کد خبر 473275

امروز مطرح شد:

محسن هاشمی: خیابانی به نام شجریان نام‌گذاری خواهد شد

رئیس شورای شهر تهران گفت:‌ مکاتبات لازم درباره اجرای مصوبه شورا جهت نامگذاری خیابان به نام استاد شجریان صورت گرفته است و ان‌شاالله به زودی توسط شهرداری انجام خواهد شد.

اقتصادآنلاین - فائزه مومنی؛  محسن هاشمی در جریان دویست و چهل و یکمین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود ضمن تسلیت درگذشت استاد شجریان گفت: درگذشت سرآمد موسیقی ایرانی، استاد شجریان را به خانواده و خیل عظیم دوستداران ایشان تسلیت می‌گوییم. در تاریخ هنر ایران، استاد شجریان، شاید بیش از هر هنرمند دیگری، مورد تکریم و تجلیل مردم قرار گرفت و این قدرشناسی در زمان درگذشت ایشان، به اوج رسید و میلیونها تن از شهروندان ایرانی، از روشهای گوناگون مراتب همدردی و تاسف خود را از این فقدان ابراز کردند.

او ادامه داد: دلیل اصلی این پایگاه عمیق مردمی، بویژه در درون نخبگان جامعه، تاثیر ماندگار استاد شجریان بر حفظ اصالت و ترویج موسیقی و هنر ایرانی بود.

هاشمی با بیان اینکه تاثیر استاد شجریان تنها در حوزه آواز منحصر نمی‌شود، افزود: ایشان در ابعاد مختلف موسیقی، از ابداع سازهای جدید تا معرفی موسیقی ایرانی به جهان، نقش بی بدیلی ایفا کردند و با تربیت شاگردانی پرشمار، مکتب شجریان را بعنوان اصیل ترین موسیقی موجود ایرانی بنیان نهادند.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: بروز و ظهور کم نظیر همدردی عمومی نسبت به فقدان استاد شجریان در فضای مجازی، نشان دهنده ظرفیت بالای جامعه برای درک هنر اصیل و متعالی ایرانی – اسلامی است و شاید ابزار دیگری مانند موسیقی اصیل نتواند از ارزشها و میراث فرهنگی ما در برابر پوچ گرایی و سطحی گرایی فرهنگی صیانت کند.

هاشمی ادامه داد: استاد شجریان هنرمندی بود که با آزادگی و عزت نفس، از بسیاری از امکانات وتسهیلات گذشت تا بتواند استقلال و هویت فکری و فرهنگی خود را حفظ کند، همانگونه که بارها عنوان کرد، خود را سیاسی نمی‌دانست و از حوزه سیاست گریزان بود و جفاست که در حمایت یا مخالفت‌های سیاسی، این میراث بزرگ فرهنگی و هنری ایران دستاویز قرار گیرد.

رئیس شورای شهر تهران گفت:‌ او قاری برجسته، خوشنویسی با استعداد، نقاشی خوش ذوق، ساز سازی مبدع بود و آثار ماندگارش در صدا، برای نسلها میراث ملی ایرانیان خواهد بود.

هاشمی از رسانه ملی درخواست کرد که کم لطفی به این هنرمند را خاتمه دهد و افزود‌: از رسانه ملی می خواهیم که به کم لطفی در مورد این هنرمند برجسته خاتمه دهد و با پخش نوای آسمانی ربنا، که حتی به گواهی صاحب نظران در کشورهای عرب زبان جهان اسلام نیز نظیر این مناجات قرآنی، تاکنون خلق نشده است، تسکینی بر دل دردمند دوستداران ایشان باشد.

او درباره نامگذاری خیابان استاد شجریان که پیش از این متوقف شده بود گفت: مکاتبات لازم درباره اجرای مصوبه شورا جهت نامگذاری خیابان به نام استاد شجریان صورت گرفته است و ان‌شاءالله به زودی توسط شهرداری اجرا خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر