه مدنظر قرار گرفته است. از این رو توسعه سبد محصولات و تولید محصولات ویژه به‌منظورکاهش وابستگی به واردات و رفع نیازهای مشتریان داخلی از استراتژی‌های اصلی این شرکت در سال‌های اخیر بوده است.

مدیرعامل فولاد مبارکه در ادامه خاطرنشان کرد: پروژه خط انتقال نفت خام‌ ترش گوره به جاسک از استان بوشهر به استان هرمزگان به طول ۱۱۰۰ کیلومتر یکی از استراتژیک‌ترین پروژه‌های کشورمان است. در این پروژه از لوله‌هایی با گرید API X۶۰MS استفاده می‌شود که قبل از تولید آن در سال ۹۸، باید از خارج کشور تأمین می‌شد که علاوه بر مصارف ارزی، با توجه به تحریم‌ها، تأمین آن با چالش‌های بسیاری مواجه بود؛ اما با تلاش و همت کارشناسان داخلی در شرکت فولاد مبارکه و همکاری و تعامل شرکت‌های مهندسی و توسعه نفت، فولاد اکسین و لوله‌سازی اهواز، کلیه مراحل طراحی تا تولید با موفقیت طی شد؛ به‌طوری‌که از ابتدای سال ۹۸ تاکنون بیش از ۴۳۰ هزار تن از این محصول تولید و تحویل داده شده است.

وی در پایان ضمن تشکر از تمامی همکاران که در شرایط دشوار ناشی از شیوع ویروس کرونا و تحریم‌های ظالمانه، با فعالیت‌های جهادگونه مانع از بروز هرگونه خلل در فرایند تولید می‌شوند و همچنین از سازمان ایمیدرو به‌عنوان یکی از متولیان اصلی سیاست‌گذاری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی بابت توجه ویژه به مقوله بهبود بهره‌وری در شرکت‌های زیرمجموعه و برگزاری هفتمین همایش جایزه بهره‌وری اظهار امیدواری کرد در آینده با تلاش و همت همه اهالی صنعت کشور، شاهد شکوفایی و پایداری اقتصادی در تمام حوزه‌ها به‌ویژه صنعت فولاد باشیم.

ارزیابی شرکت‌های معاف از حضور در فرایند ملی تعالی سازمانی با معرفی پروژه‌های برتر

محمد ناظمی هرندی، مدیر تضمین کیفیت و تعالی سازمانی فولاد مبارکه نیز در پی کسب این افتخار تصریح کرد: در فرایندی که در سازمان ایمیدرو از سال‌های قبل طراحی و اجرا می‌شود، شرکت‌هایی که در فرایند ملی تعالی سازمانی شرکت می‌کنند از ارزیابی کلی معاف‌اند و از طریق معرفی پروژه‌های برتر خود مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

وی افزود: از حدود ده سال پیش، سازمان ایمیدرو از شرکت‌های حوزه معدن و صنایع معدنی می‌خواست برنامه‌های خود را برای ارتقای بهره‌وری اعلام کنند. همچنین از شرکت‌ها درخواست می‌شد که شاخص‌های بهره‌وری خود را ارائه کنند و نشان دهند که بهبود بهره‌وری داشته‌اند یا خیر.

به گفته ناظمی هرندی، در این زمینه کارگروه بهره‌وری با حضور نمایندگان شرکت‌های مختلف معدن و صنایع معدنی تشکیل شد. در این کارگروه، پیشنهادی مبنی بر ایجاد یک نگرش سیستمی مطرح شد تا با طراحی یک مدل بتوانیم به شرکت‌ها اعلام کنیم برای ارتقای بهره‌وری در حوزه‌های مختلف چه کارهایی باید انجام دهند. در نهایت نیز نتایج به‌دست‌آمده از شرکت‌ها را بررسی کنیم و ببینیم آیا این اقدامات منجر به بهبود بهره‌وری شده است یا خیر؟

مدیر تضمین کیفیت و تعالی سازمانی فولاد مبارکه افزود: اما ازآنجاکه الگوی این مدل شبیه به جایزه تعالی سازمانی و جایزه کیفیت بود، تصمیم گرفتیم شرکت‌ها دو دسته شوند. دسته اول شرکت‌هایی مانند فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان و فولاد خراسان بودند که در جایزه تعالی سازمان کشوری شرکت می‌کردند؛ بنابراین لازم نبود دوباره در جایزه بهره‌وری ایمیدرو بررسی و ارزیابی شوند. دسته دوم نیز شرکت‌هایی بودند که در جایزه ملی شرکت نمی‌کردند. بنابراین مقرر شد آن دسته از شرکت‌ها که در جایزه تعالی سازمانی شرکت نمی‌کنند با همین الگو هرساله ارزیابی شوند.

ناظمی هرندی ادامه داد: همچنین تصمیم بر آن شد که شرکت‌هایی مانند فولاد مبارکه که در جایزه ملی شرکت می‌کنند، هرساله چند پروژه بهبود بهره‌وری معرفی کنند تا در کمیته‌ای بررسی شود و بهترین آن‌ها انتخاب و مورد تقدیر قرار گیرد.

ارسال نظر