کد خبر 464674

در مرداد ماه محقق شد؛

دستیابی به بالاترین درصد تولید تختال بدون عیب در فولاد مبارکه

محمدمهدی مرندی گفت: با تلاش کارکنان سخت‌کوش واحد فولادسازی و ریخته‌گری مداوم کیفیت تختال‌های بدون عیب در مردادماه به ۹۳.۵درصد افزایش یافت.

به گزارش اقتصادآنلاین، وی با بیان اینکه در حین ریخته‌گری بسته به شرایط ذوب و ماشین ممکن است روی تختال عیوبی مانند ترک طولی (Longitudinal Crack)، ترک عرضی (Transverse Crack)، ترک لبه‌ای (Border Crack)، ناخالصی (Inclusion)، ترک گوشه‌ای (Corner Crack)، ترک ستاره‌ای (Star Crack)، پلاک ریخته‌گری(Casting Lap)، اثر نوسان قالب (Oscillation  Mark)، ترک مقطع مرکزی(Center Line Crack)، حفره‌های سنجاقی (Pin Holes)، حفره‌های گازی (Blow Holes) کمربند اتصال در اثر وقفه ریخته‌گری (Stop Pouring) و جدایش شیمیایی (Segregation) به وجود آید، گفت: در صورت بروز هریک از عیوب مذکور بر سطح بالا یا پایین یا در کناره‌ها یا سر و ته تختال، تختال معیوب باید توسط سیکل اسکارف یا برش عرضی و یا طولی رفع عیب گردد که این امر مستلزم صرف زمان و هزینه برای سازمان است.

وی در تشریح چگونگی کاهش این عیوب گفت: به‌منظور جلوگیری از به وجود آمدن این عیوب، لازم است کنترل‌های دقیقی در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم بر پارامترهای ذوب از طریق تنظیم آنالیز شیمیایی و ارسال ذوب با سوپرهیت مناسب از واحد متالورژی ثانویه صورت گیرد و همچنین نظارت و کنترل بهتری بر پارامترهای ریخته‌گری همچون تنظیم سرعت ریخته‌گری متناسب با دمای ذوب درون تاندیش، تنظیم میزان پاشش آب و خنک‌کنندگی ثانویه تختال، تنظیم شیب قالب و... انجام شود.

در همین خــصوص قاسم خوشـــدل‌پور رییس تولید ریخته‌گری فولاد مبارکه افزود: در مرداد ماه سال جاری با تلاش و پیگیری مجدانه همکاران واحد ریخته‌گری مداوم شاهــد کاهــش عیــوب تخــتال در هر پنــج ماشیــن ریخته‌گری بودیم.

وی در تشریح تاثیر هریک از بخش‌های ناحیه فولادسازی در کسب این موفقیت گفت: همکاران تعمیرات و تعمیرات جنبی با برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های تعمیراتی، وضعیت آماده‌به‌کاری و تنظیمات ماشین‌ها را در حد قابل‌ قبول حفظ کردند و همکاران واحد تولید نیز با استفاده از فرصت ایجادشده با پایش مناسب پارامترهای تولید، این رکورد را محقق ساختند.

وی درصد تولید تختال بدون عیب مردادماه در ماشین شماره یک را ۹۱ درصد اعلام کرد و در تشریح وضعیت سایر ماشین‌ها بیان داشت: تولید تختال بدون عیب در ماشین شماره دو ۹۶.۵ درصد، ماشین شماره سه ۹۲.۲ درصد، ماشین شماره چهار ۹۳ درصد و ماشین شماره پنج نیز ۹۳.۵ درصد بوده است.

وی رکورد قبلی ماشین شماره۲ را مربوط به شهریور ۹۷ به میزان ۹۵.۹ درصد اعلام کرد و گفت: این ماشین در ماه جاری ۰.۶ درصد نسبت به رکورد قبل بهبود داشته است و سایر ماشین‌ها نیز عملکرد خوبی در بهبود کیفیت داشته‌اند.

خوشدل‌پور اهمیت این رکورد کیفی در زمان مقابله با بیماری کووید ۱۹ را دوچندان دانست و گفت: همکاران پرتلاش و ساعی واحد ریخته‌گری مداوم با همکاری و تعامل مثال‌زدنی واحدهای کنترل کیفیت، تعمیرات، کارگاه تعمیرات ریخته‌گری، دفاتر فنی تولید و تعمیرات و واحدهای جنبی این توفیق را به دست آوردند.

وی رکورد قبلی تختال‌های بدون عیب ناحیه را مربوط به شهریورماه سال ۹۷ و به میزان ۹۳.۴ درصد اعلام کرد.

به گفته این دو مسئول ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه اصفهان، حمایت‌های مدیریت ناحیه و زحمات تمامی همکاران واحدهایی که به شکل مستقیم یا پشتیبان در این عرصه ایفای نقش می‌کنند، در تحقق این رکورد موثر بوده است و جای قدردانی دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری