کد خبر 464064

معاون وزیر کشور اعلام کرد:

جزییات افزایش حقوق کارکنان شهرداری‌ها و شهرداران

معاون وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور جزییات مصوبه هیات وزیران در زمینه افزایش حقوق کارکنان شهرداریها و شهرداران را اعلام کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، مهدی جمالی نژاد با بیان این مطلب اظهار کرد: از آنجایی که نیروی انسانی در شهرداریها عامل اصلی و تاثیرگذار در توسعه شهر، اداره مطلوب شهر، پاسخ به انتظارات مردم، تامین درآمدهای پایدار و ... محسوب می شود، لذا فراهم نمودن افزایش بهره وری نیروی انسانی با توانمندسازی منابع انسانی و کارکنان موجود در شهرداریها حائز اهمیت می باشد و یکی از اولویتهای اصلی حوزه کاری وزارت کشور و سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در سالهای اخیر سعی و تلاش برای رفع مشکلات چندین ساله منابع انسانی شهرداریها بوده است.

وی با بیان اینکه یکی از موارد مهم و اساسی در این عرصه، ترمیم حقوق و مزایای کارکنان شهرداریها بود، افزود: با اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، افزایش هایی که برای حقوق و مزایای کارکنان دستگاههای دولتی از سال ۸۸ به بعد صورت پذیرفته، برای کارکنان شهرداریها لحاط نشده و آنها از این مزایا بهره مند نشده اند.

جمالی نژاد در ادامه اظهار کرد: از این رو با پیگیری های مکرر وزارت کشور و سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در سال های ۹۷ و ۹۸ دو پیشنهاد اصلاح آیین نامه حقوق و مزایای شهرداران و اصلاح فوق العاده جذب و بهبود حقوق و مزایای کارکنان شهرداریها تقدیم دولت شد.

وی ادامه داد: دولت محترم در تاریخ ۲۷ بهمن ماه سال ۹۸ با افزایش۳۰درصدی فوق العاده جذب شهرداران و کارکنان شهرداریها موافقت نمود، لیکن با توجه به بررسی های به عمل آمده مشخص شد که با افزایش حقوق کارکنان دستگاههای دولتی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، شکاف میان حقوق و مزایای کارکنان شهرداریها و دستگاههای دولتی مجدداً افزایش یافته است.

جمالی نژاد افزود: از اینرو با توجه به اهمیت موضوع، در انتهای سال ۹۸ پیشنهادهای جدید مبنی بر افزایش فوق العاده جذب، برقراری فوق العاده خاص و افزایش فوق العاده بدی آب و هوا، محرومیت از تسهیلات زندگی و محل خدمت شهرداران و کارکنان شهرداریها به سازمان امور اداری و استخدامی کشور منعکس و این موضوعات در جلسات مکرر کارشناسی و مدیریتی بررسی و سپس در شورای حقوق و دستمزد با اصلاحاتی به  تایید رسید.

وی در ادامه اظهار کرد: در مصوبه هیات وزیران، سقف فوق العاده جذب مورد عمل کارکنان شهرداری های سراسر کشور و شهرداران، "به استثنای شهرداری تهران"، تعیین شده است و بر اساس آن سقف فوق العاده جذب شهرداران شهرداری های با درجات یک، دو و سه 165 درصد و کارکنان این شهرداری ها 160 درصد افزایش می یابد.

جمالی نژاد افزود: سقف فوق العاده جذب شهرداران شهرداری های دارای درجه چهار 170 درصد و کارکنان آن 165 درصد، شهرداران شهرداری های دارای درجه پنج 175 درصد و کارکنان آن 170 درصد، شهرداران شهرداری های دارای درجه شش 180 درصد و کارکنان آن 175درصد، شهرداران شهرداری های دارای درجه هفت 185 درصد و کارکنان آن 180 درصد افزایش می یابد.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ادامه داد: همچنین سقف فوق العاده جذب شهرداران شهرداری های دارای درجه هشت 190 درصد و کارکنان آن 185 درصد، شهرداران شهرداری های دارای درجه نه 195 درصد و کارکنان آن 190 درصد، شهرداران شهرداری های دارای درجه ده 200 درصد و کارکنان آن 190 درصد، شهرداران شهرداری های دارای درجه یازده 205 درصد و کارکنان آن 195 درصد و شهرداران شهرداری های دارای درجه دوازده 210 درصد و کارکنان آن 195درصد افزایش می یابد.

جمالی نژاد اضافه کرد: سقف فوق العاده جذب رییس اداره در تمامی شهرداری ها 158درصد، کارشناس در تمامی شهرداری ها 148درصد و سایر مشاغل در شهرداریها 128درصد افزایش می یابد و سقف فوق العاده جذب مدیرکل و مدیران منطقه در شهرداری های دارای درجات هشت تا دوازده 178درصد و معاون مدیرکل و مدیریت ها در شهرداری های دارای درجات هفت تا دوازده 168درصد افزایش می یابد.

وی یاداور شد: فوق العاده جذب مورد عمل کارکنان شهرداری تهران به میزان حداکثر30درصد پس از اعمال افزایش موضوع تصویب نامه شماره  151339/ت 57442ه مورخ 1398.11.27 افزایش می باید.

وی همچنین اظهار کرد: مبنای محاسبه فوق العاده جذب شهرداران، موضوع بند(الف) ماده(2) آیین نامه حقوق ومزایای شهرداران موضوع تصویب نامه شماره 351/ت 111 ه مورخ 1370.4.1 با اصلاحات بعدی آن، از "حقوق مبنا و فوق العاده شغل" به "حقوق، فوق العاده شغل و تفاوت تطبیق حداقل حقوق" اصلاح  می شود.

رییس سازمان شهردای ها و دهیاری های کشور همچنین اعلام کرد: به موجب مصوبه اخیر هیات وزیران، برقراری فوق العاده خاص به کارکنان رسمی و پیمانی شهرداری ها و شهرداران، به استثنای شهرداری تهران، تا سقف 20 درصد مجموع "حقوق و فوق العاده شغل و فوق العاده جذب" با تایید وزیر کشور مجاز است.

جمالی نژاد اضافه کرد: به موجب تبصره ماده فوق الذکر، کارکنان پیمانی که از فوق العاده مخصوص استفاده می کنند، مجازند صرفا از "افزایش فوق العاده جذب و فوق العاده خاص" موضوع این تصویبنامه یا "فوق العاده مخصوص" براساس ضوابط قبلی استفاده کنند و استفاده توامان از افزایش های موضوع این تصویب نامه و فوق العاده مخصوص مجاز نیست.

وی افزود: فوق العاده های سه گانه موضوع بندهای (ب)، (پ) و (ت) ماده (39) قانون استخدام کشوری موضوع تصویبنامه شماره 7113/ ت 15032 ه مورخ 1374.6.11 شامل فوق العاده بدی آب و هوا، محرومیت از تسهیلات زندگی و محل خدمت برای کارکنان شهرداری ها و شهرداران به میزان 100 درصد افزایش می یابد.

وی اضافه کرد: به موجب مصوبه هیات وزیران، اعتبار موردنیاز افزایش های موضوع این تصویب نامه از محل اعتبارات پیش بینی شده از محل منابع داخلی شهرداری های مربوط تامین می شود.

رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور از همکاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی و همکارانشان در تدوین و تصویب این مصوبه تشکر و قدردانی نمود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    حدود 70 درصد کارکنان شهرداری را نیروهای قراردادی تشکیل می دهند، چرا این افزایش ها شامل حال آن ها نمی شود؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری