کد خبر 500401

شهردار تهران در جمع خبرنگاران؛

با بودجه‌های فعلی توسعه مترو امکان‌پذیر نیست/ آخرین وضعیت شهرداران بازداشت‌‌شده

شهردار تهران درباره آخرین وضعیت شهرداران بازداشت‌شده، گفت: شهرداران در اختیار دستگاه قضایی هستند و شعبه بازپرسی کارکنان دولت در حال بررسی است، هنوز اتهام است و هر چه دستگاه حقوقی و قضایی تصمیم بگیرند تابع آن هستیم.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ پیروز حناچی در حاشیه جلسه شورای شهر تهران پس از ارائه لایحه بودجه سال 1400 در جمع خبرنگاران با اشاره به برخی از جزییات این لایحه گفت : اولین بودجه قرن را امروز به شورای شهر ارائه دادیم و بودجه اصلی و ردیف‌ها حدود 36 هزار و 333 میلیارد تومان است.

او ادامه داد: امسال اولین سالی است که تبصره‌های بودجه را هم در داخل بودجه آوردیم که در التزام بخشی به بودجه و شفاف بخشی آن بسیار کمک می‌کند. سال‌های قبل نیز این رقم بود اما به شکل تبصره ها ارائه می‌شد. این رقم معادل 11 هزار و 554 میلیارد است.

حناچی با بیان اینکه بودجه امسال دو سطحی است،گفت: پیشنهاد دادیم که اگر در شورا به تصویب برسد رقم معال 2 هزار 274 میلیارد برای 32 پروژه اولویت دار اختصاص می‌یابد . نگاه بودجه با رویکرد اجتماعی است و ارتقا برای توسعه پروژه‌های محله‌ای، شرایط کرونایی و توجه به بخش‌های آسیب پذیر از ویژگی‌های بودجه است.

تلاش شده است که به موضوع دستفروشان و کسانی که معیشت آنها به صورت روزانه تامین می‌شود هرچند که وظیفه شهرداری نبوده اما به عنوان یک نگاه اجتماعی توجه و تسهیلاتی برای آن‌ها فراهم شود.

در این زمینه بخوانید: 

او در پاسخ به این سوال که بدهی و دیون شهرداری در لایحه بودجه 1400 چه میزان پیش بینی شده است، گفت: میزان بدهی‌های شهرداری استاتیک نیست؛ بلکه دینامک است چرا که بخشی را می‌پردازیم و بخش دیگر جایگزین می‌شود بخش عمده‌ای از بدهی‌های ما بانکی است که وقتی از آن مهلت می‌گذارد میزان بهره پرداختی بسیار بالا می رود و به نفع شهرداری است که آن را همیشه پایین نگاه دارد و در ترازی نگاه داریم که بتوانیم از تسهیلات جدید هم استفاده کنیم.

حناچی درباره میزان بدهی‌ها گفت: نمی‌توان رقم دقیق بگویم فقط به یکی از بانک‌ها بیش از 20 هزار میلیارد بدهی داشتیم و تلاش می‌کنیم این تراز را نگاه داریم و بدهی بیشتر برای شهرداری تولید نکنیم. درباره پیمانکاران نیز همین طور است چرا که دائما در حال پرداخت هستیم و رقم ثابتی نداریم، بدهی پیمانکاران خرد تقریبا همه پرداخت شده‌اند.

او ادامه داد: در سال گذشته اعتراضات زیاد داشتیم که با برات کارت و روش‌های دیگر، بدهی‌های پیمانکاران خرد را پرداخت کردیم و عمدتا پیمانکاران درشت ما باقی مانده‌اند که آن هم در حال پرداخت است.

شهردار تهران در ادامه در پاسخ به این پرسش که بودجه مترو در سال گذشته حدود 2 هزار و 800 میلیارد بوده که امسال در بودجه با اوراق مشارکت افزایش پیدا کرده است، این رقم نزدیک به 35 درصد اختصاص یافته است جایگاه مترو در بودجه 1400 چقدر است، گفت: واقعیت این است که با این وضعیت بار ما بار نمی‌شود، موضوع حاکمیتی مانند حمل و نقل عمومی با این ارقام مشکل‌اش حل نمی‌شود مشکل ما این است که می‌خواهیم پروژه‌های باقی مانده را تکمیل کنیم اما نمی‌شود با این وضعیت کار بزرگ انجام داد و این را به دولت هم اعلام کرده‌ایم. 

او اضافه کرد: به اعتقاد ما حمل و نقل در پایتخت یک موضوع حاکمیتی است و دولت نمی‌تواند خودش  را از این موضوع کنار بکشد و همان طور که برای طرح‌های عمرانی کشور اعتبار گذاشته می‌شود برای متروی تهران نیز بودجه اختصاص یابد.

حناچی در پاسخ به پرسش دیگری درباره بودجه افشای فساد در لایحه بودجه 1400 گفت: این قانون سوت زنی است که اگر شورا به تصویب برساند بخشی از آن به کسانی اختصاص پیدا کند که سند را افشا کرده اند. این موضوع در حال بررسی است.

شهردار تهران درباره رویایی بودن بودجه 1400 و میزان تحقق پذیری بودجه سال جاری نیز توضیح داد:  ما معمولا دو ماه آخر وضعیت بهتری در طول سال داریم به دلایل مختلف از جمله آن که معمولا هر سال عوارض تغییر می‌کند و افراد به این دلیل که به سال بعد نخورند در همان سال عوارض خود را پرداخت کرده تاکنون 70 درصد بودجه محقق شده و این که بودجه محقق شود دور از ذهن نیست.

او درباره شهرداران بازداشت شده دو منطقه نیز توضیح داد: منتظر هستیم دستگاه قضایی نظر خود را بدهد.

حناچی در پاسخ به این پرسش که شهرداران از سوی اطلاعات سپاه دستگیر شده‌اند، گفت: شهرداران در اختیار دستگاه قضایی هستند و شعبه بازپرسی کارکنان دولت در حال بررسی است و هنوز اتهام است و هر چه دستگاه حقوقی و قضایی تصمیم بگیرند تابع آن هستیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر