کد خبر 473902

امروز اتفاق افتاد:

رد اصلاح نرخ عوارض شهرسازی/ شهردار تهران دست خالی صحن شورا را ترک کرد

اعضای شورای شهر تهران دو فوریت لایحه اصلاح نرخ عوارض شهرسازی را رد کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین، دویست و چهل و دومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران امروز بیست و دوم مهرماه به ریاست محسن هاشمی برگزار شد.

هاشمی در ابتدای جلسه با اشاره به رحلت پیامبر اکرم گفت: یکی از دلایل اصلی حمایت مسلمانان از پیامبر در دوران سختی های صدراسلام، همراهی رسول خدا (ص) با مردم در تحمل مشکلات بود، پیامبر در شعب ابیطالب در همان شرایط دشوار مردم زندگی کرد، نمی شود مسئولان از رفاه و آسایش برخوردار باشند و از مردم انتظار مقاومت و تحمل سختی را داشته باشند.

افشین حبیب‌زاده، عضو شورای شهر تهران که نتوانست به علت تاخیر در برگزاری جلسه امروز شورای شهر، تذکر پیش از دستور خود را قرائت کند با ارائه تذکرخود به هیات رئیسه گفت: در تذکرم خطاب به شهردار تهران اعلام کردم که باتوجه به افزایش آمار فوت و مبتلایان به کرونا در کشور و قرار گرفتن تهران در شرایط ویژه کرونایی که تعداد قابل توجهی از متوفیان و مبتلایان را به خود اختصاص داده است، لازم است شهردار تهران راهکار دورکاری و کار شیفتی را نه تنها برای پرسنل شهرداری بلکه برای پرسنل و کارگران شرکت‌های پیمانکاری که جدا از مجموعه ما نیستند و نباید آنها را نیز تنها بگذاریم، مدنظر قرار دهد.

رییس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه پرسنل پیمانکاران در شرایط سخت و با حقوق و مزایای حداقلی در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: تحمیل هزینه‌های گزاف درمانی، خارج از توان کارکنان شهرداری و پرسنل و کارگران شرکت‌های پیمانکاری طرف قرارداد با شهرداری است و باید این مهم توسط شهردار تهران مورد توجه قرار گرفته و هرچه سریع تر نسبت به دور کاری و نوبتی کردن کارها اقدام و دستورالعمل لازم در این خصوص را صادر و ابلاغ کند.

در ابتدای جلسه امروز دو فوریت لایحه «اصلاح نرخ عوارض شهرسازی» که صبح امروز به شورا آمده بود رای نیاورد و شهردار تهران دست خالی صحن شورا را ترک کرد.

در ادامه شورا وارد دستور جلسه بررسی پرونده باغات که طی آن یک پرونده برای بررسی دوباره به کمیسیون شهرسازی و معماری بازگشت،٣پرونده رای باغ و ٣پرونده رای غیر باغ گرفت.

همچنین در این جلسه ٣٣تغییر نام خیابان و معبر به تصویب رسید که محمد جواد حق‌شناس،رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی جزییات آن را قرائت کرد.

او گفت:تغییر نام کوچه پوریا به شهیدان رشیدی نیا در محدوده اختیاریه جنوبی در منطقه ۳ شهرداری تهران، تغییر نام کوچه طاهری به زورخانه شیر در منطقه ۱۴ شهرداری تهران، تغییر نام بازار و میوه و تره بار شیخ بهایی به شهرک والفجر واقع در محدوده ۶ شهرداری تهران، نامگذاری بن بست بی نام به بن بست شمش در حد فاصل خیابان کارگر تا خیابان غفاری واقع در منطقه ۱۱ شهرداری تهران، نامگذاری بن بست بی نام به بن بست دوم واقع در منطقه ۱۱ شهرداری تهران، تغییر نام کوچه هدیه به شمشک واقع در منطقه ۳ شهرداری تهران و تغییر نام خیابان فرزان به شهید عباسعلی وکیلی در محدوده بلوار نلسون ماندلا واقع در منطقه ۳ شهرداری تهران در جلسه 46 کمیته نامگذاری به تصویب رسیده است.

حق‌شناس ادامه داد: همچنین در این جلسه تغییر نام کوچه مروارید به شهید ابراهیم محمدبیگی واقع در منطقه ۳ شهرداری تهران، نامگذاری خیابان نوساز به شهید علی اصغر سلیمانی در محدوده شادآباد واقع در منطقه ۱۸ شهرداری تهران، نامگذاری خیابان نوساز به شهید علی عابدی واقع در منطقه ۱۸ شهرداری تهران، نامگذاری میدان نوساز به میدان شهدای آتش نشان در محدوده خیابان ۱۳ آبان واقع در منطقه ۲۰ شهرداری تهران، نامگذاری پل نوساز به پل کرمان خودرو در محدوده بزرگراه شهید لشکری واقع در منطقه ۲۱ شهرداری تهران و تغییر نام خیابان نوزدهم به شهید آندرانیک مسیحی(با حفظ شماره ) در حدفاصل خیابان میرزایی و خیابان سنایی واقع در منطقه ۶ شهرداری تهران در کمیته به تصویب رسیده است.

نهایتا اعضای شورای اسلامی شهر تهران نهایتا با 14 رای موافق این صورتجلسه را به تصویب رساندند.

در ادامه حق‌شناس تاکید کرد:تغییر نام ۲۳ معبر در جلسه ۴۷ کمیته نام گذاری مورد بررسی قرار گرفت که حالا برای تصویب نهایی آن را به صحن شورای شهر آوردیم.

او با بیان این که بالای ۹۰ درصد خیابان‌ها در منطقه ۲۲ نامشان بدون مصوبه شورا انتخاب شده گفت: یکی از این خیابان‌ها، خیابان امیرکبیر است که تغییر نام آن به نام شهیدان سلامت را در دستور کار قرار  داده‌ایم چرا که در گذشته اعضای شورا با نامگذاری نام شهیدان سلامت در منطقه دو موافقت نکردند و حالا این نامگذاری به منطقه ۲۲ رسید.

این عضو شورا  با بیان این که تغییر نام خیابان سراج به دلیل وجود ۱۴ مورد تکراری به خیابان شهید شهروز مظفری نیا درمنطقه ۴ در دستور کار قرار دارد گفت: تغییر نام درمانگاه شهرداری منطقه سه به نام شهید حبیب جریری نیز پیشنهادمی شود چرا که شهید جریری استاندار سابق تهران بوده که در جبهه‌های جنگ به شهادت می‌رسد، اما خانواده‌اش تمایلی به نامگذاری معبر به نام وی نداشتند که چندی پیش به اتفاق اعضای شورا به دیدار همسر وی رفتیم و او پیشنهاد داد به دلیل اقدامات این شهید صرفا نام یک درمانگاه برای وی انتخاب شود و از آن جایی که این شهید در حسینیه ارشاد فعالیت زیادی داشت نام درمانگاه روبه روی حسینیه را به نام این شهید انتخاب کردیم.

او گفت: تغییر نام خیابان سروناز به نام پرفسور احمد پارسا در منطقه ۲۲، تغییر نام خیابان کوهسار در منطقه ۲۰ به نام محمد اوراز ، تغییر نام کوچه فرهنگ به نام دکتر محمود افشار، تغییر نام معبر اختصاصی فرمانداری به نام شهید قربانعلی احمدی و تغییر نام خیابان نظامی در محدوده  خیابان شریعتی به نام دکتر حافظی پیشنهاد می‌شود.

رئیس کمیته نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران با بیان این که همچنین تغییر نام کوچه ششم در محدوده تهرانسر به نام شهید حسین محمودی پیش بینی می‌شود گفت: همچنین سه خیابان بی نام در منطقه ۲۲ وجود دارد که به نام‌های ترگل یک، ترگل دو و خیابان تندرستی تغییر نام خواهد داد.

حق‌شناس اضافه کزپ: تغییر نام بن بست اول در منطقه دو به نام شهید امیر حیدری، تغییر نام خیابان حمید  در منطقه دو به گرشاسپ، تغییر نام میدان نوساز در محدوده حکیمیه به  میدان تلو، تغییر نام بن بست بی نام به بن بست موژان در منطقه ۲۰ و همچنین تغییر نام بن بست محمدی در منطقه  ۹ به نام استاد علی راه جیری پیشنهاد می‌شود.

این عضو شورا تاکید کرد: تغییر نام خیابان چهارم دریا نو در منطقه دو به نام استاد حسین زمرشیدی ، تغییر نام کوچه موسوی در محدوده خیابان پیروزی در منطه ۱۴ به نام شهید علیرضاکرمعلی، تغییر نام بن بست مختاری در منطقه ۱۵ به نام شهید مرتضی عرب زاده، تغییر نام بن بست بی نام در منطقه ۲۱ به نام گلزاد، تغییر نام کوچه دهقان در منطقه ۱۴ به نام شهید لشکر و تغییر نام خیابان بی نام در منطقه ۲۰ به نام خیابان خرد نیز پیشنهاد می‌شود.

در نهایت اعضای شورای اسلامی شهر تهران بدون بیان موافقت یا مخالفت با ۱۴ رای موافق به تغییر نام این ۲۳ معبر رای مثبت دادند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر