کد خبر 458816

رئیس شورای اسلامی شهر تهران عنوان کرد:

تولید قطار ملی نیازمند بودجه ۵۰۰۰ میلیارد تومانی

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر این که متروی تهران نماد خودکفایی است، گفت: برای تولید قطارهای ملی ۴۰۰۰ الی ۵۰۰۰ میلیارد تومان بودجه لازم است که دولت باید کمک کند.

به گزارش اقتصادآنلاین، محسن هاشمی در مراسم رونمایی از دستاوردهای طراحی و ساخت قطار ملی مترو که به صورت مجازی برگزار شد با بیان این که خوشحالم که امروز شاهد بالندگی متروی تهران به عنوان نماد خودکفایی هستم گفت: متروی تهران متشکل از دو بخش ساختمانی و تجهیزات است که معمولا ۵۰ درصد هزینه‌ها صرف امورات ساخت و ساز می‌شود که ما در کشورمان سال‌هاست در این امر به خودکفایی رسیدیم؛ اما ۵۰ درصد بودجه مترو صرف تجهیزات ثابت و متحرک می‌شود.

وی با بیان این که در سال‌های اخیر مهندسان ایرانی در بخش تجهیزات ثابت همچون تهویه و غیره به خودکفایی رسیدند گفت: اما مشکل ما تجهیزات متحرک است و هنوز سرعت خودکفایی خوب نیست؛ چرا که معمولا تأمین مالی پروژه‌ها به سمت فاینانس سوق داده می شد و این مسئله سبب شد که عمدتا این تجهیزات از خارج کشور وارد شود.

وی با بیان این که تلاش می‌شود که تا پایان امسال یک رام قطار ملی وارد ناوگان حمل و نقل شود اما این راه باید ادامه یابد، تصریح کرد: برای خرید هر قطار یک میلیون دلار پول لازم است که اگر این پول را ضرب در ارز نیمایی کنیم، می‌بینیم که برای تولید هر قطار ملی۴۰۰۰ الی ۵۰۰۰ میلیارد تومان پول لازم است که به صورت تدریجی باید تزریق شود. به همین دلیل از دولت و شهرداری می‌خواهم که از همین حالا قراردادهای ساخت قطارهای ملی بیشتر را آماده کنند تا تامین اعتبار شود و بتوانیم این قطار را به تولید انبوده برسانیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری