کد خبر 479564

امروز مطرح شد:

انتقاد رییس شورا به ساخته نشدن ۷۰مخازن آب اضطراری/ تهران به ۲۰۰شتاب‌نگار برای زلزله نیاز دارد

رییس شورای شهر تهران از ساخته نشدن ۷۰مخزن اضطراری توسط شرکت آبفا با وجود دریافت کمک‌های بودجه‌ای انتقاد کرد.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ صبح امروز مراسم رونمایی و بهره برداری از فاز دوم سامانه پیش بینی و هشدار سیل و سامانه پیش بینی یخبندان برگزار شد.

پیروز حناچی در این مراسم گفت: موضوع اصلی که امروز بخشی از سناریو پیش بینی حادثه شهر تهران است مربوط به دو بحران اصلی شناحته شده تهران سیل و زلزله است که در طول تاریخ نیز خسارات زیادی را وارد کرده است.

شهردار تهران  ادامه داد: از شهر ری که در روزگاری بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت داشته در قرن چهارم در اثر فعال شدن گسل ری چیز زیاد باقی نمانده است. از دهه چهل نیز سیل‌های شدیدی را در تهران تجربه کرده‌ایم و سامانه‌های هشدار این آمادگی را در سطح شهر به وجود می‌آوردند که حوادث قدری زودتر از آنچه که خسارت ایجاد کنند شناسایی شوند.

حناچی با اشاره به آمادگی که این سامانه‌ها برای نیروهای امدادی به وجود می‌آورند گفت: در درجه اول دستگاه‌های امدادی و در درجه بعد دستگاه‌های زیربنایی به آمادگی سریعتر می‌رسند چرا که قطع به موقع برق و آب و گاز از حجم خسارت به شدت می‌کاهد زیرا در مواردی تلفات ناشی از آتش سوزی بعد از زلزله بیش از خود زلزله بوده است.

شهردار تهران با اشاره به پسندیده بودن این اقدام گفت: در شرایط سختی به سر می‌بریم و از همکارانمان که در این شرایط سخت تحریمی این امر را فراموش نکردند تشکر می‌کنم و امیدواریم بتوانیم این سنسورها را به ۲۰۰ عدد برسانیم.

او ادامه داد:موضوع تاب آوری شهری یکی از موضوعات بسیار مهمی است و همه شهرهای دنیا  تلاش می‌کنند شهرهای خود را برای شرایط بحران آماده نگه دارند و در این زمینه قدم اول شناسایی بحران‌های محتمل برای شهرها است.

او ادامه داد: در تهران، بحران‌های شناخته شده‌ای داریم که زلزله اصلی ترین آنها است. همچنین هفت رود دره‌ای که آب را به تهران هدایت می‌کنند، سیل و یخبندان نیز دیگر موارد هستند.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه آمادگی در برابر این بحران‌های اصلی از وظایف مدیریت شهری است  افزود: و به درستی این نقطه هدف گرفته شد و تلاش بر این است آمادگی تهران در برابر بحران‌های شناخته شده بالاتر رود.

حناچی با اشاره به زلزله‌ای در ژاپن که نقطه عطف مدیریت بحران شهرهای جهان شد گفت: زلزله هانشین ژاپن تحولی را در مدیریت شهری پیش آورد. این زلزله از این جهت نقطه عطف بود که کاملا شهری بود و تعداد تلفات ناشی از حوادث بعد از زلزله با خود زلزله برابری می‌کرد. ژاپنی‌ها علی رغم همه تمهیدات غافلگیر شدند که البته این غافلگیری علت داشت و پیگیری آن باعث شد تا اتفاقات مهمی در دنیا رقم بخورد و اگر امروز درباره آب و برق و گاز صحبت می‌کنیم ناشی از این تجربه دنیا است.

او با بیان اینکه درباره سیل در تهران اقدامات خوبی انجام شده است افزود: هفته گذشته اقدامات جدی را به بهره برداری رساندیم و اقدامات جدی تری را نیز در دستور کار داریم.

حناچی با اشاره به سامانه هشدار زلزله افزود: اتفاق مهمی که در زمینه این  سامانه هشدار زلزله وجود دارد موضوع مهمی است، چرا که امواج زلزله مهم هستند و از اختلاف بین موج Sو P می‌توان به پیش بینی‌هایی رسید و اقداماتی از جمله بستن شیرهای اصلی گاز، قطع برق، اطلاع رسانی عمومی به مردم ، خاموش کردن ماشین آلات سنگین و قطع خطوط نفت را انجام داد، در نتیجه نگهداری و به روز نگه داشتن این سیستم‌ها از موضوعات بسسیار مهمی است که امیدواریم با حساسیت سازمان مدیریت بحران به اجرا برسد و با تغییرات دوره‌ای در شهر تهران مستحکم به کار خود ادامه دهد.

حناچی با تاکید بر اهمیت موضوع یخبندان در تهران به دلیل آمادگی پیش از موعدی که ایجاد می‌کند به برف آبان ماه سال گذشته اشاره کرد و گفت:. برف آبان ماه سال گذشته غافل گیر کننده بود اما قابل تشخیص بود. البته همه مشکلات در سطح شهر تهران به دلیل برف نبود اما نمی‌توانیم بگوییم غافل گیری وجود نداشت چرا که زمانی بارید که ترافیک شهری در اوج بود. در نتیجه این سامانه می‌تواند هوشیاری ما را برای خدمات رسانی به مردم بیشتر کند و امیدوارم بقیه سنسورها و شتاب نگارها نیز نصب شوند.

 شهردار تهران همچنین درمورد اهمیت پیش بینی و هشدار سیل و زلزله گفت:  در تجربه سیل سال 97 در آن زمان کسانی که از محدوده شمالی تهران عبور می‌کردند در هنگام بارندگی شدید پیام‌هایی را دریافت می‌کردند که نشان دهنده شرایط بحرانی در کنار رود دره‌های تهران بود و این از جمله کارهایی است که این سامانه‌ها انجام می‌دهند.

او درباره شتاب نگار و هشدار زلزله نیز گفت: در دنیا در مورد زلزله ادعا زیاد است ما از مکانیزم مکانیکی زلزله پیش بینی کردیم در سطح شهر تهران 200 سنسور و شتاب نگار نصب شود که در حال حاضر 26 مورد از آنها فعال است و می‌توانند هشدار دهند. این هشدار برای خانه‌های ناامن می‌تواند منجر به هدایت شهروندان به سمت اتاق‌های امن شود اما برای دستگاه‌های زیربنایی این هوشیاری تعیین کننده است و این آمادگی لازم و ضروری است.

تهران به 200شتاب نگار زلزله نیاز دارد

رضا کرمی محمدی رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز در این مراسم گفت: با حمایت شهرداری و شورای شهر امروز 3 سامانه به بهر ه برداری می‌رسد که در صورت استفاده در مدیریت بحران شهر تهران برای پیشگیری از خسارات ناشی از این بحران‌ها بسیار کارآمد است.

کرمی محمدی با بیان این که سامانه هشدار سریع زلزله امروز در تعدادی از شهرهای مهم جهان همانند توکیو، کالیفرنیا، استانبول و  برخی از شهرهای دیگر اجرا شده و سایر شهرها نیز در حال برنامه‌ریزی برای اجرا هستند، خاطرنشان کرد: ما در اطراف تهران گسل‌های فعال و خطرناکی داریم که هر یک امکان گسیختگی و وقوع زلزله‌ای مهیب را دارند.

او  تاکید کرد: در صورتی که بخواهیم سامانه‌ای کامل در حوزه هشدار سریع زلزله داشته باشیم باید بزرگ نمایی خوبی از سنسورها و تجهیزات حسگر همانند شتاب‌نگار و جی پی اس که  در مسیر گسل‌ها نصب می‌شود، داشته باشیم.

رییس سازمان مدیریت بحر ان شهر تهران در ادامه عنوان کرد: حدود یک دهه پیش با کمک موسسه جایکا ژاپن۴سنسور به صورت پایلوت در قطعه‌ای از گسل مشا کارگزاری شد. در طول این سال‌ها اطلاعات این سنسورها به سازمان مدیریت بحران ارسال می‌گردید.  امروز 22 شتاب‌نگار دیگر به این سیستم افزوده می‌شود و می‌توان گفت برای شهر تهران یک سامانه هشدار زلزله داریم اما برای تکمیل سامانه‌ای که امروز به بهره برداری می‌رسد در مجموع نیاز به نصب 200 شتاب نگار است.

کرمی محمدی با بیان این که پیدا کردن محل ایستگاه شتاب نگار در اطراف تهران با کمک استاندار محترم امکان پذیر شد، افزود: برای هر ایستگاه با چند دهیاری گفتگوهایی صورت گرفت زیرا نصب این تجهیزات نیاز به زیرساخت‌های برق و امکانات مخابراتی دارد. همچنین باید محافظت‌های خوبی از تجهیزات و ابزارهای موجود انجام شود.  

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به امکاناتی که سامانه هشدار سریع زلزله ایجاد می‌کند، گفت: سیستم هشدار سریع در صورت عملیاتی شدن منجر به باز شدن اتوماتیک درب‌های ایستگاه‌های آتش نشانی، بستن شیرهای اصلی گاز، آمادگی نیروهای امدادی همانند نیروهای هلال احمر و اورژانس در شهر است. همچنین برای کارایی بیشتر این سامانه به راه اندازی سیستم برق و آب اضطراری بیمارستان ها، اطلاع رسانی به عموم مردمی که داوطلب دریافت هشدار هستند و  اطلاع‌رسانی شهرهای اطراف همانند کرج و دماوند است تا در صورت وقوع زلزله در  تهران ، برای کمک آماده باشند.

او افزود: با اتصال شهر‌های اطراف به این سامانه در صورت وقوع زلزله در شهرهای اطراف نیز امکان اطلاع به آنها به فاصله یک و نیم دقیقه پیش از وقوع بحران وجود دارد.

کرمی محمدی خاطرتشان کرد: این سیستم بسیار حساس است و ممکن است در طول ۱۰ سال ۳۰ ثانیه مورد استفاده قرار گیرد. این آمادگی و مراقبت 10ساله امری بسیار سخت و پیچیده است زیرا نیاز به مراقبت همیشگی و حضور اپراتورهای خبره به صورت مداوم و مستمر دارد. همچنین حفاظت فیزیکی از این تجهیزات باید فراهم شود تا مورد سرقت قرار نگیرد. از سوی دیگر برقراری ارتباط سریع جهت اطلاع از اختلال در سیستم با ایجاد ارتباطات پایدار و سریع محقق می‌شود و از همه مهم تر پشتیبانی فنی از این سیستم باید با تغییر مدیریت در شهرداری برای مدیریت شهری همواره دغدغه اول باشد.

رییس سازمان پیش بینی و مدیریت بحران  شهر تهران در ادامه تاکید کرد: برای تحقق این موارد باید سیستم‌های نرم افزاری و سخت افزاری در سازمان استمرار یافته و تکمیل شود زیرا سایر سازمان‌هایی که مسئول تحقق موضوع هستند به علت کمبود بودجه عهده‌دار این امر نمی‌شود.

او با بیان این که در حال حاضر سازمان آتش‌نشانی شهر تهران که زیرمجموعه شهرداری قرار دارد به این سامانه متصل است، اظهار  کرد:  اما سایر سازمانها نیاز به هماهنگی و برنامه‌ریزی جهت اتصال به سامانه دارند تا بتوان به سیستم‌های خدماتی مانند آب، برق و گاز به موقع هشدار داد.

کرمی محمدی همچنین در تشریح سامانه پیش بینی وقوع سیل عنوان کرد:  این سامانه با کمک سازمان هواشناسی و پژوهشکده هواشناسی علوم جو اندازی شده است و احتمال وقوع سیل در تهران را از رود دره‌های بالادست تهران پیش‌بینی می‌کند. این سامانه با دریافت اطلاعات بارش یک روز، بارش‌های ۵ را پیش بینی کرده و حتی شدت وقوع سیل را نیز پیش بینی می‌کند.

کرمی محمدی  در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به بارش برف آبان ماه سال گذشته و مشکلاتی که شهر تهران در این خصوص متحمل شد، خاطرنشان کرد: پس از این مقرر شد سازمان مدیریت بحران در پیش بینی بارش برف به سیستم شهرداری کمک کند. در نتیجه راه اندازی سامانه پیش‌بینی بارش برف در ۴ منطقه ،۲ ۳، ۴ و ۵ که در بارش برف آبان ماه سال گذشته دچار مشکل شده بودند در دستور کار قرار گرفت.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در پایان گفت: همچنین در صورتی که بارش برف بیش از  یک ساعت به طول بیانجامد، هشدار جهت انجام اقدامات لازم ارائه می‌شود. درصدد هستیم  خط یخبندان تهران را  نیز با استفاده از این سامانه تدقیق کنیم تا هر لحظه  متناسب با حدود خط یخبندان اقدامات لازم انجام شود.

ضرورت اطلاع‌رسانی حین وقوع حادثه به شهروندان با همکاری وزارت ارتباطات

اسماعیل نجار در مراسم رونمایی و بهره برداری از فاز دوم سامانه پیش بینی و هشدار سیل و سامانه پیش بینی یخبندان تهران گفت: تهران یک کلانشهر ویژه است و با توجه به گسل‌های موجود در تهران و فعالیت‌ها و رفتارهایی که از آنها مشاهده می‌کنیم لازم است که با تمام ابعاد تاب آوری شهر را افزایش دهیم.

او با بیان اینکه بهره برداری از سامانه‌ها و سنسورهایی که امروز انجام شد در این جهت است افزود: اما از طرفی باید ساخت و ساز در همه زمینه‌ها مورد توجه قرار گیرد. مصلی تهران تدقیق شد و محدودیت‌هایی را منظور کردند تا ابلاغ و اعمال شود و می‌تواند بسیار موثر باشد.

نجار در ادامه با اشاره به مساله سیل در تهران گفت: سیل بحث دوم در تهران است و با تغییرات جوی که در دنیا، کشور و تهران رخ داده و منجر به این شده است که تغییر اقلیم بارش و زمان و پراکنش بارش را تغییر دهد و شاهد مشکلات امروز هستیم، در نتیجه باید با تمام توان از علم و توانایی‌های علمی بهره بگیریم و در جهت کاهش هزینه‌های جانی و مالی گام اساسی برداریم.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور تاکید کرد: استفاده از این اطلاعات برای همه دستگاه‌های اجرایی است و تقاضا می‌کنم از نگاه بخشی نگری خارج  شویم و بتوانیم از اطلاعات همدیگر در جهت کاهش خسارت جانی و مالی استفاده کنیم.

او با تاکید بر اهمیت اطلاعایت که باید در هنگام حادثه به مردم داده شود گفت: اطلاعاتی که باید به مردم داده شود بسیار مهم است و باید طی هماهنگی با وزارت مخابرات اطلاعات لازم را به محض وقوع حادثه  از طریق تلفن‌های همراه در اختیار مردم گذاشت تا از زمانی که دارند استفاده و تا حد ممکن خود را از مخاطراتی احتمالی  نجات دهند.

انتقاد نسبت به عدم بهره‌برداری از ۷۰ مورد مخازن آب اضطراری پایتخت

محسن هاشمی در مراسم رونمایی و بهره برداری از فاز دوم سامانه پیش بینی و هشدار سیل و سامانه پیش بینی یخبندان تهران گفت: از طرف اعضای شورای شهر از آقای حناچی و همکاران ایشان و کمیسیون محیط زیست و سلامت شورای شهر تهران تشکر ویژه دارم چرا که یکی از قول‌های دو سال پیش خود را عملی کردند. این کار، یک اقدام ارزنده است و اگر بتوان اطلاعات ویژه‌ای را به مردم رساند نیز می‌تواند نقش موثری در کم کردن تلفات داشته باشد.

او با اشاره به اقداماتی که مدیریت شهری در این دوره باید نسبت به اجرای آنها اقدام می‌کرد گفت: سامانه اضطراری آب یکی از موارد دیگر بود اما متاسفانه هنوز بهره برداری از 70 مورد سامانه آب اضطراری پایتخت در مرحله ابتدایی است و سرعت لازم را نداشته است؛ از آقای شهردار و آقای کرمی محمدی خواهش می‌کنم این موضوع را از نظر اجرایی پیگیری کنند که تا پایان سال جاری  نصب شوند.

رییس شورای شهر تهران به سامانه قطع گاز نیز اشاره کرد و گفت: درباره سامانه قطع گاز هم قول‌هایی داده شد و همکاری‌هایی با ستاد بحران شهرداری شکل گرفته است، که باید تکمیل شود.

هاشمی ادامه داد: در مورد برق اضطراری هیچ کار ویژه‌ای انجام نشده و وزارت نیرو فکر می‌کند همین سیستمی که دارد کافی است، در حالی که کمیسیون سلامت آنرا کافی نمی‌داند و خواهش می‌کنم  این موضوع پیگیری و گزارشی درباره آن به شورای شهر داده شود. اگر در فیش برق باید اقداماتی انجام دهیم که این  موضوع به انجام برسد، حاضریم این کار را انجام دهیم. از همکارانم در شهرداری خواهش می‌کنیم هرچه سریعتر این اتفاق با توجه به اهمیت موضوع پیگیری شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر