کد خبر 471613

تقدیر همتی از مدیرعامل فولادمبارکه؛

حضور پررنگ فولادمبارکه در جنگ تمام عیار اقتصادی قابل تقدیر است

آیین تقدیر از صادرکنندگان عرصه بازگشت ارز به کشور با حضور ۵۰ صادر کننده نمونه شب گذشته برگزار و از حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولادمبارکه تقدیر شد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ رییس کل بانک مرکزی ایران در آیین تقدیر از صادرکنندگان بازگرداننده ارز به کشور با اهدای لوح‌های جداگان‌‌های از دو شرکت فولاد مبارکه و فولاد هرمزگان تجلیل کرد.

در این مراسم که در محل برگزاری همایش‌های بانک مرکزی با حضور ۵۰ صادرکننده نمونه برگزار شد، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران، از مدیران عامل فولاد مبارکه اصفهان و فولاد هرمزگان به دلیل انجام تعهدات ارزی و کمک به رشد و توسعه صادرات غیرنفتی کشور که امروزه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و همچنین حفظ ارزش پول ملی و ثبات بازار ارز تقدیر و تشکر کرد.

گروه فولادمبارکه به تعهدات ارزی خود در این زمینه پایبند خواهد بود

در پی کسب این موفقیت، مدیر امور مالی فولاد مبارکه گفت: شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان و فولاد هرمزگان علاوه بر تامین حداکثری بازار داخل، با نگاه به ارزآوری برای کشور، بخشی از محصولات خود را به بازارهای هدف صادر کردند و کوشیدند در این زمینه تمام تعهدات ارزی خود را برای بازگشت ارز به کشور انجام دهند و عملکرد قابل قبولی نیز از خود بر جا گذارند.

مهدی مهرابی در خصوص اهمیت ارزآوری برای کشور در شرایطی که صادرات نفت کشور با محدودیت‌ها و مشکلات خاص خود مواجه است، گفت: با توجه به اینکه گروه فولاد مبارکه در بخش‌هایی از چرخه کار و تولید خود به ویژه در حوزه تجهیزات انحصاری، به واردات نیاز دارد، به یقین همکاری با راهبردهای دولت و تامین منابع ارزی موردنیاز کشور باعث می‌شود چرخ اقتصاد و تولید کشور با صلابت بیشتری به گردش خود ادامه دهد.

وی اظهار داشت: عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما از سوی تولیدکنندگانی که در حوزه صادرات فعالیت می‌کنند در حفظ ارزش پول ملی و اقتدار نظام بسیار مؤثر است؛ ازاین رو گروه فولاد مبارکه همچنان به تعهدات خود در این زمینه پایبند خواهد بود.

صادرکنندگان متعهد، امین اقتصاد کشورند و باید حمایت شوند

 صادرکنندگان متعهدی که ارز خود را به کشور بازمی‌گردانند، امین اقتصاد کشورند و ما باید با تسهیل قوانین و مقررات مسیر آنها را هموار کنیم.

 براساس این گزارش، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران، در این آیین ضمن تشکر از صادرکنندگانی که با فعالیت خود اجازه نداده‌اند وقف‌های در چرخه اقتصادی کشور ایجاد شود، گفت: از مجموع 108 صادرکننده، نزدیک به 23 میلیارد یورو (حدود 26 میلیارد دلار) ظرف حدود دو سال و نیم به چرخه اقتصاد کشور بازگشته که رقم قابل توجهی است. همچنین ارز بازگردانده شده توسط 50 صادرکنندهای که نزدیک به 100 درصد ارز ناشی از صادرات خود را از سال 97 تا پایان اردیبهشت ماه 99 به کشور بازگردانده‌اند و در جلسه امروز حضور دارند، معادل 22 میلیارد دلار است.

رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه هدف دشمن فروپاشی کشور بوده، تصریح کرد: در شرایط دشواری قرار داریم و مردم عزیزمان تحت شدیدترین فشارها و مشکلات اقتصادی قرار دارند؛ اما دشمن نتوانسته به هدف اصلی‌اش که همانا فروپاشی نظام و کشور است، برسد و قطعا شما صادرکنندگان با فعالیت‌تان اجازه ندادید که اهداف آنها در شرایط جنگ اقتصادی محقق شود.

همتی ضمن تشکر از صادرکنندگانی که در این جلسه دیدگاه‌های خود را مطرح کردند، گفت: بانک مرکزی از نظرات صادرکنندگان متعهدی مانند شما استقبال می‌کند و این موارد در دولت مطرح و به رییس جمهوری ارائه می‌شود.

صادرکنندگانی که به تعهدات خود پایبندند و ارز خود را به کشور باز می‌گردانند، نیازی به ارائه تعهد ندارند

وی در ادامه یادآور شد، سایر صادرکنندگانی که به تعهدات خود پایبندند و ارز خود را به کشور بازمی‌گردانند نیازی به ارائه تعهد ندارند؛ ازاین‌رو ضروری است به‌واسطه تسهیل قوانین و مقررات قدردان شما باشیم. در چنین شرایطی، اقتصاد کشور باید از صادرکنندگانی که در سال‌های اخیر همواره به تعهدات خود پایبند بوده‌اند، حمایت کند.

رییس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر اینکه نرخ‌های طرح شده در بازار ارز واقعی نیست، عنوان کرد: همچنان معتقدم علیرغم فشار تحریم‌ها که به کشور تحمیل می‌شود، یا دشواری‌ها و مضایق مرتبط با صادرات نفت، بازگشت ارز حاصل از صادرات و کاهش درآمد دولت، این نرخ‌ها واقعی و صحیح نیست. باید توجه داشت در چنین شرایطی بیشترین ضرر متوجه طبقات با درآمد ثابت است که بدنه اصلی کشور را شکل می‌دهند.

وی با بیان اینکه مصمم هستیم نرخ ارز را کنترل کنیم، گفت: نفع کشور در تقویت ارزش پول ملی است و بر همین اساس برای تعدیل نرخ ارز تلاش می‌کنیم.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه صادرات برای سیاست‌گذار ارزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: ارزی که صادرکنندگان به سامانه نیما عرضه می‌کنند، صرف تامین کالاهای اساسی، مواد اولیه و قطعات و تولید می‌شود؛ ازاین‌رو هرچه قیمت ارز افزایش یابد، به ضرر تولید است.

به گفته همتی، براساس پیگیری‌های انجام رشده، صادرکنندگان بالغ بر ۸ میلیارد دلار از تعهدات ارزی ۲۷ میلیارد دلاری ایفا شده خود را که مربوط به پروانه‌های صادراتی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۸ است به تدریج به چرخه اقتصاد کشور آورده‌اند.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در مراحل پایانی فشار حداکثری هستیم عنوان کرد: سال گذشته رشد اقتصاد غیرنفتی مثبت بود و همین مسیر را ادامه می‌دهیم. البته صادرات نفتی‌مان نیز اخیرا بهبود پیدا کرده؛ بنابراین امیدواریم رشد اقتصادی ناشی از نفت نیز بهبود یابد.

همتی در پایان خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنم این قبیل جلسات با حضور صادرکنندگانی که تعهدات ارزی خود را ایفا کرده‌اند تداوم یابد و نمایندگان آنها نظرات مشورتی خود را در جلسات مشترکی با حضور نمایندگان بانک مرکزی ارائه کنند.

در لوح‌های تقدیری که به امضای عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران رسیده چنین آمده است:

تولید و صادرات غیرنفتی، نقش معناداری در رشد و توسعه اقتصادی کشور، حفظ ارزش پول ملی و ثبات بازار ارز و بخش‌های واقعی و مالی اقتصاد دارد. در این خصوص با توجه به وضعیت کلان اقتصادی و غیراقتصادی کشور از یک سو و وضع شدیدترین و بی‌سابقه ترین تحریم‌های بین‌المللی علیه کشور ایران به ویژه در بخش‌های بانکی و نفتی از سوی دیگر، نقش صادرکنندگان غیرنفتی در خط مقدم جنگ اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.

ازاین‌رو نظر به اینکه در عرصه جنگ تمام عیار اقتصادی طی سال‌های اخیر نسبت به صادرات غیرنفتی و ایجاد درآمدهای ارزی جهت تامین نیازهای وارداتی کشور اقدام نموده‌اید، بدینوسیله از تلاش‌های جنابعالی در جـهت حفـظ تولید، اشتغال، استمرار صادرات غیرنفتی و بازگشت منابع ارزی حاصل از صادرات در چرخه رسمی اقتصاد کشور تشکر و قدردانی می‌شود و به این مناسبت لوح سپاس به حضورتان تقدیم می‌شود.

امید است همواره در تولید و ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری و صادرات غیرنفتی پیروز و سربلند باشید.

لوح تقدیر

بیشتر بخوانید
ارسال نظر