کد خبر 475368
معاون شهردار تهران:

تکمیل خطوط مترو با کمک‌های ضعیف دولت، بیش از ۲۰سال زمان می‌برد

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران گفت: اگر حمایت دولت‌ها در آینده نسبت به حمل و نقل عمومی به همین شکل ضعیفی که در سال‌های اخیر بوده ادامه یابد، تکمیل ۴ خط جدید مترو بیش از سال ۱۴۲۰ به طول می انجامد و این خسران بزرگی برای شهر تهران است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، سیدمناف هاشمی در مراسم افتتاح ورودی ایستگاه شهید نواب صفوی واقع در خط 7 متروی تهران که با حضور علی امام مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه برگزار شد، اظهار کرد: ایستگاه شهید نواب صفوی یک ایستگاه تقاطعی در خطوط 2 و 7 است؛ امروز ورودی مستقل دیگر این ایستگاه با سالن فروش بلیت، سیستم های تجهیزاتی مانند تهویه، اطفای حریق، 10 دستگاه پله برقی و غیره به بهره برداری رسید.

وی با اشاره به اینکه برای ساخت این ایستگاه، حدود 150 میلیارد تومان هزینه شده است، ادامه داد: ایستگاه شهید نواب صفوی جزو عمیق‌ترین ایستگاه‌های مترو تهران است و در خیابان آذربایجان در مجاورت بزرگراه شهید نواب صفوی واقع در منطقه 11 واقع شده است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران با اشاره به نصب پله‌های برقی در این ایستگاه، اظهار کرد: برای نصب پله‌های برقی از کارگروه «ساخت داخل» بهره گرفته‌ایم البته مفهومش این نیست که سازنده داخلی همه قطعات را داخل کشور تولید کرده است، زیرا مانند بسیاری از موضوعات دیگر ممکن است یا تکنولوژی قطعه‌ای وجود نداشته باشد یا تولید آن در کشور به صرفه نباشد اما به هر ترتیب پله برقی و آسانسور را از طریق سازنده‌های داخلی تأمین می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: انجام این کار مشکل است اما در 40 سال بعد از انقلاب یاد گرفته‌ایم با روش‌های مختلف تحریم‌ها را دور بزنیم البته این امر در افزایش هزینه‌ها نیز تأثیرگذار است.

هاشمی با اشاره به آلودگی هوا در نیمه دوم سال، خاطرنشان کرد: آلودگی هوا پدیده‌ای است که نیمه دوم هر سال بدون اینکه اقدام موثری برای آن صورت گیرد، تکرار می‌شود. در شرایط کرونایی ایران و دیگر کشورها بر این باور هستند که حمل و نقل عمومی یکی از نقاطی است که به افزایش شیوع کرونا دامن می‌زند از این رو تأکید دولت بر این است که حمل و نقل عمومی را تشویق نکند.

وی افزود: این روزهای کرونایی می‌گذرد اما موضوع آلودگی هوا بحث درازمدتی است که زمانی می‌توان برای آن راه حلی در نظر گرفت که حمل و نقل عمومی به ویژه شبکه مترو را هرچه سریع‌تر تکمیل کنیم و از سوی دیگر هزینه‌های تردد را با خودروهای شخصی به گونه‌ای افزایش دهیم که شهروندان در مقایسه حمل و نقل عمومی و خودروی شخصی به این نتیجه برسند که استفاده از خودروی شخصی به صرفه نیست.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران تصریح کرد: تاکنون حدود 240 کیلومتر شبکه مترو در تهران ساخته شده که معادل آن باید ساخته شود هم در خطوطی که در حال تکمیل است و هم در چهار خط جدیدطراحی شده؛  تا زمانی که این شبکه تکمیل نشود نقاط زیادی از شهر از شبکه مترو بی بهره خواهند بود.

وی افزود: اگر حمایت دولت ها درآینده نسبت به حمل و نقل عمومی به همین شکل ضعیفی که در سال های اخیر بوده، ادامه یابد تکمیل 4 خط جدید مترو بیش از سال 1420 به طول می انجامد و این خسران بزرگی برای شهر تهران است.

ارسال نظر