کد خبر 462357

در کمیسیون خاص امور کلان‌شهرها؛

بررسی گزارش آتش‌سوزی کلینیک سینا مهر در دولت

شهرداری تهران گزارش حریق مرکز درمانی سینامهر تهران را جهت بررسی ابعاد مختلف این حادثه به کمیسیون خاص امور کلانشهرهای هیئت دولت ارائه کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، مرکز درمانی سینا واقع در خیابان شریعتی پایین‌تر از میدان قدس شهر تهران، ساختمانی شش طبقه مشتمل بر همکف و منفی یک و چهار طبقه روی همکف به علاوه دو اتاق در پشت بام است که در تاریخ دهم تیر ١٣٩٩ دچار حادثه حریق شد.

با اعلام این حادثه، تعداد چهار ایستگاه حریق، سه تیم نجات، نردبان ٣٢ و ٦٤ متری دزاشیب و پارک وی و تیم هزمت (مقابله با مواد خطرناک) سازمان آتش نشانی تهران به محل اعزام و با توجه به ابعاد مختلف حادثه و نیروهای اعزامی، پس از ارزیابی شرایط و تعیین تاکتیک عملیات مبنی بر کنترل وضعیت حریق، جلوگیری از انفجارهای بیشتر و توسعه حریق و نجات افراد محبوس در ساختمان، عملیات از چند جبهه آغاز شد.

علاوه بر این، پس از کسب اطلاع از حضور تعدادی از پرسنل و بیماران در اتاق عمل طبقه چهارم به سرعت عملیات جستجوی ثانویه آغاز و مشاهده شد با توجه به ایزوله بودن کامل اتاق عمل و داشتن فقط یک راه، تمامی ١٩ فرد حاضر در این طبقه به دلیل انفجار در طبقه همکف و نفوذ دود، حرارت و موج انفجار از طریق راه پله به طبقه چهارم و همچنین چاه آسانسور حمل بیمار و نداشتن هیچ راه خروجی فوت کرده‌اند. همچنین طی جستجوهای صورت گرفته دو خانم در قسمت سرویس بهداشتی طبقه سوم مشاهده و سریعاً امدادرسانی شدند.

مطابق گزارش واصله، سازمان آتش نشانی طی سال‌های ١٣٩٤ تا ١٣٩٨ پنج بار اخطار درخصوص ایمن نبودن ساختمان این مرکز درمانی را به مالک و مدیریت آن ارائه نموده که آخرین اخطار صورت گرفته در تاریخ ١٧ شهریور ١٣٩٨ نیز مورد اعتنای مدیریت ساختمان قرار نمی‌گیرد.

بر حسب مقررات ملی ساختمان، پلکان ساختمان، آسانسورهای معمولی و بیمار بر، دپوی تعداد زیادی مخازن اکسیژن با فشار بالا در حیاط در کنار حجم عظیمی از مواد پلیمری، عدم وجود سیستم‌های استاندارد اعلام و اطفای حریق، عدم رعایت استانداردهای لازم در سیستم‌های برق و الکتریکی و … از مهمترین فاکتورهای ناایمنی این ساختمان به شمار می‌روند.

بنا به شواهد و قرائن و بررسی اولیه به عمل آمده با شاهدان محلی عامل آتش سوزی ناشی از اتصال کوتاه جریان برق در داخل کولر آبی و یا سوختن موتور آن به دلیل نقص فنی منجر به شعله وری پوشال‌های کولر و سرانجام ریختن ذرات جرقه آتش بر روی لباس‌های یک بار مصرف و کیسه‌های پلاستیک زباله، منجر به تولید حجم بزرگی از آتش شده و دمای پیرامون سیلندرهای اکسیژن افزیش و متعاقب آن فشار داخل سیلندرها بالا رفته و سبب انفجار آنها و درنتیجه رسیدن اکسیژن با درصد خلوص بیشتر نسبت به هوا ب مواد سوختنی پلیمری شده است. با افزایش درصد اکسیژن هوا فرآیند سوختن مواد کامل‌تر ئ دمای محیط (آتش) مجدداً بیشتر شده و تعداد سلندرهای بیشتری را تحت تأثیر و انفجار قرار داده است. ورود آتش نشان‌ها و پاشش آب بر روی سیلندرها مانع از وخیم‌تر شدن شرایط و تلفات بیشتر حتی از پرسنل آتش نشان حاضر در محل شده است.

لازم به توضیح است علل تامه وقوع حریق با توجه به ادامه فعالیت کارشناسان همچنان در دست بررسی و ارزیابی دقیق قرار دارد.

درحال حاضر شهرداری تهران (سازمان آتش نشانی تهران) گزارش حریق این مرکز درمانی را تدوین و جهت بررسی به هیئت دولت ارائه نموده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری