کد خبر 464706

مدیریت کیفیت مواد اولیه فولاد مبارکه با اتخاذ فرایند جدید ارزیابی تولیدکنندگان

هم‌زمان با افزایش ظرفیت خطوط تولید در فولاد مبارکه نیاز به مواد اولیه (کنسانتره) افزایش یافته است. کنسانتره یکی از مواد ورودی این شرکت است که پارامترهای کیفی آن بر تولید محصول تاثیر مستقیم دارد؛ اما کیفیت مواد اولیه چگونه ارزیابی می‌شود؟

به گزارش اقتصادآنلاین،  غفار دانشمند کارشناس واحد کنترل کیفی فولاد این سوالات را پاسخ داده است. شرح این گفت وگو در ادامه می‌آید؛

طرح موضوع کنترل و  ارزیابی کیفیت مواد اولیه ورودی به فولاد مبارکه از کجا آغاز شد؟

فولاد مبارکه با رویکرد افزایش تولید کیفی و برای تامین بیشتر کنسانتره ورودی به کارخانه، به سمت تامین‌کنندگان جدید معادن گرایش یافت؛ در نتیجه حجم زیادی کنسانتره به کارخانه فولاد مبارکه وارد شد. در ابتدا به دلیل پایین بودن مشخصات کیفی کنسانتره‌های ورودی جدید، کیفیت محصول در ناحیه آهن‌سازی تحت تاثیر قرار گرفت.

چه اقداماتی در این زمینه انجام شد؟

بر اساس برنامه مدون و مشترک بین مدیریت‌های کنترل کیفی، آزمایشگاه، خرید و ناحیه آهن‌سازی،  از ابتدای سال ۱۳۹۹ به ‌منظور تامین پایدار کیفی کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی، کارگروهی جهت ارزیابی تامین‌کنندگان تشکیل شد. در ادامه، کنترل کیفی ناحیه آهن‌سازی همگام با سایر قسمت‌های ذکرشده، ضمن بازدیدهای مستمر از این تامین‌کنندگان، در جهت ایجاد ساختار کنترل کیفی و ارتقای کیفیت محصولات، ممیزی و مشاوره نمود و پس از تفهیم خواسته‌های کیفی به آن‌ها، توانمندی و شایستگی این معادن و واحدهای تولیدی را مورد ارزیابی قرار داد.

این اقدامات چه نتایجی در بر داشت؟

نتیجه این فعالیت‌ها منجر به ایجاد برنامه نرم‌افزاری کیفیت گردید؛ این نرم‌افزار با استفاده از کلیه اطلاعات پارامترهای کیفی موردنظر کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، نمره کیفیت را محاسبه می‌کند. برای به دست آوردن این نمره کیفیت، کنترل کیفی ناحیه آهن‌سازی همراه با  کارگروه بازدیدکننده از معدن یا کارخانه تامین‌کننده، تمام قسمت‌های موردنظر تولید را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و دیدگاه‌های فنی و راهکارهای تخصصی را در جلسه‌ای با مدیریت آن واحد در میان می‌گذارد. در پایان کنترل کیفی آهن‌سازی از محصول تولیدی واحد نمونه‌گیری می‌کند و این نمونه در آزمایشگاه فولاد آنالیز می‌گردد. نتایج هر یک از پارامترهای کیفی این نمونه با استفاده از نرم‌افزار، تبدیل به نمره یا عدد برای آن پارامتر می‌گردد. حاصل جمع این اعداد مشخص می‌کند واحد تولیدی از لحاظ کیفیت در چه جایگاهی نسبت به دیگر تامین‌کنندگان قرار  دارد.

در مجموع با این روش، کنترل کیفی فولاد مبارکه جایگاه کیفی تولیدکنندگان را به دست می‌آورد. تمام تامین‌کنندگان با یک روش بررسی می‌شوند و کار بر مبنای یک فرایند انجام می‌گیرد. با انجام این ارزیابی واحدهای تامین‌کننده در مسیر ارتقای کیفیت قرار می‌گیرند.

 ارزیابی‌ها نشان می‌دهد میزان گوگرد موجود در مواد اولیه ارسالی از یکی از معادن در مردادماه نسبت به ماه قبل به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر