کد خبر 490685

محسن هاشمی:

توسعه حمل و نقل عمومی به اندازه تامین مرغ و تخم‌مرغ اهمیت دارد/ بی‌هماهنگی بین وزرا برای اجرایی شدن مصوبات حمل و نقلی

رییس شورای شهر تهران گفت: به همان اندازه که برای تامین گندم، نان، مرغ و سایر مواد غذایی تلاش می‌کنیم،باید برای توسعه حمل و نقل عمومی نیز به همان اندازه تلاش کرد.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران امروز در حاشیه آیین بهره‌برداری از ایستگاه‌های امیرکبیر و برج میلاد خطوط ۶ و هفت مترو که به صورت ویدئو کنفرانس به وسیله رییس جمهور افتتاح شد، در جمع خبرنگاران ضمن گرامیداشت روز حمل و نقل گفت: پاندمی کرونا نشان داد حمل و نقل که اهمیت ویژه‌ای داشت، اهمیت آن ویژه‌تر شد.

او ادامه داد: این شاهراه رفت و آمد، باعث انتشار ویروس کرونا می‌شد و چون ما به اندازه کافی امکانات نداشتیم از این جهت صدمه بسیار زیادی خوردیم.چرا که می‌شود گفت بخش عمده‌ای از آلودگی به مردم از طریق سیستم حمل و نقل منتقل شده است.

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه در گذشته باید تعداد واگن‌های‌مان را افزایش می‌دادیم اما نکرده و در بزنگاه ضربه خوردیم، تاکید کرد: اکثر مصوبه‌ها دولت در زمینه حمل و نقل، اجرایی نشد. این افتتاح در واقع به نتیجه رسیدن مصوبات دوره‌های گذشته است.

هاشمی با بیان اینکه متاسفانه مصوبات تجهیزاتی که اهمیت زیادی دارد، به نتیجه نرسیده است،گفت: لازمه اجرایی شدن مصوبات برخورد کردن با مسئله حمل و نقل عمومی در کلانشهرها مثل کالاهای اساسی است.

او ادامه داد: به همان اندازه که برای تامین گندم، نان، مرغ و سایر مواد غذایی تلاش می‌کنیم،باید برای توسعه حمل و نقل عمومی نیز به همان اندازه تلاش کرد.

هاشمی اضافه کرد:  در شهری مثل تهران، حداقل روزانه 5  تا 7 میلیون مسافرحمل و نقل عمومی اعم از تاکسی، مترو و اتوبوس داریم.وقتی روزی 7 میلیون نفر آن هم قشر ضعیف سفر انجام می‌دهند، اگر به آن اهمیت ندهیم، به نظر کار اشتباهی است.

او با بیان اینکه سیستم بوروکراتیک دولت هماهنگی ویژه  بین دستگاهی می‌خواهد اما درست عمل نمی‌کند،گفت: موضوعی که مقام معظم رهبری هم می‌گویند که؛ خیلی از مشکلات ما درونی هست و خارجی نیست.

رییس شورای شهر تهران گفت: مصوبات زمانی که بین چند وزیر قرار داده می‌شود، چون با هم هماهنگ عمل نمی کنند،  اجرایی نمی‌شود و هیچکس هم سوال نمی‌کند که این مصوبات چرا اجرایی نشد.

هاشمی اضافه کرد: ما مصوبات خیلی خوبی داریم، امروز هم گفته شد. از تامین 2 هزار واگن برای کلانشهرها تا مصوبات دیگر اما تا امروز فقط 50 واگن مورد استفاده قرار گرفت که این هم مصوبه هم متعلق به دولت گذشته بود و امروز شاهد اجرایی شدن آن بودیم.

او با بیان اینکه از مصوبه 2 هزار واگن عملا یک واگن را هم تامین نکردیم، گفت: مصوبه دیگری برای تامین 19 هزار اتوبوس داشتیم که متاسفانه یک اتوبوس هم تامین نشد.  امروز دوباره بحث تامین 5هزار اتوبوس در غالب یک مصوبه جدید مطرح شد.

رییس شورای شهر تاکید کرد: اگر این مصوبه هم در همین مسیر قرار گیرد یعنی عملا چیزی گیر مردم نخواهد آمد. خیلی قوی مصوبه داده می‌شود، بعد در شورای اقتصاد تصویب می‌شود اما در نهایت هر صنفی سمت خودش می‌کشد و عملا این کار به نتیجه نمی‌رسد‌.

او اضافه کرد: خبرنگاران باید تحقیق کنند که چرا مصوبه 19 هزار اتوبوس اجرایی نشده است یا چرا مصوبه 2 هزار واگن تا به حال اجرایی نشده است.

هاشمی گفت: اینها مسائلی است که مستقیم صدمه‌اش به مردم تحمیل می شود‌. وقتی مرغ گران می‌شود صدا و سیما مطالبه می‌کند، اما وقتی سیستم حمل و نقل فشل می‌شود کسی مثل مرغ و تخم مرغ پیگیری نمی‌کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر