کد خبر 495992

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران مطرح کرد؛

"افسارگسیختگی کالبد تهران" نیاز به آسیب‌شناسی دارد

معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران گفت: شهر تهران از منظر کالبدی دچار ازهم‌گسیختگی و افسارگسیختگی است و این آشفتگی دلایل زیادی دارد و آسیب‌شناسی آن نیاز به زمان دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، عبدالرضا گلپایگانی در آیین افتتاح دومین نمایشگاه و همایش نما اظهار کرد: موضوع نمای ساختمان و اهمیت آن در شهر بر کسی پوشیده نیست و همه شهروندان و مدیران شهری و قوانین و مقررات به این موضوع با اهمیت، توجه ویژه دارند.

وی افزود: مراکز زیادی برای این امر در کشور شکل‌ گرفته است حتی شورای عالی شهرسازی و معماری با این هدف تشکیل‌ شده است و این‌ها نشان می‌دهد که این امر زیبا، اهمیت دارد؛ مسئله نما از این‌ جهت مهم است که مرز بین درون و بیرون است،  مرز بین خانه و شهر و زندگی خصوصی و زندگی مردم در شهر است.

معاون شهرسازی و معماری شهر تهران ادامه داد:  نما، نمایشگاه معماری و توانمندی سازنده است، جایی است که جلوه سازنده و مصالح خوب اتفاق می‌افتد و مکان ظهور این جلوه به خیابان کشیده شده است. در سابق این جلوه‌گاه به خانه و حیاط مرکزی برده می‌شد اما بعد از شهری شدن محل جلوه قدرت سازنده به خیابان کشیده شده است.

وی بابیان این‌که زیبایی بصری از تناسبات و بافت و رنگ و ترکیب‌بندی صحبت می‌کند، گفت: در نما باید به ریشه و باوری که در مورد فضایی که قرار است در آن معماری کنیم توجه کنیم.

وی به آشفتگی نما در شهرهای ما اشاره کرد و گفت: شهر تهران از منظر کالبدی دچار ازهم‌گسیختگی و افسارگسیختگی است و این آشفتگی دلایل زیادی دارد و آسیب‌شناسی آن نیاز به زمان دارد. واقعیت این است که شهر و خانه‌های ما را، بناها و کارگران می‌سازند، خانه‌های ما را صاحبان املاک می‌سازند که تخصصی در زیبایی‌شناسی بنا ندارند، به سنگ‌ها در نماها نگاه کنید. در دهه‌ای سنگ تراورتن مد شد که مناسب اقلیم و آب‌وهوای تهران نبود و کیفیت لازم را نداشت اما چون مالکان می‌خواستند اجرا می‌شد. یا وقتی نمایی ساخته می‌شود به شست و شوی آن توجه نمی‌شود.

گلپایگانی بر گفت‌وگو بین عناصر تأثیرگذار در اجرای نما تأکید کرد و گفت: در بین ما گفت‌وگویی و گشایشی اتفاق نمی‌افتد، کلید این است که باید باهم گفت‌وگو کنیم، من امروز به‌عنوان متولی تصمیم‌گیری در مدیریت شهری باید با آن مالک که درخواست‌های عجیب‌وغریب دارد گفت‌وگو کنم. منِ مهندس معمار باید با مدیر شهر گفت‌وگو کنم اگر گفت‌وگوی بین ما برقرار شود، مفاهمه ایجاد می‌شود گفتگوهای ما باید طولانی هم باشد. 

وی با اشاره به نمایشگاه و همایش نما، افزود: ما گفتگویی در شهر بین  مصالح طراحان و مدیران شهری و بخشی از مردم ایجاد کردیم و رویکردها را به میان مردم بردیم تا در شهر تهران و برخی کلان‌شهرها حساسیت‌های روشنفکران و تحصیل‌کرده‌ها به میان مردم برده شود تا با گفت‌وگو به هم نزدیک شویم. 

در پایان مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه و همایش نما، با حضور عزتی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران و معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از طرح کمپین نما؛ هویت شهر ما، که قبلاً توسط پیروز حناچی(شهردار تهران) در تهران رونمایی شده بود برای اجرای کشوری این کمپین در سال 1400 رونمایی شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر