کد خبر 500518

معاون برنامه‌ریزی شهردار تهران در نشست خبری؛

عوارض صدور پروانه مناطق برخوردار تهران افزایش پیدا می‌کند

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهردار تهران گفت: عوارض پروانه‌های ساختمانی به ویژه در محلات برخوردار باید افزایش یابد و بخش خصوصی هزینه‌ بیشتری بپردازد.

 به گزارش اقتصاد آنلاین؛  حامد مظاهریان در نشست خبری که به منظور ارائه جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران برگزار شد گفت: در لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۰ شهرداری در حمایت از افشاگران فساد بودجه‌ای در نظر گرفته است. اگر فردی فسادی را در شهرداری کشف کند می‌تواند از طریق سامانه امن موضوع فساد را افشا کند.

مظاهریان ادامه داد: کمیته‌ای پیش‌بینی شده تا این فساد را بررسی کند و در صورت تأیید فساد مبلغی از درصد سود افشا به فرد افشاکننده تعلق خواهد گرفت.

او در پاسخ به پرسشی در مورد میزان عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی در بودجه ۱۴۰۰ شهرداری تهران گفت: عوارض پروانه‌های ساختمانی به ویژه در محلات پر برخوردار باید افزایش یابد و بخش خصوصی هزینه‌ بیشتری بپردازد. مدل پرداخت عوارض ساختمانی در مناطق برخوردار و آپارتمان‌های بزرگ در بودجه ۱۴۰۰ متفاوت دیده شده است و در صورتی که به تصویب شورای شهر برسد می‌توانیم ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مورد نیاز برای انجام ۳۲ پروژه عمرانی را تأمین کنیم.

مظاهریان در پاسخ به این سوال که آیا افزایش نرخ عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی در افزایش نرخ ملک در تهران تأثیرگذار خواهد بود، گفت: خیر، کل عوارض ما از موضوع مسکن یک تا دو درصد قیمت کل ساختمان است و به هیچ عنوان عوارض صدور پروانه تعیین‌کننده قیمت ملک نیست. این عوارض در جهت پروژه‌های عمرانی شهر استفاده می‌شود و رقم ناچیزی خواهد بود.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه نگاه به بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری با محوریت اجتماعی است ادامه داد: چراکه مردم تهران از دو موضوع کرونا و مسائل اقتصادی در رنج هستند و در بودجه ۱۴۰۰ به این موضوع توجه شده است.

او در پاسخ به پرسش دیگری درباره بودجه بخش حمل و نقل گفت:‌ حمل و نقل عمومی از دغدغه‌های مردم است و در صورتی که به این موضوع توجه شود علاوه بر رعایت فاصله اجتماعی مطالبه آنها نیز محقق خواهد شد و این موضوع در بودجه ۱۴۰۰ دیده شده است.

 مظاهریان با اشاره به  رقم کل بودجه در سال آینده اضافه کرد: رقم کل بودجه شهرداری تهران برای سال ۱۴۰۰ بیش از ۴۹ هزار میلیارد تومان است و از این بودجه ۳۷ درصد آن به حمل و نقل عمومی اختصاص یافته است البته ناوگان حمل و نقل عمومی را دولت باید تأمین کند و متأسفانه از سال ۹۰ حتی یک اتوبوس هم از سوی دولت به شهرداری تعلق نگرفته است. ‌همچنین شهرداران مناطق قرار است منابع بیشتری از بودجه در اختیارشان قرار گیرد و ۱۸ درصد بودجه شهرداری‌های مناطق در سال ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد تا پروژه‌ها سرعت یابد.

معاون شهردار تهران با اشاره به افزایش ۱۹ درصدی بودجه شهرداری نسبت به سال گذشته گفت: این افزایش بودجه بلند پروازانه نیست و مدیریت بعدی شهرداری به راحتی می‌تواند شهر را اداره کند.

مظاهریان با اشاره به اینکه درباره مسایل اجتماعی رشد قابل توجهی در بودجه فعالیت‌ها حوزه اجتماعی فرهنگی در نظر گرفته شده و یکی از مهمترین اولویت‌های ما بحث نشاط شهری است، گفت: فاصله طبقاتی شهری به شدت زیاد شده و برای حل این معضل ۲۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. برای توسعه حمل و نقل عمومی سهم بودجه شهرداری ۳۷ درصد است و ۱۶ هزار ۲۹۵ میلیارد پیش بینی شده است.

او ادامه داد: بیشترین سهم بودجه سال آینده به حمل و نقل ترافیک اختصاص دارد که به غیر از بعد روانی ترافیک به بحث آلودگی هوا هم پرداخته می‌شود.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه برای همه روشن شده که در موضوع آلودگی هوای تهران ۳۹ دستگاه مرتبط درگیرند و بخش کوچکی از مسئولیت‌ها مربوط به شهرداری است ادامه داد: یکی از شاخص‌های دیگر بودجه سال آینده سرمایه گذاری است  و تعریف جدیدی در بودجه شهرداری داریم و ۱۹ هزار ۳۸۰ میلیارد در این بخش پیش بینی شده و متعلق به بخش خصوصی است.

او ادامه داد: شهرداری بر اساس این برنامه زمانی که کمبود منابع است به بخش خصوصی نگاه دارد و این رقم قابل توجه، بسیاری از پروژه‌های ناتمام را به سرانجام می‌رساند.

معاون شهردار گفت: با رشد ۱۹ درصدی، رقم بودجه به ۳۶ هزار میلیارد رسیده که ۱۱ هزار میلیارد تومان آن پیش از این مربوط به تبصره‌ها بود که عدد نداشت اما در بودجه جدید رقم مشخص دارد تا بدانیم با این حجم بودجه چقدر می‌شود کار کرد.

به گفته او بودجه شهرداری‌های مناطق ۱۸ درصد افزایش یافته است و کمک می‌کند پروژه‌های بیشتری اجرایی شود.

معاون شهردار تهران درباره درصد بودجه پایدار در کل بودجه سال آینده گفت: امسال ۱۱ هزار میلیارد از بودجه را در تبصره آوردیم.

مظاهریان در پاسخ به پرسشی درباره تخصیص بودجه در زمان بحران با توجه به شرایط کرونایی گفت: خوشبختانه قانون مترقی در شهرداری داریم که در مواقع بحران ۴ درصد بودجه صرف بحران می‌شود، بنابراین حدود ۱۵۰۰ میلیارد در مصارف بحران هزینه می‌شود.

معاون شهردار تهران اضافه کرد: امسال ایجاد نشاط شهری و اقتصادی در اولویت قرار دارد. در مورد برخورد با دستفروشان همیشه شهرداری در ردیف اول است. اما از آنجایی که دستفروش یعنی سرپرست خانوار در شرایط اقتصادی حاضر باید نوع نگاه شهرداری متفاوت باشد و به جای اینکه صورت مساله را پاک کنیم به ساماندهی بپردازیم و با ایجاد بازارچه و نظم اجتماعی به این قشر کمک کنیم.

او ادامه داد: در ردیف‌های بودجه خدمات شهری ۱۴ درصد بودجه، ایمنی و مدیریت بحران ۴ درصد اجتماعی و فرهنگی ۷ درصد در نظر گرفته شده و توسعه مدیریت هوشمند سازی ۳۴ درصد است.

او درباره بودجه اختصاصی آلودگی هوا و ردیف‌های این بودجه گفت: ۱۶۳ میلیارد تومان مجموع ردیف‌هایی است که برای آلودگی هوا آمده است.

مظاهریان درباره بودجه استخدامی نیز گفت: به دنبال این هستیم که مجوز آزمون استخدام رسمی را بگیریم که بخشی از نیروهای قراردادی رسمی شوند. این آزمون روند سازمانی دارد و هزینه‌ای ندارد و حتی با رسمی شدن کاهش حقوق هم دارند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر