کد خبر 475491

کلیات جلسه امروز شورای شهر تهران:

مخالفت اعضای شورای شهر تهران با افزایش ٢٥درصدی نرخ کرایه حمل و نقل عمومی/ عوارض شهرسازی دیگر مشمول تخفیف نمی‌شود

اعضای شورای شهر تهران با افزایش ٢٥درصدی نرخ کرایه حمل و نقل عمومی مخالفت کردند.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛ ۲۴۴امین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران با ارائه گزارش سعید قریشی، رابط شورایاری منطقه ۱۰ آغاز شد.

او ریزدانه‌گی، کمبود سرانه فضای سبز و عمومی، مکانیزه نشدن پل عابر پیاده متصل کننده به منطقه 17، تعیین و تکلیف نشدن پادگان جی را از جمله مشکلات این منطقه اعلام کرد و خواستار توجه ویژه به پروژه‌های محله‌محور و عادلانه کردن بودجه منطقه متناسب با تراکم و جمعیت ساکن شد.

برخی از اعضا نسبت به این گزارش واکنش نشان دادند.

زهرا نژاد بهرام،رفع شدن ۷۵درصد فضاهای بی‌دفاع شهری در این منطقه را نقطه قوت دانست و نسبت به کم‌کاری در حوزه تامین پارکینگ انتقاد کرد.

احمد مسجد جامعی ضمن تاکید بر حفظ قدمت منطقه گفت لازم نیست دنبال پروژ‌ه‌های بزرگ در سطح تهران باشیم و با پروژه‌های محله‌محور رضایت شهروندان جلب می‌شود.

ناهید خداکرمی خواهان ارائه گزارشی درباره راهکارهای شورایاری‌ها برای حل مشکلات منطقه شد و محمد سالاری بر تامین سرانه خدماتی در این منطقه تاکید کرد.

محمود میرلوحی خواهان همت شهرداری برای حل مشکل ریزدانگی این منطقه شد. 

محمد جواد حق‌شناس در این جلسه طی تذکری خواستار اجرای دقیق مفاد درآمد و هزینه‌های سازمان‌ها و شرکت‌های حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران شد.

ناهید خداکرمی دومین عضو شورا بود که نسبت به کم‌کاری شهرداری در حوزه کنترل اپیدمی تذکر داد.

او گفت: طبق تبصره 4 و 14 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، انتظار می‌رفت که شهرداری کلیه امکانات خود نظیر فرهنگسراها، سراهای محلات و کانون محلات را برای توسعه فرهنگ زندگی شهروندان در شرایط اپیدمی متمرکز کرده و با کمک بسیج محلات، شورایاری‌ها و سمن ها و خیرین به کمک نیازمندان ساکن در محلات کم برخوردار بشتابد. به خصوص برای قرنطینه افراد مشکوک به ابتلای تحت درمان سرپایی، با کمک شهرداری می‌توان ایستگاه‌های توزیع ماسک و مواد شوینده در سرای محلات ایجاد کند. 

خداکرمی اضافه کرد:سازمان فرهنگی هنری و زیباسازی شهرداری، باید فعال‌تر برای توانمندسازی شهروندان و یادآوری علادم و خطرات بیماری در فضای شهر و به خصوص در محلات اقدام کند.

شهردار در ستاد مقابله با کرونا، تدوین پروتکل‌های صنفی زندگی با کرونا را همراه با اتحادیه صنفی پیشنهاد دهند، تا هر صنفی بتواند پس از تعطیلی و همزمان با بازگشایی مجدد دستورالعمل‌های خود را اجرا کند تا به جای مداخلات تک به تک، به یک رفتار سازمانی و همزمان برسیم. شهرداری می‌تواند از سایر سازمان‌ها و نهادها شهرداری دعوت کند، به خصوص آن‌ها که از بودجه عمومی مثل سازمان تبلیغات اسلامی استفاده می‌کنند و همیطنور بنیادهای مختلف مثل بنیاد مستضعفان،تا بخشی از  بودجه و فعالیت خود را به جلوگیری از گسترش این بیماری مردم در حال جان سپردن هستند و نهادها و سازمان‌ها تماشاگر این اتفاق هستند. 

شهرداری به عنوان مدیر پایتخت می‌تواند فعال‌تر عمل کند تا همه با هم تلاش کنند تا بیش از این جان مردم از دست نرود.

طرح الزام شهرداری تهران با توجه به ظرفیت‌های گردشگری در فرایند بازنگری طرح تفصیلی شهر تهران و ایجاد لایه گردشگری در نقشه‌های این طرح اولین دستور جلسه امروز بود که‌کلیات آن هفته پیش از سوی محمد سالاری قرائت شد و در این جلسه اعضا رای به بازگشت آن به کمیسیون مربوطه دادند.

سید حسن رسولی نیز امروز گزارش حساب‌های درآمد و هزینه شهریورماه را قرائت کرد و گفت درآمد شهرداری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰درصد کاهش پیدا کرده است.

محمد سالاری در ادامه توضیحات توجیهی افزایش تخفیف عوارض شهرسازی را قرائت کرد که در نهایت دلایل شهرداری برای افزایش تخفیف مورد موافقت قرار نگرفت و از سوی اعضا رد شد.

محمد علیخانی نیز با قرار گرفتن در پشت تریبون اعلام کرد که کمیسیون تخصصی با افزایش ۲۵درصدی نرخ کرایه حمل و نقل عمومی مخالف است اما به جای آن به شهرداری پیشنهاد داد ماهانه ۱۰۰میلیارد تومان از محل کمک صندوق توسعه ملی به ستاد کرونا به شهرداری تهران که به دلیل شیوع بیماری متضرر شده است،پرداخت کند.

رد افزایش نرخ کرایه با رای مثبت اعضا روبرو شد

در نهایت نیز کلیات لایحه ساماندهی وضعیت سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته شهرداری تهران در این جلسه شورا  رد شد و بررسی نامه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری های کشور درباره مصوبه اساسنامه شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل مزاحم شهر تهران به تصویب رسید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر