{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 401469

رئیس شورای عالی استان ها گفت: اصلاح قیمت بنزین، باعث شده تا تردد خودروهای تک سرنشین در تهران کاهش یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین، مرتضی الویری، در بیست و ششمین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها که پیش از ظهر پنج شنبه در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با اشاره به اصلاح قیمت بنزین، اظهارداشت: این مهم یکی از مهم ترین تصمیمات اقتصادی کشور بود که با اجماع سران قوا و تأیید مقام معظم رهبری اجرا شد. اصلاح قیمت بنزین، یکی از اقدامات مهمی است که باید خیلی زودتر اما با رعایت الزاماتی عملیاتی می شد. طراحی بسته حمایتی برای افرادی که بیشترین آسیب را از این افزایش قیمت می برند، قبل از اجرای طرح و معرفی و اعلام آن به عموم مردم، از ضروریات این طرح بوده که مورد توجه قرار نگرفت.

وی افزود: آنچه ما به عنوان مدیران شهری و نمایندگان مردم باید از این پس به آن توجه کنیم، اختصاص درآمدهای حاصل از این طرح، برای توسعه حمل ونقل عمومی و زیرساخت های شهری است. چنانچه درآمدهای حاصله شفاف سازی شود و به سمت رونق خدمات پیش برود، و شهروندان مزایای آن را ببینند و درک کنند، قطعا همراهی بیشتری خواهند کرد.

الویری ادامه داد: اصلاح قیمت بنزین و حامل های انرژی براساس اصول اولیه اقتصادی، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که به رشد اقتصاد ملی و بسط عدالت اجتماعی می انجامد. آمار موجود که از سوی مسئولان ارائه شده، نشان می دهد که افزایش قیمت حامل های سوخت و انرژی توانسته منجر به صرفه جویی و کاهش مصرف سوخت شود.  

به گفته وی، با اجرای این طرح، متوسط مصرف روزانه بنزین در کشور بیش از ۱۹ درصد کاهش یافته است. همچنین در تهران، تردد روزانه خودروهای تک سرنشین، ۲۰۰ هزار خودرو کاهش یافته است. در این بازه زمانی مطالعات نشان می دهد بیش از ۶ درصد استفاده از مترو در شهر تهران افزایش داشته است.

رئیس شورای عالی استان ها اداره کشور، به ویژه اداره شهرها در شرایطی که تحریم های ناروا از هر سو فشار می آورد را با روش های سنتی غیرممکن برشمرد و افزود: یارانه بنزین، در صورتی می تواند منجر به توسعه عدالت اجتماعی شود که به دهک های بالای جامعه اختصاص نیابد. این طرح در پی آن است که عدم توازن موجود در بهره مندی از سرمایه های ملی را به نفع طبقات کمتر برخودار و به نفع توسعه زیرساخت ها تغییر دهد.

الویری ادامه داد: بر خود لازم می دانم، ضمن همدردی با افراد و خانواده های آسیب دیده در یک ماه اخیر، از همه مسئولان، مدیران و نمایندگان مردم درخواست کنم که برای گفت و گو و تبیین این طرح برای مردم از هیچ کمکی دریغ نکنند و دولت را در طراحی بسته های حمایتی و توسعه ای همراهی کنند.

وی درباره لایحه بودجه سال ۹۹ که به مجلس تقدیم شده است تاکید کرد: در لایحه بودجه، میزان وابستگی به درآمدهای نفتی کاهش چشمگیری داشته است. ۱۰ درصد از سهم بودجه به درآمدهای نفتی اختصاص داشته و نود درصد بودجه کل کشور از درآمدهای غیرنفتی و به خصوص مالیات تأمین می شود. این روند نشان می دهد که چالش کاهش شدید درآمدهای نفتی و عدم اتکا به نفت در شرایطی که ثبات جهانی وجود ندارد را می توان به فرصت تبدیل کرد و با کاستن هزینه‌های غیرضروری، خصوصی‌سازی، افزایش درآمدهای مالیاتی و جلوگیری از فرارهای مالیاتی، به سمت حذف درآمدهای نفتی از بودجه پیش رفته و به اقتصاد غیرنفتی، مبتنی بر درآمدهای پایدار برسیم. خوشبختانه شهرداری ها نیز طی سال های اخیر، دغدغه اصلی شان درآمدهای پایدار بوده است و تصویب کلیات لایحه درآمدهای پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، اقدامی مؤثر در این راستا است. امیدوارم امسال کمیسیون های تخصصی همانند سال گذشته پیشنهادات کاربردی را ارائه دهند و در مجلس مصوب شوند. 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری