کد خبر 466341

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه خبر داد؛

چشم‌انداز روشن تولید در فولاد مبارکه

معاون بهره‌برداری فـولاد مبارکه، از چشم‌انداز روشن تولید در فـولاد مبارکه و بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌هـای تولیــد در ایـن شـرکت خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین، مختار بخشیان معاون بهره برداری فولاد مبارکه گفت: شرکت فولاد مبارکه، به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد کشور، در سال‌های اخیر همواره تلاش کرده با تولید محصولاتی متنوع و با ارزش افزوده بالا، در مسیر سودآوری و رشد اقتصادیِ هرچه بیشتر حرکت کند. این شرکت برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای برای رفع موانع موجود در مسیر توسعه صنعت فولاد و بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های تولیدی خود انجام داده تا بتواند با رشد تولیداتش، نقشی اساسی در بازارهای بین‌المللی فولاد ایفا کند.

وی سیاست‌های شرکت فولاد مبارکه برای بهبود نرخ بهره‌برداری از ظرفیت‌های تولیدی این شرکت را این‌چنین تشریح کرد: در راستای افزایش نرخ بهره‌برداری از ظرفیت صنعت فولاد کشور، سیاست‌های توسعه و تامین پایدار مواد معدنی موردنیاز صنایع فولادسازی در بالادست، توازن ظرفیت زنجیره تولید از سنگ‌آهن تا محصول و همچنین توانمندسازی صنایع پایین‌دستی از جمله اقداماتی است که باید در سطح کلان مورد توجه سیاست‌گذاران قرار گیرد. در سطح بنگاه‌ها نیز صنایع فولادساز می‌توانند با افزایش دانش، استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا و ایجاد جذابیت برای مصرف‌کننده در مقایسه با رقبای خارجی، نرخ بهره‌برداری از فرایندهای تولید خود را به حداکثر مقدارِ ممکن برسانند. این شرکت به‌منظور بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های تولیدی، سیاست‌های کلی زیر را سرلوحه اهداف خود قرار داده است:

 تامین منابع پایدار معدنی و مدیریت یکپارچه تامین کالاهای استراتژیک و اهرمی برای گروه، توسعه بازارهای داخلی و افزایش صادرات، توسعه مشارکت‌های ارزش‌افزا با تولیدکنندگان زنجیره ارزش، طراحی و توسعه محصولات جدید به ‌منظور افزایش کمیت و کیفیت تولید، ارتقای زیرساخت‌های پشتیبانی فنی تولید، توسعه بومی‌سازی و حمایت از تولیدات کیفی داخلی.

در ادامه این سیاست‌ها، شرکت فولاد مبارکه با توسعه خط نورد گرم شماره 2، باعث تکمیل سبد محصولات نوردی از ضخامت 0.18 تا 25 میلی‌متر خواهد شد. این امر علاوه‌بر تامین نیاز بازار داخل، کشور را از واردات بی‌نیاز می‌کند.

رویکردهایی برای بهبود نرخ بهره‌برداری

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در ابتدا با بهبود زیرساخت‌هایی همچون توسعه تکنولوژی خطوط تولید متناسب با نقشه راه تکنولوژی، بهبود کارایی و مصارف فرایندهای تولید و سپس با افزایش کمیت و کیفیت تولید محصولات ویژه (تختال و نوردی) و خلق مشارکت‌های ارزش‌افزا با مصرف‌کنندگان، به این مهم دست یافته است. تکمیل زنجیره تامین، خرید معادن سنگ‌آهن، نصب و راه‌اندازی ماشین ریخته‌گری شماره 5، نصب و راه‌اندازی واحد گاززدایی، نصب و راه‌اندازی مگامدول‌ها، ارتقای سیستم‌های نرم‌افزاری و توسعه منابع انسانی از دیگر فعالیت‌های این شرکت در راستای رشد نرخ بهره‌برداری از ظرفیت‌های تولید است.

شرکت فولاد مبارکه، بر اساس تغییر نیاز بازار و به‌منظور پاسخ‌گویی حداکثری به آن و افزایش تنوع محصول، در زمینه‌های جدیدی مانند تولید محصولات لوازم خانگی شروع به فعالیت کرده و در این خصوص، نصب و راه‌اندازی خط تکمیلی ورق رنگی را در دستور کار دارد و از آنجا ‌که حفاظت از محیط‌زیست در این شرکت از اهمیت بسیاری برخوردار است، با راه‌اندازی و بهره‌برداری از کوتینگ کابین در خط رنگی، موجب بهبود عملکرد زیست‌محیطی و افزایش سرعت خط شده است.

این شرکت در راستای افزایش بهره‌برداری از ظرفیت‌های تولید انواع ورق‌های گالوانیزه و قلع‌اندود، دو استراتژی را در دستور کار قرار داده است:

1. به‌روزرسانی و توسعه خطوط سیکل تولید محصول گالوانیزه به‌منظور تولید محصولات جدید متناسب با تغییر نیاز بازار (برای نمونه، تغییر نیاز مصرفی صنایع خودروسازی از محصولات سرد به محصولات گالوانیزه خاص) و افزایش کیفیت محصولات قلع‌اندود به‌منظور تامین مواد بسته‌بندی صنایع غذایی؛

2. افزایش تولید چرخه گالوانیزه و قلع‌اندود (امکان‌سنجی افزایش سرعت و تدوین نقشه دانشی تجهیزات خطوط تولید).

سیاست‌گذاری مناسب، شاه‌کلید رفع موانع تولید

شرکت‌های معدنی در دهه گذشته، با ورود به حوزه فولادسازی، باعث از بین رفتن توازن جریان مواد در زنجیره فولاد کشور شدند. با تدابیر شرکت فولاد مبارکه اصفهان در زمینه سرمایه‌گذاری در معادن و تکمیل زنجیره تامین در داخل گروه، نیازهای معدنی تا حدی مرتفع شد، اما خام‌فروشی‌های اخیر، به دلیل ارزآوری زیاد برای شرکت‌های بالادستی، مشکلاتی برای این شرکت ایجاد کرده است. وضع تعرفه واردات بر محصولات قابل‌تولید در داخل، بومی‌سازی، حمایت از صنایع پایین‌دستی و توسعه آن‌ها، تامین منابع مالی موردنیاز صنایع مرتبط، تسهیل فروش محصولات فولادی در بازار و تسهیل صادرات تولیدات مازاد بر نیاز داخل از جمله سیاست‌هایی است که می‌تواند افزایش نرخ بهره‌برداری از حداکثر ظرفیت تولید را در پی داشته باشد.

از آنجا ‌که ایران بزرگ‌ترین فولادساز منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود، عدم دستیابی به صادرات 21 میلیون تن فولاد، که در طرح جامع فولاد در افق چشم‌انداز 1404 نیز عنوان شده است، موجب از دست دادن بازارهای جهانی، به‌خصوص منطقه خاورمیانه خواهد شد و این از دست دادن بازار برای گروه فولاد مبارکه، که بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد کشور است، صدمات جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت.

مشوق‌های صادرات، تعرفه‌ها، تسهیلات و... را می‌توان از تمهیدات و مساعدت‌های دولتی‌ای دانست که در صورت اجرا، کمک شایانی در دستیابی به چشم‌انداز افق 1404 فولاد کشور خواهد کرد. شرکت فولاد مبارکه، در راستای تحقق این هدف ملی، اقداماتی نظیر انتقال دانش فنی به شرکت‌های تازه‌تأسیس، مشارکت در راه‌اندازی شرکت‌های در حال ساخت و ورود به حوزه صنایع معدنی به‌منظور تامین پایدار مواد اولیه برای مواجهه با این ریسک را در برنامه استراتژیک خود قرار داده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر